Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ. ВНУТРІШНІ ВОДИ. ГРУНТИ І ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. РОСЛИННИЙ ПОКРИВ. ТВАРИННИЙ СВІТ

Для допитливих

- Територією України проходить смуга високого атмосферного тиску приблизно по лінії Харків — Дніпропетровськ — Балта. Цю смугу називають віссю Воєйкова — на честь російського кліматолога і географа, який обґрунтував її існування. Це умовна лінія, північніше від якої переважає циклональний режим погоди і західний напрям перенесення повітряних мас, а південніше — антициклональний режим погоди і східний напрям перенесення повітряних мас.

- Усього в Україні налічується близько 70 тис. великих і малих річок. З них 123 мають загальну довжину понад 100 км, а 14 — понад 500 км. На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок.

- Похилом річки називається відношення її падіння (в сантиметрах) до довжини (в кілометрах). Отже, для визначення величини похилу річки спочатку необхідно визначити її падіння та довжину.

Падінням річки називається перевищення її витоку над гирлом, виражене в метрах. Для визначення падіння річки необхідно від абсолютної висоти витоку річки відняти абсолютну висоту гирла річки. Витрата води — це об'єм води, який протікає за певний час через поперечний переріз річки і визначається у м3/с:

Q = FV,

де Q — витрата води; F — площа поперечного перерізу; V — швидкість течії.

- Текучі води річок виконують велику роботу: розмивають та змивають гірські породи. Цей процес називається водною ерозією.

Якщо річка за довгий час поглибила своє русло настільки, що під час повені вже не може затопити раніш утворену заплаву, вона починає розроблювати нову заплаву — нижчу, а верхня заплава перетворюється на терасу. Така робота не може тривати довічно, бо зниження заплав обмежено рівнем водойми, до якої річка впадає. Цей рівень називається базисом ерозії.

З плином часу базис ерозії може підвищуватися чи знижуватися. Це залежить від багатьох чинників, але в першу чергу від тектонічних рухів та твердого стоку. Твердий стік — це ті частки зруйнованих річкою гірських порід, які переносяться з її водою. Твердий стік виражається масою або об'ємом матеріалу, який річка перенесла за певний період — сезон, рік та ін. Великий об'єм твердого стоку може підвищити базис ерозії.

- Наприкінці палеогенового періоду на території України водилися свиноподібні тварини, безрогі носороги, в річках плавали крокодили, а в морях — хижозубі кити, наприкінці неогену — трипалі коні, жирафи, мавпи, шаблезубі тигри, дикобрази. Антропогенове зледеніння зумовило значні зміни видового складу тварин. Теплолюбні тварини вимерли, проте з'явилися мамонти, шерстисті носороги, печерні ведмеді, печерні леви, гієни, північні олені тощо. Починаючи із середини голоцену кліматичні умови стали подібними до сучасних, що знов призвело до змін видового складу тварин. З'явилися нові види — дикі коні (тарпани), бики (тури), сайгаки, дикі осли (кулани). Особливо великі зміни у тваринному світі сталися в II тис. н. е., спричинені зростанням кількості населення та посиленням господарської діяльності.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити