Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

Для допитливих

- У 40-60-ті рр. XX ст. з 1 га водної поверхні Азовського моря виловлювали риби в 16 разів більше, ніж у Чорному морі. Половина видів риб мала промислове значення. Сьогодні ця кількість скоротилася до третини. З 24 видів осетрових в Азовському морі мешкало п'ять: стерлядь, севрюга, осетер російський, шип, білуга (досягала 4-5 м і понад 1000 кг). Кефаль була трьох різновидів: лобан — до 75 см і до 12 кг, сингіль — до 45 см, гостроніс — до 40 см. Особливо великим був промисел тюльки й хамси. Сьогодні море потерпає від забруднень промисловими й побутовими стоками. Ще більш небезпечним стало зменшення на третину надходження прісної води з Дону і Кубані. Це призвело до зменшення надходження речовин, необхідних для життєдіяльності водоростей, а також до того, що в Азовське море збільшився приток більш солоної води Чорного моря. До того ж із 1988 р. до Азовського моря з Чорного почав проникати ребро- плав — тип морських безхребетних завдовжки від 2 мм до 2,5 м. Його було завезено до Чорного моря в 1983-1984 рр. з північно-західної Атлантики на одному з танкерів, що перевозили нафту. Харчуючись головним чином фітопланктоном, реброплав істотно підірвав кормову базу хамси, тюльки та інших видів азовських риб. Усе це несприятливо позначилося на рослинному і тваринному світі моря, зменшивши кількість цінних видів риб та їх вилов. Якщо в 1930 р. улов судака складав 38,9 тис. тонн, ляща 16,3 тис. тонн, осетрових 2,1 тис. тонн, то сьогодні їх улов у десятки разів менший.

- Одним із чудес Криму є гірський масив Карадаг — унікальний вулкан. По суті це гірська група, що складена вулканічною лавою і туфами та включає куполоподібну Святу гору (577 м) і Береговий хребет з химерними формами вивітрювання (Сфінкс, Піраміда). У цьому своєрідному музеї, створеному природою, можна прочитати кам'яний «літопис» Землі майже за півтори сотні мільйонів років. Тут знайдено більше ста мінералів та їх різновидів, серед них — сердолік, опал, яшма, геліотроп, агат.

- У Кримських горах знаходиться найбільший водоспад в Україні — Учан-Су з висотою падіння води 98,5 м (його назва перекладається з кримськотатарської як «вода, що летить (падає)». Водоспад знаходиться приблизно за 7-8 км від міста Ялта, в горах, і особливо гарний після рясних дощів і навесні, коли в горах тане сніг, а в посушливе літо практично пересихає.

- У Криму зафіксовано найсильніший землетрус останнього часу на території України (11 вересня 1927 р.). Сила його — 8 балів за шкалою Ріхтера. Район найбільших струсів і руйнувань був обмежений вузькою прибережною смугою від Алушти до Севастополя. В районі Ялти постраждало 70% будівель. Загинуло 3, поранено 65 чоловік.

- У Карпатах знаходиться найбільш високогірне місто України — Рахів — 820 м над рівнем моря. Цей же район уважається найбільш дощовим; тут буває до 43 грозових днів на рік.


Найвищі вершини Українських Карпат

Назва гори

Висота, м

Місцезнаходження

Говерла

2061

Чорногора

Бребенескул

2032

Чорногора

Петрос

2020

Чорногора

Гутин Томнатик

2016

Чорногора


Найвищі вершини Кримських гір

Назва гори

Висота, м

Місцезнаходження

Роман-Кош

1545

Бабуган-яйла

Демір-Капу

1540

Нікітська яйла

Зейтін-Кош

1534

Бабуган-яйла

Кемаль-Егерек

1529

Нікітська яйла

Еклізі-Бурун

1527

Чатирдаг


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити