Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА

Для допитливих

- Біосферний заповідник Асканія-Нова — це куточок незайманого степу, що зберігся на перетині колишніх козацьких шляхів неподалік від Сиваша й Каховки. Розташована Асканія-Нова в зоні злакових, підзоні типчаково-ковилових степів на солонцюватих південних чорноземах, які подекуди чергуються з темно-каштановими ґрунтами й ділянками солончаків. Заснований у 1898 р. як парк для акліматизації та гібридизації тварин. Тоді тут було закладено ботанічний сад і зоопарк і визначено недоторканну ділянку степу. На 11 054 га природу зберегли такою, якою вона була 200 років тому. А кількість видів рослин та представників тваринного світу навіть збільшилася. Тут можна побачити рідкісних тварин, дивовижних птахів і незвичайні дерева.

В асканійському степу налічується понад 450 видів квіткових рослин, 40 видів рослин — ендеміків півдня України. Переважають злаки. У вологі роки сильного розростаються лисохвіст й осока.

- Чорноморський біосферний заповідник створено в 1927 р. для охорони птахів, що зимують, гніздяться і зупиняються при перельотах, а також для збереження інших видів тварин і рослин, ландшафтів полинових типчаково-ковилових степів, солончаків, піщаних степів та водно-болотних угідь. У 1993 р. оголошений біосферним заповідником, у 1998 р. занесений до міжнародної мережі біосферних заповідників.

Сьогодні заповідник займає площу в 89 тис. га (Херсонська, Миколаївська області). На його території охороняється і вивчається понад 728 видів рослин, 305 видів птахів і 47 видів ссавців. Багато яких із них занесено до Червоної книги України, наприклад: ковила, білоцвіт літній, орлан-білохвіст, степовий журавель, норка європейська, великий тушканчик. На території заповідника є ліси, чагарники, степи, луки, прибережно-водна і водна рослинність, солончаки. Три формації занесено до Зеленої книги України, а саме: формацію берези дніпровської, ковил дніпровської та волосистої.

Одним з важливих завдань Чорноморського біосферного заповідника є проведення екологічного моніторингу, який включає спостереження, оцінку і прогноз антропогенних змін стану екосистем, що забезпечує їх екологічну рівновагу.

- Біосферний резерват «Дельта Дунаю» з 1999 р. включає Дунайський біосферний заповідник України й резерват «Дельта Дунаю» в Румунії. У 2000 р. підписано угоду про створення і керування природоохоронними територіями в дельті Дунаю і низов'ях Пруту (Україна, Молдова, Румунія).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити