Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

АТМОСФЕРА

Для допитливих

- «Полюс спеки» нашої планети знаходиться поблизу лівійського міста тріполі. там термометр показав у затінку +57,8 °С! Це абсолютний рекорд температури суходолу. Майже досягає цього показника температура в північноамериканській Долині Смерті, де було зафіксовано + 57 °С.

- «Полюс холоду» міститься в центральній частині Антарктиди на відстані 1260 км від берега на вершині льодового купола заввишки 3488 м над рівнем океану. Поблизу станції «Восток» 21 липня 1983 року тут було зафіксовано найнижчу температуру планети — -89,2 °С.

- «Полюс вітрів» Землі знаходиться на берегах Землі Аделі в Антарктиді. Швидкість вітру тут перевищує 100 км на годину, а в окремі періоди — навіть сягає 320 км/год.

- Тропічні циклони — урагани — являють собою жахливу бурю, що супроводжується сильними вітрами та зливами. Вони сягають 800 км у ширину. Ураганні вітри та хмари рухаються з усіх боків по спіралі до центра циклону, який дістав назву «око бурі». Ця область діаметром 25 км є безхмарною зоною затишшя, оточеною з усіх боків стіною густих хмар, з яких виливаються потоки дощу. Урагани характерні для Атлантики. У Тихому та Індійському океанах урагани називаються відповідно тайфунами та тропічними циклонами.

- «Наймокріше» місце земної кулі — Черрапунджа — невеличке індійське селище у південному передгір'ї Гімалаїв. Тут щороку в середньому випадає понад 12 тис. мм опадів. Понад 10 млн цебер на кожний гектар! У «рекордний» 1947 рік кількість опадів тут становила 24 326 мм!

- «Полюс посушливості», радше за все, перебуває в Чілійській пустелі Атакама, що простягається вздовж західного узбережжя Південної Америки. Дощів там узагалі не буває. Кількість опадів вимірюється десятими частками міліметра — у вигляді ранкових туманів. За останніми даними посуха триває тут уже понад чотири століття!


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити