Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

  Сучасні демографічні процеси в Україні. Для характеристики соціально-економічного розвитку країни надзвичайно важливі знання про кількість її населення, його розміщення. Ці питання вивчає наука демографія.

  Кількість постійного населення в Україні на кінець 2008 р. становила близько 46,2 млн осіб. За цим показником Україна посідає п'яте місце в Європі (після Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії). Проте наша країна поступається багатьом європейським країнам за темпами приросту населення. Розрізняють природний і механічний приріст. Природний приріст населення — різниця між кількістю людей, які народились (народжуваністю), і тими, що померли (смертністю), на 1000 жителів. Механічний приріст — це збільшення або зменшення кількості населення за рахунок міграції (переміщення).

  Темпи відтворення населення в Україні завжди були невисокими. А ситуацію останніх років учені вважають катастрофічною. Природний приріст в Україні в 2007 році складав - 6,2 чол. на 1000 жителів.

  Із 1994 по 2004 рік мали місце активні еміграційні процеси. Щороку Україну залишали понад 100 тис. осіб, які шукали кращої долі в Ізраїлі, США, Німеччині, Австралії, Росії та інших країнах. Лише у 2005 р. ситуація дещо покращилася і сальдо міграції стало додатним (2008 р. — 16,8 тис. осіб).

  Великим лихом для населення України стала загальна екологічна криза, що склалася внаслідок Чорнобильської катастрофи і ще більше загострилася на тлі економічних негараздів останніх років. Тривалість життя людей з кожним роком скорочується.

  Особливо великих утрат зазнало сільське населення. На початку 1998 року вперше в сільській місцевості України кількість померлих перевищила кількість народжених. Так почалася криза в українському селі, що останніми роками набула сталого характеру. Сотні малих сіл обезлюділи у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Житомирській та інших областях.

  Має певні особливості і вікова структура населення: помітна тенденція до його старіння. Так, у 2008 році кількість мешканців України пенсійного віку становила близько 30% загальної кількості населення. У статевій структурі переважають жінки.   За результатами всеукраїнського перепису населення 2001 р., кількість чоловіків становила 22 млн 441 тис. осіб, або 46,3%,

жінок — 26 млн 16 тис. осіб, або 53,7%. Середня густота населення України становить 77 осіб/км2. Це більше, ніж у Росії, але менше, ніж у розвинутих країнах Західної Європи. Найбільша густота населення — в індустріально розвинутих областях (Донецька — 172, Київська — 154, Львівська — 116, Дніпропетровська — 106, Луганська — 100 осіб/км2).

  Густо заселені також деякі райони Івано-Франківської, Чернівецької, Вінницької, Черкаської, Тернопільської областей. Це райони з найбільшою кількістю сільського населення.

  Поєднання багатьох проблем негативно впливає на демографічну ситуацію в Україні. У 2005 р. було розроблено програму, спрямовану на розв'язання демографічних проблем в Україні, яка передбачає збільшення грошової допомоги сім'ям, у яких народилася дитина, збільшення державних видатків на розвиток соціальної сфери.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.