Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

  Система розселення на території України. Система розселення — це система населених пунктів певної території з різнобічними зв'язками між ними.

  З-поміж населених пунктів розрізняють міста, селища міського типу, робітничі та курортні селища, села.   Основним чинником, що дає змогу відрізнити міський населений пункт від сільського, є кількість населення, що працює поза сферою сільського господарства. Крім того, в місті інший, ніж у селі, характер забудови. Місто — це населений пункт, у якому мешкає не менш як 12 тис. осіб, основна частина яких зайнята не сільськогосподарськими видами діяльності. Селища міського типу та робітничі селища — це населені пункти, де мешкає не менш як 3 тис. осіб. При цьому частина населення, що зайнята в сільському господарстві, не повинна перевищувати 15%. Курортними вважають селища, в яких мешкає не менше 2 тис. постійних жителів, а кількість людей, що приїздять сюди на відпочинок щороку, становить не менше половини постійних мешканців.

  Мешканці міст, селищ міського типу, робітничих і курортних селищ уважаються міським населенням, а ті, що живуть в інших населених пунктах (села, хутори), — сільським. Кількість міських жителів в Україні постійно зростає. Процес зростання чисельності міст, збільшення частки міського населення називають урбанізацією.   Рівень урбанізації в Україні становить 68%.

  Найвищий рівень урбанізації спостерігається в Донецькій області. Значний рівень — у Луганській та Дніпропетровській областях.

  Велика кількість курортних селищ розташована в Передкарпатті, Закарпатті, а також у Криму.

  В Україні налічується 490 міст. Міст-мільйонерів в Україні 4: Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса. За останні роки населення Одеси переходило межу в 1 млн жителів у бік зменшення, а в 2008 році — Одеса знову місто-мільйонер.

  Частина великих і найбільших міст разом із прилеглими до них містами та селищами різного типу утворюють агломерації. Агломерації — це зони близько розташованих міст із різними зв'язками і високою густотою населення. В Україні налічується 19 агломерацій. Найбільші з них: Київська, Харківська, Донецько-Макіївська, Горлівсько-Єнакіївська, Дніпропетровсько-Дніпродзержинська.

  Сільське населення становить 32% загальної кількості населення України. Сільське населення мешкає в різних за кількістю населення селах. В Україні налічується понад 28,5 тис. сіл.

  Три чверті усього сільського населення мешкає в середніх і великих селах. Такі села вважаються найбільш перспективними в Україні. Кількість сільського населення на території країни в сучасних умовах різко зменшується внаслідок дуже низького природного приросту і відтоку молоді до міст.

  У Тернопільській і Вінницькій областях сільське населення переважає над міським. Найвищою є густота сільського населення в Чернівецькій, Івано-Франківській і Закарпатській областях. У Поліссі переважають невеликі села, у Лісостепу — середні та великі, на півдні України села налічують по кілька тисяч чоловік. На високогір'ї Карпат розкидані окремі садиби.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.