Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ. ЕКОНОМІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ

Паливно-енергетичний комплекс. Металургія.

Газова промисловість. Великі родовища природного газу розташовані в Дніпровсько-Донецькій області: Шебелинське, Західнохрестищенське, Єфремівське (Харківська обл.). Близько 1/5 частини видобутку природного газу України зосереджено в Передкарпатті: Дашавське (Львівська обл.), Косівське, Надвірнянське (Івано-Франківська обл.) родовища.

Значні родовища природного газу відкриті на півдні країни, насамперед у Криму. Основні родовища — Глібовське, Джанкойське. Зростає видобуток газу з дна Чорного моря.

По території України пролягли численні газопроводи: Шебелинка — Харків, Шебелинка — Полтава — Київ, Шебелинка — Дніпропетровськ — Кривий Ріг — Одеса — Кишинів, Шебелинка — Бєлгород — Москва, Дашава — Київ — Москва, ряд транзитних.

Україна має великі перспективні нафтогазоносні площі. Природний газ — найефективніше паливо. Його собівартість значно нижча, ніж у вугілля, а теплотворна здатність висока. Використання газу дуже перспективне: в порівнянні з іншими енергетичними джерелами він майже не отруює навколишнього середовища. Газ використовують у виробництві як сировину для хімічної промисловості, а також для комунально-побутових потреб.

Торф'яна промисловість розвивається на півночі України, у Поліссі (Чернігівська, Рівненська, Львівська, Житомирська, Волинська обл.). Торф як паливо має другорядне значення. Використовують його як місцеве паливо в сільській місцевості, на скляних, порцеляно-фаянсових, харчових підприємствах. Для поліпшення транспортування з нього виготовляють торфобрикети (Чернігівська, Житомирська, Львівська обл.).

В Україні є запаси горючих сланців.

Електроенергетика. Електроенергетика — базова галузь промисловості, яка виробляє, передає і трансформує електроенергію. Електроенергію в Україні виробляють теплові, гідравлічні, гідроакумулюючі й атомні станції.

Теплові електростанції працюють на вугіллі, газі і мазуті. Найпотужніші з них розташовані в Донбасі (Вуглегірська, Старобешівська, Курахівська), в Придніпров'ї (Криворізька-2, Запорізька), у Харківській (Зміївська), Київській (Трипільська) і Вінницькій (Ладижинська) областях. Більшість ТЕС поряд з електроенергією виробляють і тепло для опалення міст. З роботою ТЕС пов'язане значне забруднення навколишнього середовища.

Атомні електростанції будують у районах із дефіцитом паливних ресурсів. На території України працюють Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька АЕС. Вони виробляють 45,2% електроенергії країни.

В Україні на Дніпрі і Дністрі побудовані великі гідроелектростанції. Найбільші з них: Дніпрогес, Дніпродзержинська, Канівська, Каховська, Київська, Кременчуцька.

Електроенергія, вироблена електростанціями, передається до споживачів за допомогою ліній електропередач (ЛЕП).


Виробництво електроенергії в Україні


Загалом

У тому числі

Рік


ТЕС

ГЕС

АЕС

млрд кВт-год

млрд кВт-год

%

млрд кВт-год

%

млрд кВт-год

%

1980

236,0

208,4

88,3

13,4

5,7

14,2

6,0

1985

272,0

208,0

76,5

10,7

3,9

53,3

19,6

1990

298,5

211,6

70,9

10,7

3,6

76,2

25,5

1996

183,0

94,6

51,7

8,8

4,8

79,6

43,5

2003

180,0

89,5

49,6

9,4

5,2

81,4

45,2

2007

196,0

93,4

47,6

10,3

5,2

92,5

47,2

У зв'язку з підвищенням цін на енергоносії (нафту і газ) особливо гостро постає проблема реконструкції підприємств та їх переходу на енергозбережні технології. Одним зі шляхів розв'язання цієї проблеми є використання альтернативних видів палива. Незважаючи на дефіцит палива в Україні останніми роками виробляється надлишок електроенергії. Це дає змогу експортувати її до Білорусі, Польщі та інших країн.

Україна має можливості використання сонячної, вітрової і геотермальної енергії. У Криму побудовано одну з перших геліоелектричних станцій (біля с. Мисове), уведено до дії вітроелектричні станції (АР Крим, Донецька обл.).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити