Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО. ТРАНСПОРТ. УКРАЇНА і СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Транспорт

Транспортна система України являє собою сукупність усіх видів транспорту, об'єднаних між собою транспортними мережами і вузлами.

З огляду на середовище переміщення виділяють сухопутний, водний і повітряний транспорт. За засобом переміщення сухопутний транспорт поділяють на залізничний, автомобільний і трубопровідний.

Значна роль у забезпеченні транспортно-економічних зв'язків належить залізничному транспорту. Загальна експлуатаційна довжина магістралей перевищує 23 тис. км. На території країни функціонують Південно-Західна (центр — Київ), Львівська, Південна (Харків), Донецька, Придніпровська (Дніпропетровськ), Одеська залізниці.


Вантажні перевезення

Перевезено вантажів

Вантажообіг

січень — листопад 2008 р., млн т

у% до січня — листопада 2007 р.

січень — листопад 2008 р., млрд т/ км

у% до січня — листопада 2007 р.

Усіма видами транспорту

828,7

100,8

455,0

101,6

У тому числі:

залізничним

467,5

99,6

240,5

100,4

автомобільним

173,0

11,4

34,1

28,1

водним

18,5

82,1

14,9

87,6

трубопровідним

169,6

96,8

165,2

100,5

авіаційним

0,1

101,9

0,4

102,7


Пасажирські перевезення

Вид

Перевезено пасажирів, млн

2007 р.

у% до 2006 р.

Залізничним

447,1

99,7

Автомобільним

4179,0

104,6

Водним

9,5

73,6

Авіаційним

4,9

113,6


Відкрито швидкісні лінії Київ — Харків, Київ — Дніпропетровськ, Київ — Кременчук, Київ — Суми, Київ — Краків, Харків — Сімферополь. Найважливішими місцевими і транзитними напрямками в Україні є: Донбас — Запоріжжя — Кривий Ріг; Київ — Житомир — Львів — Стрий — Чоп; Харків — Дніпропетровськ — Херсон тощо. На території України сформувалася система залізничних вузлів (Харків, Полтава, Лозова, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Київ, Львів тощо).

Автомобільний транспорт — сухопутний, маневрений, швидкісний вид транспорту, що перевозить в основному термінові і малогабаритні вантажі на невеликі і середні відстані, пасажирів до аеро-, річкових і морських портів, залізниць.

Унаслідок рівнинного рельєфу склалися сприятливі умови для розвитку автомобільного транспорту. Загальна довжина автодоріг 170 тис. км, у тому числі з твердим покриттям — 164,2 тис. км. Найважливішими автомагістралями є: Київ — Житомир — Рівне — Львів, Київ — Полтава — Харків — Дебальцеве, Київ — Умань — Одеса, Львів — Мукачеве, Харків — Новомосковськ — Запоріжжя — Сімферополь, Львів — Ужгород. Міжнародне значення мають магістралі: Москва — Київ, Москва — Харків — Сімферополь тощо. Набуває значення будівництво швидкісних автобанів, таких, як Одеса — Київ. У 2005 р. у Харкові було введено в дію автобус на рейках у приміському сполученні.

Трубопровідний транспорт виконує важливі функції з переміщення на значні відстані нафти, газу і твердих вантажів трубопроводами під тиском. Для нього характерні низька собівартість перевезень, висока продуктивність, гнучкість обсягів постачань продукції. Посідає третє місце за обсягом переміщення вантажів. У підручниках і атласах 90-х років надається інформація, що трубопроводний транспорт займає перше місце в загальному вантажообігу. На сучасному етапі на перше місце виходить автотранспорт. Це обумовлено і економічними обставинами розвитку транспорту і включенням до обліку вантажів, перевезених транспортом усіх форм власності.

Серед газопроводів виділяються: «Братерство», «Союз», «Прогрес», Шебелинка — Київ, Шебелинка — Харків, Шатлик (Туркменістан) — Саратов — Шебелинка тощо. Нафтопроводи мають менш густу мережу. Основні з них: «Дружба», Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон — Одеса, Прилуки — Кременчук, Долина — Дрогобич, Одеса — Броди. Створено мережу продуктопроводів: Тольятті — Горлівка — Одеса (аміакопровід), Калуш — Тісовошварі (етиленопровід) тощо. У перспективі планується будівництво транс'європейських трубопроводів.

Водний транспорт уключає річковий і морський види транспорту. На ці види транспорту припадає 1,2% загального перевезення вантажів України.

Річковий транспорт використовує як шляхи сполучення природні русла річок і канали. Для нього характерні низька собівартість і значні обсяги перевезень вантажів і пасажирів. Недоліком є залежність від природних умов (сезонність), невелика швидкість руху. Основні водні шляхи України: Дніпро, Дунай, Прип'ять, Десна, Південний Буг, Дністер. Головні річкові порти: на Дніпрі — Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нікополь, Каховка та Херсон; на Південному Бузі — Миколаїв, Вознесенськ та Первомайськ; на Дунаї — Рені, Кілія та Ізмаїл; на Дністрі — Білгород-Дністровський; на Десні — Чернігів.

Морський транспорт перевозить вантажі і пасажирів не тільки між портами України, але й протоками Босфор, Дарданелли і Мармуровим морем, до Середземного моря та Атлантичного океану. Загальна довжина морської берегової лінії близько 2000 км. Найбільші морські порти: Іллічівськ, Одеса, Южне, Керч, Маріуполь, Феодосія, Ялта.

З 1978 р. функціонує одна з найбільших поромних переправ Іллічівськ — Варна (435 км). Крім цього, діють такі поромні переправи, як Іллічівськ — Поті (Грузія), Керч — Тамань (Росія), Євпаторія — Стамбул (Туреччина).

Через морські порти Україна експортує кам'яне вугілля, нафтопродукти, манганові руди, хімічну сировину, цукор, здійснює міжнародний туризм.

Головна спеціалізація повітряного транспорту — перевезення пасажирів та цінних термінових вантажів. Головними перевагами повітряного транспорту є велика швидкість, можливість доставки пасажирів і вантажів до важкодоступних районів. До недоліків відносять обмежену вантажопідйомність, високу собівартість перевезень, залежність від погодних умов. Понад 60% повітряних перевезень України припадає на міжнародні авіарейси. Найбільшими авіаційними кампаніями в Україні є «Авіалінії України», «Аеросвіт», «Міжнародні авіалінії України».


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити