Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО. ТРАНСПОРТ. УКРАЇНА і СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Для допитливих

- Урожайність пшениці в Україні в середньому становить 15-35 ц з гектара, а, наприклад, в Нідерландах,

Бельгії, Данії збирають до 60 ц з гектара. В Україні відзначаються значні коливання в урожайності. Цей показник залежить від погодних умов, використання добрив і засобів захисту рослин, продуктивності й досконалості сільськогосподарської техніки.

- Батьківщина «цариці полів» — соняшника — американські прерії. До Європи його завезли як екзотичну квітку, а зараз важко собі уявити пейзаж України та деяких інших європейських країн без цієї рослини. На відміну від більшості інших сільськогосподарських культур валовий збір соняшнику останніми роками збільшується, що стало поштовхом для активного розвитку переробки насіння. Українським виробникам удалося досягти рекордних показників експорту олійних, а також закріпитися на ринках основних покупців продукції переробки соняшнику.

- Однією з особливостей розвитку транспорту в сучасному світі є створення транспортних коридорів. Для цього необхідні швидкісні магістралі на найважливіших напрямках, за необхідності можливе об'єднання відразу кількох видів транспорту для перевезень вантажів через територію кількох країн. У Європі планується створення дев'яти транспортних коридорів. Деякі з них пройдуть територією України, один з яких, під номером дев'ять, має всі шанси незабаром стати реальністю. Він з'єднає Гельсінкі, Санкт-Петербург, Москву, Київ, Одесу і «піде» до Молдови, Румунії і Болгарії.

- Потужності транспортної системи України дозволяють щорічно перевозити залізничним, автомобільним, внутрішнім водним транспортом і переробляти в портах близько 1,2 млрд т різних вантажів; доставляти трубопроводами до 200 млн т газу, нафти й нафтопродуктів. Однак наявний транзитний потенціал України використовується приблизно на 70%, а транспорт загального користування (без трубопроводів) — тільки на 50%. Основні транзитні потоки: природний газ, нафта і нафтопродукти, метали й сировина для їх виробництва.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити