Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 4

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ТЕРИТОРИАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА ТА ЇХ ПРОЯВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ.

Донецький економічний район. Донецький економічний район розташований на сході і південному сході України. Включає Донецьку і Луганську області. Район має сприятливі природні умови. Рельєф: височини — Донецька, Приазовська, відроги Середньоросійської; низовини — Придніпровська, прибережна смуга Азовського моря. Клімат помірно континентальний, досить сухий. Ґрунти: чорноземи звичайні, чорноземи на не лесових породах.

Природні ресурси досить різноманітні. Головне багатство району — паливні корисні копалини. Тут розташований найбільший вугільний басейн України — Донецький. На території Донецького кряжу видобуваються руди різних металів: ртутних, свинцево-цинкових, алюмінієвих тощо.

Район багатий на будівельну сировину: вапняки, глини, гіпс, графіт тощо.

У Донецькому економічному районі зосереджені значні людські ресурси. За кількістю і густотою населення район посідає перше місце в Україні.

Провідною галуззю економіки є промисловість. Галузі спеціалізації: електроенергетика, вугільна, металургійна, важке машинобудування, промисловість будівельних матеріалів.

Вугільна промисловість сформувалася на базі Донецького кам'яновугільного басейну. На ній базується потужна електроенергетика, представлена ТЕС, основні з них — Вуглегірська, Луганська, Курахівська, Старобешівська тощо.

Чорна металургія виробляє чавун, сталь, прокат. Найбільші підприємства — «Азовсталь» у Маріуполі, Донецький, Макіївський, Алчевський заводи. кольорова металургія поступається чорній за масштабами виробництва. Цинк виробляють у Костянтинівці, ртуть — у Микитівці, мідь та латунь в Артемівську. Чорну металургію обслуговує потужна коксохімічна промисловість. Найбільші коксохімічні підприємства розташовані в Авдіївці, Горлівці, Донецьку, Алчевську, Стаханові.

Район має розвинену хімічну промисловість. На базі місцевої коксохімії виробляють азотні (Горлівка, Сєверодонецьк) і фосфатні добрива (Костянтинівка), працює лакофарбова промисловість (Рубіжне). Виробництво соди розвинене у Лисичанську та Слов'янську. Нафтопереробна промисловість зосереджена в Лисичанську, смоли і пластмаси виробляють у Донецьку і Сєверодонецьку, гумовотехнічні вироби — у Лисичанську.

У машинобудівельному комплексі переважає металомістке машинобудування. Провідними підприємствами є Краматорський та Новокраматорський заводи важкого машинобудування. Там виробляють екскаватори, прокатні стани, транспортне та гірничошахтне обладнання. У Горлівці, Ясинуватій, Луганську, Дружківці виробляють гірничошахтне обладнання; в Макіївці, Слов'янську, Дебальцевому — устаткування для металургійної промисловості. Добре розвинене транспортне машинобудування: в Луганську виробляють тепловози, трамваї, в Стаханові — вагони, в Маріуполі — цистерни.

Потужна сировинна база сприяє розвитку промисловості будівельних матеріалів, особливо цементній (Амвросіївка, Макіївка, Єнакієве, Краматорськ), виробництву скла (Костянтинівка), залізобетонних конструкцій (Донецьк, Луганськ).

Природні умови району сприяють розвиткові сільського господарства. Тваринництво переважає над рослинництвом. Розвинені молочно-м'ясне та молочне скотарство, свинарство та птахівництво. У рослинництві переважають зернові (озима та ярова пшениця, кукурудза, ячмінь) і технічні (соняшник) культури. В індустріальній частині району сільське господарство має приміський характер.

Район має добре розвинений транспортний комплекс. Тут найгустіша сітка залізничних шляхів, розгалужена мережа автомагістралей.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити