Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

ПРЕДМЕТ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ СВІТУ. ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ. НАСЕЛЕННЯ СВІТУ.

Для допитливих

- Своєрідну форму правління мають держави у складі Співдружності: вони є колишніми колоніями Великої Британії, тому в них формально главою держави є англійська королева, а безпосередньо керує в країні генерал-губернатор. Держави — члени Співдружності визнають британського монарха главою Співдружності.

- Унікальну форму правління, за якої відсутні традиційні інститути влади, а державні рішення приймаються усім народом, сформувалася лише в єдиній країні світу — Лівії. У країні офіційно скасовано уряд, парламент, політичні партії. Замість них є постійно діючі виборні народні збори і народні комітети.

- Для оцінки і порівняння рівня життя населення різних країн світу останніми десятиліттями використовують індекс розвитку людського потенціалу (ІРЛП). Цей показник акумулює три складові людського розвитку: тривалість життя, рівень освіти та реальний ВВП на душу населення. ІРЛП має значення від 0 до 1. Ті країни, в яких ІРЛП перевищує 0,8, уважаються країнами з високим рівнем розвитку (наприклад, Норвегія, Австралія, Канада). Країни, з індексом 0,5-0,8 відносять до країн середнього розвитку (Китай, Росія, Україна тощо). Країни з індексом менше за 0,5 уважаються країнами з низьким рівнем розвитку (більшість країн Африки). Дані про Україну вперше було внесено до звіту ООН в 1993 р. На той час наша держава посідала 45-те місце, у 1999 р. — 91-ше, у 2002 р. — 74-те, у 2004 — 70-те, у 2007 р. — 76-те.

- Кількість населення найбільша в таких країнах світу: Китай (понад 1 млрд 322 млн чол.), Індія (понад 1 млрд 103 млн чол.), США (299,4 млн чол.), Індонезія (245,5 млнт чол.), Бразилія (189,1 млн чол.), Пакистан (166,9 млн чол.), Бангладеш (149,4 млн чол.), Росія (142 млн чол.), Нігерія (133,9 млн чол.), Японія (127,5 млн чол.), Мексика (104,9 млн чол.).

- У світі наприкінці ХХ ст. було шість мегалополісів. Найбільший за кількістю жителів — японський токкай - до (понад 80 млн чол.). Три мегалополіси знаходяться в США: Бос-Ваш (близько 50 млн чол), Приозерний (близько 35 млн чол.), Каліфорнійський (18 млн чол.). В Європі ще два мегалополіси по 35 млн чол. — Англійський та Прирейнський.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити