Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

 

ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА.

  Географія основних галузей промисловості світу

  Промисловість є провідною, найбільш технічно досконалою галуззю виробництва. У промисловості створюються знаряддя праці, предмети споживання, вона тісно пов'язана з НТП і має вирішальний вплив на рівень економічного розвитку країни.

  Енергетика — сукупність галузей паливної промисловості, електроенергетики, засобів доставки палива й енергії. У сучасному світовому господарстві склалася ситуація, за якої країни, що розвиваються, виступають як постачальники енергоносіїв, а розвинені держави — як основні споживачі енергії. Основними первинними джерелами енергії є природний газ, нафта, вугілля, гідроенергія, енергія атомного ядра.

  Нафтова промисловість — провідна галузь енергетики. Вона розвивається дуже високими темпами. Нафту видобувають у 75 країнах світу, але географію цієї галузі визначають країни, для яких вона є галуззю міжнародної спеціалізації. Головними експортерами сирої нафти є країни, що розвиваються, насамперед країни, які входять в ОПЕК (80% світового експорту).

  Швидке зростання видобутку нафти в Африці, на Близькому і Середньому Сході визначається не тільки великими запасами нафти в цих регіонах, але й низькими капіталовкладеннями і поточними витратами (наприклад, низька заробітна плата персоналу) на цей видобуток за надзвичайно високої продуктивності свердловин.

  Прогнозовані запаси нафти на Землі приблизно оцінюються в 300 млрд т.

  Нафта залишається вантажем номер один світового морського транспорту. Головні нафтопотоки починаються від великих нафтових портів у Перській затоці та ведуть до Західної Європи, США, Японії. Танкери проходять через Суецький канал, найбільші з них вимушені огинати Африку. Нафтопроводи прокладено не тільки суходолом, але і по дну морів, наприклад Середземного і Північного.

  Нафтові танкери йдуть також від країн Латинської Америки до США і Західної Європи, з Африки — в Європу.

  Газова промисловість. Розвідані запаси природного газу становлять 142 трлн м3. Найбільші запаси природного газу зосереджені в Росії (39,2%), на Близькому і Середньому Сході (30%), в Північній Америці (5%) і Західній Європі (насамперед в Нідерландах — 4%). Основна частина видобутку природного газу зосереджена в промислово розвинених країнах. Щорічний видобуток газу у світі постійно зростає.  Понад 40% усього об'єму видобувають в СНД (80% цієї кількості припадає на Росію), 25% — у США, менші об'єми — в Канаді, Нідерландах, Норвегії, Індонезії, Алжирі, які не входять до числа найбільших світових експортерів природного газу.

  Газ в основному експортується у скрапленому вигляді трубопроводами. Протяжність газопроводів у сучасному світі досягла 900 тис. км і продовжує зростати. Найбільші міждержавні газопроводи функціонують у Північній Америці (пов'язує канадську газоносну провінцію Альберта із США) і Західній Європі (один пов'язує голландське родовище Ґронінґен з Німеччиною, Швейцарією і Італією; другий — норвезький сектор Північного моря з Німеччиною, Бельгією

і Францією). З 1982 р. функціонує газопровід, який пов'язує Алжир з Тунісом і — по дну Середземного моря — з Італією.

  Зростає об'єм морських перевезень скрапленого природного газу в спеціальних танкерах. Найбільшими постачальниками скрапленого газу є Індонезія, Алжир, Малайзія, Бруней. Серед окремих країн найбільшим споживачем природного газу є США, Росія, Україна, найрозвиненіші країни Європи.

  Вугільна промисловість — «найстаріша» галузь паливно-енергетичного комплексу.  Сумарні світові запаси вугілля (52% — кам'яного, 48% — бурого) оцінюються приблизно в 13-14 трлн т, причому найбільші родовища знаходяться в Росії, Китаї, США, ПА, Україні, Казахстані, менш значущі — в Німеччині, Великій Британії, Польщі, Австралії, Канаді, Індії, Індонезії, Ботсвані, Зімбабве, Мозамбіку, Колумбії, Венесуелі.

  Найбільшими експортерами вугілля є Австралія, США, Канада, Казахстан, а імпортерами — Японія, Південна Корея, Італія. З точки зору конкурентоспроможності вугілля на світовому ринку важливим чинником є його собівартість, яка не в останню чергу залежить від способу видобутку: вугілля, що видобувається відкритим способом, у декілька разів дешевше, ніж вугілля, що видобувається в шахтах. Тому доставлене з Австралії або Південної Африки до Західної Європи вугілля дешевше від місцевого, у чому криється одна з причин занепаду європейської вуглевидобувної галузі.

  Електроенергетика. Усього у світі щорічно як енергоресурси споживається понад 15 млрд т умовного палива. Сумарна потужність усіх електростанцій світу на початку ХХІ ст. перевищувала 2,8 млрд кВт/год на рік. Понад 60% цього об'єму електроенергії виробляється в промислово розвинених країнах, насамперед у США, Японії, Німеччині, Китаї, Канаді й Росії. Оскільки електроенергетика багато в чому визначає економіку країни, деякі держави (Франція, Італія, Росія) є власниками основної частини електроенергетичних потужностей. В інших державах (Велика Британія, Японія, США) електроенергетичні потужності знаходяться у приватній власності, в третіх (Німеччина) — у змішаній (певна частка належить державі, певна — приватним власникам).

  Електроенергію виробляють на теплових (ТЕС) — до 62%, водних (ГЕС) — до 20%, атомних (АЕС) — до 17% та інших станціях. Співвідношення часток отриманої на різних станціях електроенергії визначає енергобаланс країни.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.