Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА.

Географія світового транспорту

Транспорт — галузь господарства, що забезпечує функціонування світового господарства і потреби населення в усіх видах перевезень.

Усі шляхи сполучення, транспортні підприємства і транспортні засоби разом узяті утворюють світову транспортну систему. Як галузь транспорт сформувався в останній чверті XVIII ст. — на початку індустріальної епохи. Залежно від рівня розвитку різних видів транспорту виділяють декілька типів транспортних систем: північноамериканська, західноєвропейська, латиноамериканська, країн СНД, азіатська, африканська. Перших два типи характерні для високорозвинених країн світу. Інші типи відрізняються переважанням одного або двух видів транспорту. На розвинені країни припадає 78% загальної протяжності світової транспортної мережі і 74% світового вантажообігу.

Основним видом сухопутного транспорту є залізничний. Загальна протяжність залізниць становить понад 1,28 млн км. Половина з них розміщена в шести країнах: США, Канаді, Росії, Індії, Китаї, Австралії. На автомобільний транспорт припадає 2/3 загальної довжини світових шляхів сполучення. Найбільша протяжність автошляхів з твердим покриттям — у США. Трубопровідний транспорт найчастіше використовується для транспортування нафти та газу. Найбільша протяжність трубопроводів у США, Канаді та Росії. Водний транспорт є одним з найдешевших.

Внутрішній водний транспорт (річковий, озерний) розвивається на всіх континентах світу, але найбільшого значення він набув в США, Росії, деяких країнах Європи. Морський транспорт відіграє найважливішу роль у міжнародних перевезеннях. У світовій торгівлі на нього припадає 70% товарообігу. А в острівних країнах — Великій Британії, Японії — 100%. Майже половина всіх морських шляхів пролягають водами басейну Атлантичного океану. Серед найбільших портів світу — Роттердам, Сінгапур, Шанхай. Авіаційний транспорт належить до перспективних видів транспорту. Він дуже швидкий (800-1000 км/год), але дорогий. Основна сфера його діяльності — перевезення пасажирів. За цим показником лідирують аеропорти Атланти, Чикаго, Лондона, Токіо. Для перевезення товарів авіаційний транспорт використовується тоді, коли є необхідність дуже швидко доставити їх до місця призначення, або при обслуговуванні віддалених важкодоступних районів. Транспортна система світу є основою функціонування міжнародних економічних зв'язків.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити