Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА.

Глобальні проблеми людства

Глобальними називають проблеми, що загрожують існуванню всього людства. Вони тісно взаємозалежні й вимагають для свого розв'язання своєчасних спільних дій усього світового співтовариства.

До таких проблем належать: екологічна, демографічна й продовольча, сировинна й енергетична, проблема війни та миру, боротьби зі злочинністю й тероризмом, хворобами століття. Ці проблеми породжені протиріччями в суспільному розвитку людства, впливом людини на навколишнє середовище, а також нерівномірністю економічного й соціального розвитку окремих країн і регіонів світу.

Проблема війни та миру. Проблема збереження миру на Землі й усунення погрози смертельної для людства ядерної війни є проблемою номер один. Наприкінці ХХ ст. налічувалося кілька десятків «гарячих точок», де велися бойові дії. Це Ізраїль і Індія, Індонезія й Афганістан, Шрі-Ланка й деякі африканські держави. Нове — XXI ст. — поповнює рахунок 14,5 тис. війн і 3,6 млрд загиблих під час воєнних дій за останні 5,5 тис. років. У світі нараховується до п'ятдесяти локальних конфліктів, де ведуться бойові дії. Особливу небезпеку являє не контрольоване розширення «клубу ядерних держав». Так, у 1998 р. провели випробування ядерної зброї Індія й Пакистан, у результаті чого багаторічне протистояння цих країн одержало нову, небезпечну для всього світу якість. За оцінками фахівців, близькі до створення «ядерного кийка» Ізраїль, Іран, Тайвань. У цьому зв'язку рішення України відмовитися від «смертоносного атома» розглядається як крок, спрямований на зниження вибухонебезпечності в сучасному світі. Саме в цьому напрямі й мають діяти всі країни для того, щоб розв'язати проблему війни та миру.

Екологічна проблема. Якщо проблему війни та миру можна назвати сучасником людства, то екологічна проблема — «дитя» останніх століть. Однак тільки в другій половині XX ст. про неї заговорили з особливою тривогою, адже це час не бачених раніше темпів промислового й сільськогосподарського виробництва. У поєднанні з недосконалістю технологій і відсутністю достатньої кількості очисних споруджень розвиток економіки призводить до екологічних проблем.

До найнебезпечніших складових цієї проблеми можна віднести глобальне потепління, руйнування озонового шару, виснаження земельних ресурсів. За підрахунками вчених, у результаті нераціонального землекористування людство щороку втрачає близько 24 млрд тонн родючих ґрунтів — за масштабами це можна порівняти зі знищенням оброблюваних земель України.

Не менш вражаючими є наслідки від процесу спустелювання. Загальна площа, охоплена цим процесом, оцінюється в 4,7 млн км2. Щорічно ця цифра збільшується приблизно на 60 тис. км2, що майже вдвічі перевищує територію кожної з областей України. Особлива небезпека цього процесу вбачається в тому, що найбільш інтенсивно він проходить в Азії та Африці, де й так спостерігається недостатній рівень забезпеченості земельними ресурсами. А якщо урахувати факт швидкого зростання населення й низький рівень розвитку сільського господарства, то ситуація в окремих районах виглядає катастрофічною.

Величезних збитків завдано тваринному й рослинному світу. тільки за останні сто років з обличчя землі зникло 40 видів ссавців і 100 видів птахів, на межі зникнення знаходяться близько 10 тис. видів тварин і більше ніж 2,5 тис. рослин. Знищено близько половини вологих екваторіальних лісів, частина, що залишилася, викорчовується й випалюється зі швидкістю 20 га/хв. Найбільше страждають лісові масиви в таких країнах, як Бразилія, Демократична Республіка Конго, Філіппіни, Індонезія, Таїланд.

Для розв'язання екологічної проблеми необхідно ширше використовувати природоохоронні технології, обмежувати «дорогі» для природи потреби людей, ширше використовувати вторинну сировину, відновлювати лісові масиви.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити