Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

 

ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА.

  Для допитливих

  На думку вчених, у майбутньому найбільші зони видобутку корисних копалин перемістяться в акваторію Світового океану. Геологи виявили у Світовому океані 180 нафтогазоносних басейнів, найбільші з яких знаходяться в Північному морі, Перській, Венесуельській (Маракайбо) і Мексиканській затоках. Поклади кам'яного вугілля на морському дні розробляються біля узбережжя Великої Британії, Японії, Канади, Чілі та інших країн; залізної руди — біля берегів Канади, Франції, Фінляндії, Швеції. Руди видобуваються землесосними приладами, іноді просто екскаваторами, причому під час розробки добувають такі рідкісні метали, як титан, цирконій, торій тощо.

  За сучасного рівня споживання паливних ресурсів вистачить: нафти — на 41 рік, природного газу — на 67 років, вугілля — на 270 років.

  За прогнозами вчених, частка ядерної енергії у виробництві електроенергії у найближчій перспективі зростатиме і досягне 20%. У трьох країнах світу на АЕС виробляють понад половину всієї електроенергії: у Литві (78%), Франції (77%), Бельгії (57%).

  Рекордсменом за виробництвом електроенергії на душу населення є Норвегія — 28 000 кВт*год. Це єдина економічно розвинена держава, яка 99,5% своїх потреб в електроенергії задовольняє за рахунок ГЕС.

  На особливу увагу заслуговують підходи та динаміка розвитку автомобілебудування в Китаї. До початку реформ у 1978 р. загальний обсяг автовиробництва в країні становив лише 149 тис. автомобілів (переважно вантажівок), а у 2004 р. тут вироблено вже 5 млн 70,6 тис автомобілів. Зростання виробництва в 2004 р. становило 14%, а обсяг продажу збільшився на 15,5%. Найбільш популярними в Піднебесній є легкові седани. Понад 70% автомобілів, вироблених у Китаї, припадає на спільні підприємства (СП) з рівною пайовою участю держави та іноземних автомобільних компаній. Уряд Китаю вимагає, щоб автомобілі складалися з комплектуючих місцевого виробництва не менш ніж на 40%. Поступово цей показник збільшується до 80%. тому автомобільні СП, що працюють у Китаї, упродовж кількох років майже всі комплектуючі, за винятком двигунів та кількох інших ключових компонентів, виробляють на місцевих підприємствах.

  За кількістю туристів, що відвідують щорічно країну, лідерами є Франція, Іспанія, США, Китай, Італія, Велика Британія, Мексика, Німеччина, Австрія. Найбільші доходи від індустрії туризму отримують США, Іспанія, Франція, Італія, Велика Британія, Китай, Німеччина, Туреччина.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити