Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Німеччина

357,0 тис. км2 (майже вдвічі менше за територію України), 83 млн осіб (2007)

Федеративна Республіка Німеччина розташована в центрі Європи. Вона межує з дев'ятьма державами: на півночі — із Данією; на сході — із Польщею і Чехією; на півдні — з Австрією і Швейцарією; на заході — із Францією, Люксембургом, Бельгією і Нідерландами. Після відновлення єдності Німеччини 3 жовтня 1990 року країна перетворилася на вузловий центр, що поєднує Схід і Захід, Скандинавію й Середземномор'я.

Вигідність географічного положення Німеччини обумовлена також досить широким виходом до морів: із півночі територія країни омивається водами Північного й Балтійського морів.

Німеччина належить до найбільш густозаселених країн світу, навіть у багатолюдній Західній Європі показник густоти (232 особи/км2) є високим. За статевим і віковим складом населення Німеччина розташована в одному ряді з іншими розвиненими країнами. Особливістю демографічної ситуації можна вважати надзвичайно низькі показники природного приросту (в окремі роки смертність навіть перевищує народжуваність), у поєднанні зі зростаючою тривалістю життя це призводить до постійного зменшення частки населення молодшої вікової групи і збільшення — старшої.

У національному складі Німеччини переважають німці (91,5%). Особливістю країни є значна кількість іммігрантів, яких налічується близько 7 мільйонів. їх використовують як робочу силу на трудомістких і малооплачуваних виробництвах. В основному це турки й вихідці з країн Південно-Східної Європи.

Німеччина — високоурбанізована держава, у міських населених пунктах проживає 87% населення.

Основою економічної політики Німеччини є принцип соціально орієнтованої економіки, згідно з яким держава виконує функцію загального регулювання ринкової економіки.

Німеччину можна назвати промисловим осередком Західної Європи. Машинобудування виробляє більше ніж 40% усієї промислової й понад 50% експортної продукції країни. Особливістю машинобудування Німеччини є переважання продукції середньої складності, так, традиційно велике значення має автомобілебудування.

Німеччина — провідний виробник та експортер електротехнічної продукції, тут виробляються генератори й трансформатори, електродвигуни й радіотехнічні вироби, побутові прилади й засоби зв'язку.

Найважливішою галуззю промисловості Німеччини є хімічна. Тут виробляється найрізноманітніша продукція як неорганічної хімії, так і хімії органічного синтезу: добрива, полімери, штучні волокна, кіно- та фотоплівка, продукція побутової хімії. Найбільший розвиток галузь одержала на заході країни, де центрами є Леверкузен, Кельн, Франкфурт. Німеччина — найбільший продавець продукції органічної хімії у світі.

У країні розвинені й інші галузі промисловості. Усі вони характеризуються високим технічним рівнем і якістю продукції.

Німеччина має розвинене й інтенсивне сільське господарство, яке за обсягами виробленої продукції в Західній Європі поступається тільки Франції. В основному переважає тваринництво, яке значною мірою підкорило собі й рослинництво, що спеціалізується на вирощуванні кормових культур. Продукції рослинництва недостатньо, щоб прогодувати багатомільйонне поголів'я великої рогатої худоби й свиней, тому Німеччина імпортує кормове зерно. Із-за кордону ввозяться також деякі фрукти й овочі.

Повністю забезпечені жителі Німеччини молоком, яловичиною й значною мірою свининою. У країні переважає молочне скотарство.

Транспортна система Німеччини досконала. Високо розвинені всі види транспорту. Перше місце в пасажиро- та вантажоперевезеннях займає автомобільний транспорт. У внутрішніх перевезеннях велике значення має річковий транспорт. Всі великі річки судноплавні та з'єднані в єдину систему каналами.

У сфері послуг зайнята більша частина працездатного населення Німеччини. Це насамперед банківські й фінансові послуги, торгівля, освіта, медицина й туризм.

Чималий прибуток Німеччині приносить індустрія туризму — близько 2,8% ВВП. Країну щорічно відвідують близько 15 млн іноземних туристів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити