Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Велика Британія

244,1 тис. км2 (більше ніж удвічі менше за територію України) 60,6 млн осіб (2007)

Британські острови — найбільший архіпелаг у Європі. Він включає два великі острови — Великобританію та Ірландію й ще 5 тис. невеликих островів. Країна, розташована на Британських островах біля північно-західних берегів континентальної Європи, традиційно називається Великою Британією (за ім'ям найбільшого острова), а за назвою історичної частини — Англією. Офіційно ж вона йменується Сполучене Королівство Великої Британії й Північної Ірландії. Велика Британія включає чотири історико-географічні області: Англію, Уельс, Шотландію та Північну Ірландію, що займає північно-східну частину острова Ірландія, а також острів Мен та острови в протоці Ла-Манш. Усі державні кордони Сполученого Королівства — морські, за винятком кордону з Ірландією, що була колонією Великої Британії. Британський архіпелаг відділений мілководним Північним морем від Швеції, Данії й вузькими протоками Ла-Манш і Па-де-Кале — від Франції.

Велика Британія — одна з найбільш густонаселених і високоурбанізованих країн світу. У середньому на 1 км2 її площі припадає 271 особа. Однак по території країни населення розміщується дуже нерівномірно. Основна частина жителів Великої Британії сконцентрована в Англії, яка має найзручніше географічне положення, сприятливі природні умови й відіграє провідну економічну роль протягом усієї історії Британських островів. Тут середня густота збільшується до 356 осіб/км2. Найменш заселені райони розташовані в Шотландії з її суворими в порівнянні з іншими регіонами країни природними умовами й менш розвиненим господарством. Тут у середньому проживають 86 осіб/км2, причому населення концентрується в основному на узбережжях, у долинах і низовинах.

Загалом у Великій Британії налічується близько тисячі міст. Половина міських жителів країни концентрується в семи конурбаціях (міських агломераціях): Тайнсад (0,8 млн осіб), Західний Мідленд (2,6 млн осіб), Південно-Східний Ланкашир (2,3 млн осіб), Західний Йоркшир (1,8 млн осіб), Мерсісайд (1,3 млн осіб), Центральний Клайдсад (1,7 млн осіб), Великий Лондон (7,59 млн осіб). Міське населення складає близько 90% усіх жителів країни.

Столиця країни — Лондон — великий міжнародний центр площею 1,61 тис. км2. Тут проживають близько 8 млн чоловік.

Велика Британія — високорозвинена постіндустріальна країна. Сьогодні Велика Британія посідає п'яте місце після США, Японії, Німеччини та Франції за обсягом виробництва промислової продукції.

Економічна роль Великої Британії в сучасному світі визначається промисловою, банківською, страховою, судофрахтовою та іншою комерційною діяльністю. Близько 30% її валового національного продукту складає обробна промисловість, понад половину — сфера обслуговування, що включає транспорт і зв'язок, роздрібну торгівлю, страхування, банки та інші фінансові установи, охорону здоров'я й освіту. Частка сфери обслуговування у ВНП збільшується, а частка сільського господарства й добувної промисловості зменшилися.

Промисловість використовує в основному привозну сировину й усе більше орієнтується на зовнішній ринок.

Головною галуззю британської промисловості є машинобудування, де зайнята 1/4 усіх працюючих в обробній промисловості. Переважає транспортне машинобудування.

Велика Британія входить до десятки країн світу — лідерів із виплавки чавуну й сталі. Британська кольорова металургія — одна з найбільших у Європі. Вона працює майже повністю на привізній сировині, тому виплавка кольорових металів тяжіє до портових міст. До галузей, які швидко розвиваються, належать також новітні виробництва хімічної промисловості. Найстаріша традиційна галузь Великої Британії — текстильна промисловість.

У Великій Британії добре розвинені й інші галузі промисловості. Країна повністю забезпечує себе електроенергією, 86% якої виробляється тепловими електростанціями, 12% — атомними й 2% — гідроелектростанціями. Велика Британія — другий у світі постачальник і експортер каоліну (білої глини, із якої виготовляють порцеляну).

У сільському господарстві Великої Британії зайнято лише близько 3% працюючого населення країни. У країні виробляється більше половини сільськогосподарських продуктів, які споживає її населення. Сільське господарство повністю забезпечує потреби в ячмені, вівсі, картоплі, домашній птиці, свинині, яйцях і свіжому молоці. Однак багато продуктів доводиться ввозити з інших країн: 4/5 вершкового масла, 2/3 цукру, половину пшениці й бекону, 1/4 яловичини й телятини, які споживають у країні.

Оскільки Велика Британія — держава острівна, усі її зовнішні перевезення й торгівля пов'язані з морським і повітряним транспортом. Близько 9/10 загального вантажообігу припадає на морський транспорт, у тому числі 1/4 — на каботаж.

Галузі сфери послуг Великої Британії динамічно розвиваються. Високими темпами росту характеризується фінансовий сектор, сектор розваг і туризму. Велику Британію щорічно відвідують 20 млн туристів. Дохід держави від індустрії туризму складає 6,7% ВВП.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити