Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Франція

543,9 тис. км2 (трохи менше за територію України) 63,4 млн осіб (2007)

Франція розташована в західній частині Європейського материка. За своєю конфігурацією територія країни нагадує шестикутник, тому жителі іноді називають її Гексагоном. До складу Франції входять острів Корсика та низка дрібних прибережних островів, а також чотири заморські департаменти: Гваделупа, Гвіана, Мартініка й Реюньйон; заморські території: Нова Каледонія, Французька Полінезія, Французькі південно-антарктичні землі, острови Майотта, Уолліс і Футуна й спеціальна острівна територіальна одиниця — Сен-П'єр і Мікелон. Хоча Франція й розташована між Атлантичним океаном і Середземним морем, але вона в той же час має значну довжину кордонів із іншими розвиненими країнами: на сході — із Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією і Італією, на півдні — із Монако, Андоррою та Іспанією. Більш як половина кордонів — морські, багато естуаріїв річок і бухт, зручних для стоянки судів.

Населення країни складають в основному французи. Національними меншинами є корсиканці, баски, ельзасці, бретонці, фламандці, що проживають в основному на окраїнах. Значну кількість (близько 4 млн осіб) складають іммігранти — португальці, алжирці, марокканці та інші народи. Природний приріст населення — 3 особи на 1000 жителів.

Середня густота населення становить 110 осіб/км2, однак у гірських районах вона не досягає й 20 осіб/км2, а в районах Парижа, Ліона та інших великих міст вона перевищує 300 осіб/км2.

три чверті населення проживають у містах, головна форма міського розселення — агломерації, а для сільської місцевості — невеликі села й хутори. У 50 агломераціях проживає близько 60% населення країни.

У столичній агломерації проживають 11,4 млн жителів, що складає 16% населення країни. Столицю з передмістями називають Великим Парижем. Франція — високорозвинена постіндустріальна держава, одна з країн «великої сімки» — найрозвиненіших країн світу. За економічним потенціалом Франція посідає друге місце серед країн Західної Європи (після Німеччини) і сьоме у світі — за розмірами ВВП.

Основну роль в економіці відіграють кілька десятків промислових корпорацій і банків, тісно пов'язаних між собою та іноземним капіталом. Разом із тим у деяких галузях економіки (сільське господарство, торгівля, легка й харчова промисловість) високою є частка дрібного підприємництва.

Особливістю французької економіки є значна частка державного сектору — приблизно 1/4 усіх промислових підприємств. Державні банки забезпечують більшість депозитних і кредитних операцій, у державному секторі зайнято близько 1/4 робітників та службовців.

Протягом багатьох століть Франція залишалася передовою аграрною країною, у наш час вона має багатогалузеве високопродуктивне сільське господарство. За обсягом сільськогосподарської продукції, яку вона випускає, країна посідає третє місце у світі (після США й Канади) і перше — у Західній Європі, повністю забезпечуючи себе основними її видами.

У той же час частка промисловості у ВВП країни в десять разів більша за частку сільського господарства, промислові вироби складають близько 80% вартості експорту. Більше половини економічно активного населення зайнято у сфері послуг, на яку припадає понад 2/3 ВВП країни.

Провідне місце серед галузей промисловості Франції посідають енергетика, машинобудування й хімічна промисловість.

За масштабами розвитку ядерної енергетики Франція поступається тільки США. У країні працюють більше ніж 50 енергоблоків АЕС, на яких щорічно виробляється понад 70% усієї електроенергії.

На частку машинобудування припадає більше ніж 2/5 робітників і вартості промислової продукції. Франція — одна перших країн світу за виробництвом і експортом машин та промислового устаткування. На світовому ринку високим попитом користуються автомобілі, авіаційна й космічна техніка, зброя, обладнання для АЕС.

Франція входить до перших п'яти країн світу, що лідирують за виробництвом та експортом хімікатів. Достатня сировинна база, високий рівень розвитку новітніх технологій, сучасна організація праці дозволили Франції стати одним зі світових лідерів за виробництвом мінеральних добрив, синтетичного каучуку, пластмас, фармацевтичних засобів, парфумерії.

Велике значення зберігає швейна промисловість, її вироби користуються великим попитом і за межами країни. Париж залишається центром за випуском одягу, галантереї, парфумів.

Високим рівнем розвитку і якістю продукції відрізняється харчова промисловість. Особливим попитом користуються французькі вина, сири, кондитерські вироби.

Структура сільського господарства Франції характеризується великою розмаїтістю галузей за приблизною рівністю значення рослинництва й тваринництва.

У рослинництві провідне місце належить зерновим культурам. За збором винограду Франція ділить перше місце у світі з Італією. Основна частина винограду йде на виготовлення вин — у середньому більше ніж 60 млн літрів на рік. Провідна галузь тваринництва — розведення великої рогатої худоби. За виробництвом м'яса й молока Франція входить до трійки основних виробників світу. Також розвинені свинарство, вівчарство, конярство. В економіці міст узбережжя Атлантичного океану й Ла-Маншу велике значення має рибальство.

Франція — країна високорозвиненого транспорту. Транспортна мережа країни має чітко виражений радіальний тип: майже всі основні магістралі йдуть від Парижа. У внутрішніх перевезеннях людей і вантажів перше місце посідає автомобільний транспорт. Франція посідає одне з перших місць у світі за забезпеченістю населення автомобілями (на 1000 жителів — 420 особистих автомобілів), густотою і якістю автомобільних доріг. Значну частину внутрішніх перевезень вантажів забезпечують залізничний і трубопровідний транспорт. Більша частина зовнішньоторговельних перевезень здійснюється морським транспортом. Морські перевезення становлять близько 300 млн тонн на рік, 3/4 морських перевезень іде через порти Марсель, Гавр, Дюнкерк і Руан.

Найбільшими підгалузями сфери послуг є туризм, зв'язок, транспорт, банківська й страхова справи. Підприємства сфери обслуговування розташовуються головним чином у центральних районах міст, великих містах і містах-супутниках.

Грошові потоки й капітали обслуговує потужна банківська система. Шість французьких банків уходять до 50 найбільших банків світу.

Франція посідає перше місце у світі за популярністю серед туристів. Велика кількість привабливих ландшафтів, пам'яток культури, всесвітньо відома кухня й вина створили умови для перетворення туризму на важливу галузь економіки, де налічується 2,5 млн робочих місць. У середньому щорічно країну відвідують приблизно 65 млн туристів, що дає близько 2,5% ВВП.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити