Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Італія

301,2 тис. км2 (удвічі менше за територію України) 59,5 млн осіб (2007)

Італія — держава на півдні Європи. На її території можна виділити три частини: материкову (близько 1/3 площі), півострівну (Апеннінський півострів) та острівну (острови Сіцілія, Сардинія й низка дрібних островів). Італія — морська країна, близько 80% її кордонів — морські. Береги

Італії омивають п'ять морів: Ліґурійське, Тірренське, Іонічне, Адріатичне й Середземне. Найвіддаленіші райони країни розташовані від узбережжя не більше ніж на 200-300 км. На північному заході Італія межує із Францією, на півночі — зі Швейцарією і Австрією і на північному сході — зі Словенією. У межах Італії існують дві анклавні держави — Ватикан і Сан-Марино.

Більшість населення (близько 94%) — італійці, на півночі є невеликі групи французів, німців і словенців.

Італія — густонаселена країна. Середня густота населення складає 197 осіб/км2, але розміщене населення дуже нерівномірно. Найгустозаселеніші області Італії — рівнини Кампанії, Ломбардії та Ліґурії, де проживає майже половина населення країни. Це пояснюється сприятливими умовами для землеробства, різноманітної промислової та портової діяльності й туризму. Гірські райони заселені набагато рідше.

Близько 70% італійців проживають у містах, причому 12% усього населення країни проживають у чотирьох найбільших містах — Римі, Мілані, Неаполі й Туріні.

В останні десятиліття став більш інтенсивним процес урбанізації, особливо в північних областях. Це значною мірою вплинуло на зміни в структурі зайнятості населення в результаті переходу робочої сили із сільського господарства в промисловість і сферу обслуговування.

Столиця Італії — Рим — одне із найкрасивійших міст світу. Щорічно його відвідують близько 3,3 млн осіб, він приваблює туристів з усього світу своїми архітектурними спорудами доби античності, середньовіччя, Відродження.

Італія — високорозвинена індустріально-аграрна країна. Характерна риса розміщення господарства — різка територіальна диспропорція між північною й південною Італією.

В Італії більш значною, ніж в інших країнах регіону, є роль держави в економіці.

У міжнародному географічному поділі праці «обличчя» Італії визначається продукцією машинобудування, текстильної, швейної промисловості, субтропічного землеробства (фрукти, вина, цитрусові). У той же час сільське господарство залишається слабкою ланкою італійської економіки. Головною його галуззю є рослинництво.

Головною галуззю обробної промисловості є машинобудування. В Італії виробляються офісне обладнання (калькулятори, друкарські машинки та ін.), сільськогосподарські машини (трактори), ткацькі верстати, швейні машини, електронагрівальне обладнання. Електромашинобудування включає виробництво телекомунікаційних апаратур, холодильників, пральних машин та іншої побутової електротехніки.

Важливе значення має автомобілебудування, що випускає легкові автомобілі, вантажівки й моторолери. Підприємства галузі зосереджені в районі Туріна, Мілана, Брешії. Провідну роль у галузі відіграє концерн ФІАТ (розшифровується: фабрика італійських автомобілів у Туріні). На численних заводах концерну, розміщених по всій країні, випускають не тільки легкові автомобілі, але й вантажівки, автобуси, металургійну продукцію, локомотиви, електровози та ін. У структурі обробної промисловості Італії друге місце (після машинобудування) посідають текстильна й швейна промисловість. Широко розвинене виробництво взуття.

Хімічна промисловість, уключаючи нафтохімію й виробництво синтетичних волокон, дає близько 1/7 загального обсягу продукції обробної промисловості.

Металургія — відносно нова галузь промисловості Італії. Через нестачу запасів вугілля й залізної руди Італія почала розвивати металургійну промисловість тільки після створення в 1952 р. Європейського об'єднання вугілля й сталі.

Підприємства харчової промисловості, що спеціалізуються, наприклад, на виробництві макаронів (спагеті), продукції з томатів і виробництві напоїв (особливо вин), розосереджені по всій території країни. Меблі виробляються поблизу Мілана. Папір і паперові вироби випускають у Ломбардії та П'ємонті. Всесвітньо відома кінопромисловість сконцентрована в римі.

Енергетика країни базується на імпортних нафті, коксі й вугіллі, власному природному газі й гідроресурсах. Понад 3/4 електроенергії виробляється на ТЕС, що працюють головним чином на мазуті. Відносно великою є частка ГЕС, що побудовані на альпійських річках. У Центральній Італії працюють геотермічні електростанції. Атомні електростанції, що виробляли в 1987 р. близько 1% обсягу електроенергії Італії, у 1988-1990 рр. після масових протестів населення було виведено з експлуатації.

У сільському господарстві Італії зайнято близько 14% економічно активного населення.

За врожайністю сільськогосподарських культур й особливо за продуктивністю худоби Італія значно поступається багатьом країнам Європи. Сільське господарство Італії забезпечує населення продовольством на 75-80%. Головна галузь італійського сільського господарства — рослинництво. Його частка у вартості товарної продукції сільського господарства складає 60%, і в перспективі цей показник буде ще зростати, оскільки в ЄС Італія спеціалізується на експорті овочів і фруктів.

Величезну роль у сільському господарстві Італії відіграє традиційне виноградарство. За збором винограду Італія постійно змагається за перше місце у світі з Францією.

Тваринництво відіграє другорядну роль. Молочне тваринництво переважає на півночі, де розташовані кращі пасовища й запаси кормів. Головний район вівчарства — Сардинія.

У внутрішніх перевезеннях вантажів і пасажирів головну роль відіграє автомобільний транспорт, на другому місці — залізничний. За довжиною автострад Італія посідає друге місце у Європі після Німеччини.

Важливу роль як у внутрішніх, так і в зовнішніх перевезеннях країни відіграє морський транспорт. Це пояснюється розташуванням Італії на середземноморському водному шляху, великою довжиною берегової лінії, наявністю островів. На берегах Італії розташовано близько 150 портів, через які перевозиться 90% імпорту й 60-65% експорту.

Провідними галузями сфери послуг в Італії є туризм і готельний бізнес. Кількість туристів, що відвідують країну, складає більше ніж 50 млн осіб на рік.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити