Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Польща

312,7 тис. км2 (майже вдвічі менше за територію України) 38,9 млн осіб (2007)

Польща — держава в Центральній Європі, у басейні річок Вісли й Одера, західний сусід України. Офіційна назва — Республіка Польща. На півночі країна межує з Калінінградською областю Росії, на сході — із Литвою, Білоруссю й Україною, на півдні — зі Словаччиною і Чехією, на заході — із Німеччиною. Крім того, на півночі Польща має великий вихід до Балтійського моря, довжина берегової лінії складає 788 км. Через територію країни здавна проходять найкоротші шляхи зі Східної в Західну Європу, а також на Південь і Північ Європи.

Польща вважається однонаціональною країною: переважна більшість жителів (97%) — поляки. Решта — українці, німці, білоруси, литовці й представники інших національностей.

За віковою структурою Польща є однією з наймолодших країн Європи: діти й підлітки складають близько 19% від усього населення країни, а середній вік жителів — 36 років. Більшість поляків — католики. Середня густота населення — 124 особи/км2, однак південна й центральна частини Польщі заселені більш густо порівняно з північно-східними регіонами. У містах проживає близько 65% населення. Дев'ять великих міських агломерацій зосереджені переважно в центрі й на півдні країни. Найбільшими містами є Варшава (1,7 млн осіб), Лодзь і Краків (у кожному понад 700 тис. осіб).

Варшава — столиця Польщі й адміністративний центр Варшавського воєводства. Варшава — великий річковий порт, транспортний вузол, промисловий, культурний і науковий центр країни.

Польща має досить розвинену багатогалузеву економіку. До Другої світової війни спеціалізація країни була переважно аграрною. 65% населення проживало в сільській місцевості й займалося сільським господарством. У промисловості простежувався значний вплив іноземного капіталу. У роки будівництва соціалізму (1945-1990) Польща зазнала впливу індустріалізації, у першу чергу розвивалися важка промисловість: енергетика, металургія, машинобудування, хімічна, лісова й лісохімічна галузі. У 1990 р. в Польщі почався етап радикальних економічних перетворень, що дістали назву «план Бальцеровича». Із 1992 р. в Польщі почалося економічне зростання. За даними ЮНЕСКО, вона вийшла на перше місце серед постсоціалістичних країн за динамікою росту іноземних інвестицій. Активно ведеться політика інтеграції у європейські економічні й військово-політичні структури. У 1999 р. Польщу було прийнято до НАТО, а у 2004 р. вона стала повноправним членом ЄС.

Основу промисловості країни складають машинобудування, чорна й кольорова металургія, хімічна, текстильна, швейна, цементна, вугільна галузі. Польща є одним зі світових лідерів за виробництвом рибальських судів, товарних і пасажирських вагонів, тепловозів та електровозів, дорожніх і будівельних машин. Країна посідає одне із провідних місць у Європі за видобутком кам'яного вугілля, сірки, срібла, виплавкою сталі.

Головними сільськогосподарськими культурами Польщі є зернові, насамперед ячмінь і пшениця, а також картопля, цукровий буряк і кормові трави. За вартістю продукції рослинництво випереджає тваринництво (55% від усієї продукції).

У країні налічується близько 8 млн голів м'ясо-молочної худоби й 19 млн свиней. Досить розвинене птахівництво. Польща — один із найбільших у Європі постачальників яєць.

У Польщі, як і в інших постсоціалістичних країнах, у зв'язку з реструктуризацією економіки відбувається відтік робочої сили з галузей промисловості й сільського господарства до сфери послуг. Активно розвиваються фінансова й банківська діяльність, розширюється мережа приватних шкіл і ВНЗ, успішно розвивається іноземний туризм. Доходи від індустрії туризму складають більше ніж 9% вартості ВВП і продовжують зростати. Найбільш відвідуваними є Варшава й Краків із їхніми численними музеями й видатною архітектурою. Великою популярністю також користуються балтійські морські зони відпочинку й лижні курорти. Мендзиздроє, колобжеґ і Сопот — курорти міжнародного значення, відомі чудовими пляжами й добре організованими культурними заходами.

Оскільки Польща розташована на перетині транспортних шляхів, вона робить послуги з перевезення транзитних вантажів іншим європейським країнам. За вантажообігом залізниць країна посідає одне із провідних місць у Європі. Морський транспорт відіграє велику роль у зовнішніх відносинах Польщі. Порт Щецін є лідером вантажообігу в країні.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити