Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АЗІЇ

Загальний огляд. Азія — найбільша частина світу. Вона посідає площу в 45 млн км2, що складає приблизно третину всього суходолу Землі. Тут проживає більше половини людства — 3,8 млрд осіб. В Азії виділяють такі регіони: Південно-Західна Азія, Південна Азія, Південно-Східна Азія, Східна Азія, Центральна Азія, Північна Азія. Тут налічується 50 держав, що відрізняються розмірами, населенням, природними багатствами, рівнем економічного розвитку, державним устроєм.

В Азії знаходяться найбідніші держави з ВВП менше ніж 250 доларів США на особу (Афганістан, Непал, Камбоджа, Бутан) і країни з ВВП більше ніж 20 тис. доларів на душу населення (Японія, Сінгапур, Катар). В Азії розташовані величезні за територією та населенням Китай, Індія, Індонезія й невеликі країни — Бахрейн, Катар, Бруней, Мальдівська Республіка. Тут є держави, у чиїх надрах містяться величезні запаси нафти (у першу чергу Саудівська Аравія, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Ірак), і такі, що не мають значних запасів корисних копалин (Японія, Республіка Корея).

Географічне положення більшості країн Азії характеризується такими рисами: прибережне положення на берегах Тихого, Індійського й Атлантичного океанів, причому багато країн мають протяжну й досить порізану берегову лінію (ряд країн не мають виходу до моря, до них належать країни Центральної Азії, а також Афганістан, Непал, Бутан, Монголія, Лаос); близькість низки країн до розвинених держав Європи та Америки; різноманітність природних умов.

Азія — перехрестя важливих морських комунікацій. Багато морів, затоки й протоки є жвавими морськими трасами. Особливо велика кількість суден проходить через Малаккську і Ормузьку протоки, Перську, Бенгальську й Оманську затоки, Аравійське море.

Характерною рисою цієї частини світу є також складне становище в низці регіонів і країн. У першу чергу це стосується Південно-Західної Азії. Тут розташовані країни, які в цей час або в недалекому минулому зазнавали зовнішніх або внутрішніх конфліктів. До них можна віднести Ізраїль і Ірак, Афганістан і Ліван, Іран і Туреччину. Непросто складаються відносини між окремими сусідніми країнами й в інших регіонах, наприклад між Індією й Пакистаном, КНДР і Республікою Корея.

Природа не обділила країн Азії своїми багатствами, але й тут можна виявити крайню нерівномірність у їхньому розміщенні. Із мінеральних ресурсів найбільше значення мають запаси паливних корисних копалин. Так, у районі Перської затоки й низці прилеглих територій розташована найбільша нафтогазоносна провінція, що включає території Саудівської Аравії, Іраку, Ірану, Кувейту, Бахрейну, ОАЕ, Катару. Велике значення мають поклади вугілля, найбільші родовища якого зосереджені на території двох азіатських гігантів — Китаю й Індії. Рудними корисними копалинами більше забезпечені країни Південної, Південно-Східної і Східної Азії. Світове значення мають запаси залізної та марганцевої руд, що розташовані у надрах Індії, хромітів — у Туреччині й на Філіппінах, олова й вольфраму — у Малайзії, Таїланді й М'янмі.

Великими є ресурси прісних вод, однак їхнє розміщення теж нерівномірне. У Південній і особливо Південно-Східній Азії річкова мережа густа, а річки повноводні, у той час як у Південно-Західній Азії переважають посушливі райони. Проблемою для більшості регіонів є забезпеченість земельними ресурсами, у першу чергу оброблюваними землями. Так, забезпеченість землею в Китаю складає 0,73 га на жителя, а оброблюваними угіддями — у десять разів менше. У низці країн, наприклад Японії, Республіці Корея, цей показник ще нижче.

Лісовими ресурсами краще за інші регіони забезпечена Південно-Східна Азія, де розташовані величезні масиви тропічних лісів. Ці ліси відрізняються більшою видовою різноманітністю. Серед дерев можна виявити такі цінні породи, як залізне, сандалове, чорне, червоне, камфорне.

Багато країн мають значні рекреаційні ресурси. Привабливими для туристів є пляжі Туреччини й гори Непалу, історичні пам'ятки Китаю, Іраку й Індії, релігійні центри Саудівської Аравії та Ізраїлю, екзотичні райони Таїланду й природа Індонезії, поєднання унікальної культури й сучасних досягнень науки й техніки Японії.

В Азії постійно зростає кількість жителів. Це зумовлено високим природним приростом, що в більшості країн перевищує 15 чоловік на 1000 жителів. Азія має колосальні трудові ресурси. Значна частина працюючих характеризується дисциплінованістю, старанністю, високою навченістю. У половині країн більше ніж третина людей зайняті в сільському господарстві, а в низьці держав ця цифра перевищує 50%, що свідчить про доіндустріальний етап розвитку господарства цих країн.

Густота населення в Азії коливається в досить великих межах. Якщо в Південно-Західній Азії середній показник — близько 40 осіб/км2, то в Південно-Східній — більше ніж 100 осіб/км2, у Східній Азії густота населення складає майже 300 осіб/км2, а в Південній Азії вона вже досягла цієї позначки.

Азія — світовий лідер за кількістю міст-мільйонерів, найбільшими з яких є Токіо, Осака, Чунцін, Шанхай, Сеул, Тегеран, Пекін, Стамбул, Джакарта, Мумбаї (Бомбей), Колката, Маніла, Карачі, Ченнаї (Мадрас), Дакка, Бангкок. Тільки в Китаї та Індії налічується більше ніж 100 міст-мільйонерів.

Азія — батьківщина трьох світових і багатьох національних релігій. Основними конфесіями є: іслам (Південно-Західна Азія, частково Південна і Південно-Східна Азія), буддизм (Південна, Південно-Східна й Східна Азія), індуїзм (Індія), конфуціанство (Китай), синтоїзм (Японія), християнство (Філіппіни й деякі інші країни), іудаїзм (Ізраїль). У низці районів поширені місцеві культи.

За рівнем розвитку господарства країни Азії дуже різняться між собою. Є держави, що за показником ВВП займають друге (Китай) і третє (Японія) місця у світі, однак є країни, які можна назвати найменш розвинутими, — це Ємен, Афганістан, Бангладеш, Непал, Бутан, М'янма, Лаос, Камбоджа. Високий рівень розвитку промисловості мають країни нової індустріалізації (Південна Корея, Сінгапур, Тайвань та ін.). Прикладом стрімкого зростання національної економіки у країнах, що розвиваються, може бути Індія. Величезні ресурсні можливості азійського регіону створюють умови для розвитку сільського господарства. тут збирають майже 1/2 зернових світу (в тому числі 9/10 рису), 2/3 овочів, 3/5 бавовни, 9/10 чаю та натурального каучуку, майже весь джут, виробляють 2/5 світового виробництва м'яса. Однак, за виключенням окремих країн, регіон відстає в індустріальному розвитку.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити