Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АЗІЇ

Японія

377,7 тис. км2 (більше ніж у півтора разу менше за територію України)127.8 млн осіб (2007)

Японія розташована на островах у північно-західній частині Тихого океану поблизу Східної Азії. Основна частина її території припадає на чотири острови — Хонсю (3/5 площі Японії), Хоккайдо, Сікоку й Кюсю. Усього ж до складу країни входить 4 тис. островів і острівців, які простягнулися на понад 3 тис. км із північного сходу на південний захід.

Японія відділена Японським морем від Росії, КНДР і Республіки Корея, Східнокитайським морем — від Китаю. Найменша відстань до «великої землі» складає близько 200 км (Республіка Корея). Зі сходу і південного сходу Японські острови омиває Тихий океан.

За кількістю населення Японія посідає десяте місце у світі. Природний приріст населення дуже низький — менше ніж 2 особи на 1000 жителів на рік. Проблема Японії — старіння нації. Поряд зі зниженням народжуваності причиною цього процесу є найвища у світі тривалість життя — більше ніж 80 років.

Населення розміщене територією Японії нерівномірно. Найбільш густо заселені рівнини Тихоокеанського узбережжя, де найсприятливіші природні умови й сконцентровані найбільші міста Японії.

Більше ніж 99% населення країни — японці, на Хоккайдо проживають близько 25 тис. айнів. Одна з причин однорідного національного складу населення країни — негативне ставлення до іноземних робітників.

Основні релігії місцевих жителів — синтоїзм і буддизм.

Городяни складають майже 80% населення Країни вранішнього сонця, причому близько чверті з них проживають у 15 найбільших містах, більшість із населенням, що перевищує мільйон осіб. До найбільших міст світу належить столиця країни — Токіо, де проживають 12,3 млн осіб.

Токіо (у перекладі — «східна столиця») розташоване на узбережжі Токійської затоки. Сьогодні в японській столиці зосереджені промислові підприємства й науково-дослідні інститути, ВНЗ й найбільші у світі банки. Тут розташовуються урядові заклади й штаб-квартири більшості всесвітньо відомих японських компаній.

Найважливішу роль в економіці країни відіграє промисловість. На Японію припадає близько 12% промислового виробництва світу. Найбільше значення мають машинобудування, чорна металургія, хімічна й нафтохімічна промисловість, а також електроенергетика.

В паливно-енергетичному балансі країни домінують нафта й газ, хоча останнім часом їх трохи потіснили «мирний атом» (третина виробленої електроенергії) і «енергія падаючої води». Унікальною галуззю в господарському комплексі Японії є чорна металургія. Не маючи значних запасів руд і палива, ця надзвичайно матеріаломістка й енергомістка галузь виробляє близько 100 млн тонн сталі на рік.

Лідером промисловості, та й усієї сучасної японської економіки, є машинобудування, насамперед наукоємне. На машинобудування припадає більше ніж 70% експорту й 40% промислової продукції, причому майже половина — це продукція радіоелектроніки.

Японія виробляє 8 млн легкових автомобілів і 4 млн вантажівок. За цим показником вона посідає друге місце у світі. Найважливіші центри автомобілебудування тяжіють до портів, найбільше заводів побудовано в Наґої, Хіросімі й Токіо.

Світове значення мають також багато інших галузей і виробництв, серед яких целюлозно-паперова й поліграфічна, особливо значним є обсяги виробництва паперу й картону.

Японське сільське господарство не відіграє значної ролі у світовому господарстві — на нього припадає 1% ВВП. У той же час ця галузь надзвичайно важлива: вона забезпечує продовольством країну з багатомільйонним населенням. Японському фермерові вдається нагодувати населення власними овочами, фруктами та ягодами, особливо багато вирощується суниці, мандаринів, персиків, яблук і зеленого чаю, а що стосується своєї м'ясо-молочної продукції, то в країні її не вистачає. Рису збирають до 15 млн тонн на рік, урожайність сягає 65 ц/га, і хоча собівартість у кілька разів вища, ніж імпортного, виробництво не скорочується задля підтримки власного виробника.

Японці виловлюють до 12 млн тонн риби й інших морепродуктов. Насамперед ловлять тунця, макрель, оселедця, лососеві, тріску, палтуса, кефаль, сардини, а також крабів і трепангів. Японці досягли значних успіхів і в аквакультурі: велика кількість риби й молюсків розводиться й вирощується в штучних водоймах і на плантаціях, спеціально створених у морських прибережних водах.

Японія інтенсивно працює над нарощуванням виробництва наукомісткої продукції. Із цією метою втілюється в життя план створення технополісів — наукових центрів із розробки й упровадження наукоємної продукції. Тільки в одному з них, розташованому в містечку Цукуба, працюють близько 50 науково-дослідних інститутів і два університети.

За останні десятиліття в країні створено ефективну транспортну систему. її основою є густа мережа автомобільних доріг із твердим покриттям загальною довжиною понад 86 тис. км. Успішно діє система тунелів, естакад і мостів, що з'єднала чотири головні японські острови. Так, підводний тунель «Сейкан» завдовжки 54 км з'єднав острови Хоккайдо й Хонсю, а міст Сето-Охасі, що став одним із символів країни, дозволив автомобілям і поїздам швидко переїжджати з острова Хонсю на острів Сікоку і назад. На спеціальних лініях діють надшвидкісні поїзди сінкансен («куля»), що розвивають швидкість близько 300 км/год.

Країна має великий морський флот, особливо переконливо виглядають танкери, яких нараховується близько 180, більшість із них великотоннажні. Найбільші порти: Тіба, Йокогама, Кавасакі, Токіо, Нагоя, Осака, Кобе.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити