Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

ГІДРОСФЕРА

Для допитливих

- Води атмосфери в результаті кругообігу оновлюються впродовж кількох днів, річок — тижнів, озер — місяців і років; склад води Світового океану оновлюється протягом 3 тис. років, організмів — за кілька годин.

- В Океані розчинено близько 50 000 000 000 000 000 (50 квадрильйонів) тонн солей. Якби води морів та океанів випарувалися, на дні океанів залишився б шар солі завтовшки 150 м. З океанічної солі можна було б також насипати вздовж усього екватора вал завширшки в 1 км та заввишки 280 м.

- Сталість сольового складу океану регулюється живими організмами. Майже весь вуглекислий кальцій, а також солі Силіцію, що виносяться річками, швидко витягуються з розчину тими морськими рослинами та тваринами, які будують із цього матеріалу свої панцири та черепашки.

- Раніше найбільшою з морських течій уважався Гольфстрім, який разом зі своїм продовженням — Північноатлантичною течією, дістав назву «піч Європи». Ця течія біля острова Ньюфаундленд

сягає ширини 20 км за середньої глибини 320 м. Усі річки нашої планети несуть у 22 рази менше води, ніж один Гольфстрім. Але нещодавно було встановлено, що найпотужнішою і найбільшою течією є Антарктична циркумполярна (течія Західних Вітрів), тобто навколоантарктична течія. Довжина цієї «цариці морських річок» перевищує 30 тис. км, ширина — 1000 км, а глибина — 2-4,5 км. Щосекунди Антарктична течія переносить понад 240 млн км3 морської води, що значно більше, ніж решта «морських річок» разом.

- Найповноводніша річка світу — Амазонка. Площа, з якої вона збирає воду, сягає 7 млн км2, а це майже дорівнює площі такого материка, як Австралія. В Амазонку впадає близько 500 (за іншими даними — 1100) приток. А до Атлантичного океану річка вносить 6940 км3 води на рік.

- Найпотужнішим водоспадом планети вважають Іґуасу, що розташований на річці Іґуасу на відстані 26 км від її впадіння в Парану. «Іґуасу» мовою індіанців гуарані означає «велика вода». Ця гігантська водяна підкова завширшки 2,7 км щосекунди несе з 72-метрової висоти 12 866 т води, або в середньому 39 м3/с, тобто 766 тис. т щохвилини чи понад 1 млн т на добу.

- Найвищий водоспад світу — Анхель на річці Чурун у горах Венесуели в Південній Америці. Його висота — 1054 м. Цей водоспад було відкрито в 1935 р. американським льотчиком Джеймсом Ейнджелом.

- Найбільш відомий у світі — Ніаґарський водоспад, хоча він і не найбільший (його висота всього 51 м). Водоспад розташовується на річці Ніаґара, за 25 км від американського міста Баффало. Ніаґарський водоспад складається з двох водоспадів — Підкова (Канадський водоспад) і Американський водоспад.

- Байкал — найглибше озеро планети. Його глибина — 1620 м. Тут накопичено близько 23 тис. км3 води. В улоговину Байкалу можна влити 92 таких моря, як Азовське, а також воду всіх п'яти американських Великих озер, загальна площа яких у вісім разів більша за площу Байкалу. Сюди несуть свої води 336 річок, а витікає лише одна, але могутня ріка Анґара. Влітку Байкал зменшує спеку навколишньої території, а взимку — пом'якшує суворі сибірські морози. В озері сформувався унікальний тваринний світ, який налічує понад 2,5 тис. видів, 75% яких ніде, крім Байкалу, немає.

- Найдовшим серед прісноводних озер є африканське озеро Танганьїка. З півночі на південь воно простяглося на 670 км. Цікаво, що це озеро за своєю глибиною (1435 м) поступається лише Байкалу. Воно також скидового походження. Обидва озера дуже схожі за конфігурацією та розмірами. Подібно до Байкалу, Танганьїка, приймаючи безліч річок, випускає лише одну. Але якщо Байкал замерзає взимку на п'ять місяців і вода в ньому ніколи не нагрівається вище за +12 °С, то вода Танганьїки не охолоджується нижче за +23 °С. До того ж води в Байкалі вдвічі більше, ніж у Танганьїці.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити