Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АЗІЇ

Китай

9584,5 тис. км2 (у 16 разів більше за територію України)1 322 млн осіб (2007)

Китай — унітарна держава, що складається з 23 провінцій, п'яти національних автономних районів, чотирьох міст центрального підпорядкування, а також особливих адміністративних районів — Сянгана (Гонконгу) й Аоминю (Макао). Країна розташована у східній частині Азіатського материка. Це одна з найбільших країн світу, за площею посідає третє місце.

На карті країна трохи нагадує величезну чашу, боки якої впираються в територію двох інших держав Євразії — Росії і Казахстану. Крім них Китай межує з Монголією, Киргизстаном, Таджикистаном, Індією, Непалом, Бутаном, М'янмою, Лаосом, В'єтнамом і КНДР. Китайський сухопутний кордон — найбільший у світі. Береги Китаю омивають Жовте, Східнокитайське й Південно-Китайське моря.

У Китаї проживає 21% населення Землі — іншими словами, кожна п'ята людина проживає в Китаї. У період із 1950 до 1980 р. країна характеризувалася більшим природним приростом — 20 осіб і більше на 1000 жителів на рік. У результаті демографічної політики природний

приріст значно зменшився й зараз складає 9 осіб на 1000 жителів.

Китай — багатонаціональна країна, де проживають представники більше ніж 50 різних народностей, однак 92% населення складають китайці (хань). Найчисленніші не китайські національності — чжуани, уйгури, тібетці, монголи, мяо, маньчжури, корейці. Кожна з них складає 1% населення країни.

Середня густота населення в Китаї є досить високою — 138 осіб/км2, але в окремих частинах країни зовсім інші показники. Більше ніж 80% населення проживає у Східному Китаї. Так, у деяких районах Великої Китайської рівнини густота населення сягає 1000 осіб/км2, а в багатьох районах континентального Китаю вона не дотягує й до 3 осіб/км2.

Китай має найчисленніші у світі трудові ресурси, у країні нараховується 700 млн пар робочих рук. Китайці відрізняються працьовитістю, старанністю, дисциплінованістю, прагнуть здобути гарну освіту, шанобливо ставляться до старших за службовим становищем і віком.

Майже 62% населення країни проживають у сільських населених пунктах, особливо низький рівень урбанізації в Західному Китаї і на півдні країни. Швидкими темпами процеси урбанізації йдуть у Східному Китаї, де розташована більшість міст. Усього в країні більше ніж 90 міст-мільйонерів. До найбільших з них належать Шанхай (13,37 млн осіб), Пекін (10,3 млн осіб), Тяньцзінь (9,3 млн осіб), Ухань (4,1 млн осіб), Харбін (3,1 млн осіб).

Пекін — столиця Китаю та одне з найдавніших міст країни.

Майже половину ВВП Китаю забезпечує промисловість. Швидкими темпами розвивається енергетика, країна посідає перше місце у світі за видобутком вугілля й друге за виробництвом електроенергії. Розвиток чорної металургії спирається на значні запаси залізної руди й вугілля. Китай виробляє більше ніж 250 млн тонн сталі. За цим показником країна посідає перше місце у світі, випереджаючи Японію, що розташована на другому місці, більше ніж удвічі.

Обсяги виробництва в машинобудуванні ростуть швидкими темпами. Багато галузей і виробництв за останній час стали міжнародною спеціалізацією Китаю. Це стосується верстатобудування, виробництва електроніки й побутової електротехніки, наприклад радіоприймачів, магнітофонів, годинників, телевізорів, відеомагнітофонів, холодильників, пральних машин. У країні розвивається виробництво тракторів та іншої сільськогосподарської техніки, автомобілів, судів та інших видів транспорту.

Галуззю міжнародної спеціалізації Китаю є легка промисловість. Половину всіх бавовняних, значну частину вовняних і шовкових тканин, а також одягу виробляють у Шанхаї.

Особливе значення в господарстві Китаю має харчова промисловість. Перше місце у світі посідають китайська рисоочисна й борошномельна промисловість. У значних обсягах виробляються олія, крупи, цукор. Розвиваються й інші виробництва, але експортне значення має тільки чайна. Віддавна країна є великим виробником різноманітних сортів чаю, найбільше значення має зелений чай.

Основний напрям китайського сільського господарства — зерновий. Збір усіх видів зерна сягає 500 млн тонн, що є світовим рекордом. Основна продовольча культура — рис, за його збором — 180 млн тонн — Китай також є рекордсменом.

Тваринництво в Китаї відіграє другорядну роль. Найбільше розводять свиней, дрібної й великої рогатої худоби. У приміських районах сучасною індустрією стає птахівництво. Китай посідає перше місце у світі за поголів'ям свиней і домашньої птиці.

Провідне місце за вантажообігом посідають водний і залізничний транспорт. У віддалених і важкодоступних районах виключне значення має автомобільний транспорт. Річковий транспорт є особливо важливим для перевезень вантажів у широтному напрямку, причому основний вантажообіг припадає на річкову систему Янцзи.

Стрімке зростання зовнішньої торгівлі обумовило розвиток морського транспорту, а за кількістю власних судів країна розташована на другому місці у світі. Найбільші порти країни: Сянган, Шанхай, Ціньхуандао, Нінбо, Далянь, Тяньцзінь.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити