Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АЗІЇ

Для допитливих

- Індія подарувала світу не тільки численні пам'ятки

архітектури й літератури, але також винаходи,

що стали надбанням усього світу. Саме тут уперше з'явилися шахи. їхня найдавніша форма — військова гра «чатуранга» — виникла в перші століття нашої ери. В Індії чатурангою називався лад війська, що включав бойові колісниці, слонів, кінноту й піших воїнів. Гра символізувала битву за участю чотирьох родів військ, якими керував проводир (раджа). Із неї народилася гра шатранг (чатранг) — тут уже боролися два табори, і вперше з'явилася фігура радника короля — «ферзя».

- Японія — батьківщина класичного, найконсервативнішого театру у світі — кабукі. До його трупи входять тільки чоловіки, причому акторське амплуа оннагато, або «пан жінка», цінується дуже високо. Виняткове значення в кабукі надається костюмам: це ледве не друга за важливістю складова сценічної дії. І звичайно ж, центральне місце серед ошатних одягів посідає кімоно. Не дивно, що в широкому сенсі це слово означає «одяг», а точніше — національний одяг.

Із Японії до багатьох країн прийшло традиційне мистецтво аранжування квітів — ікебана. Дослівно це слово означає «квіти, які живуть». Частий елемент ікебани — хризантеми, оскільки ці квіти є символом Японії.

- Китайці подарували світу чимало винаходів, серед яких компас, сейсмограф, прилад для вимірювання відстаней, порох, папір і паперові гроші. Всесвітньої популярності набула вишукана китайська порцеляна. Країна є батьківщиною шовківництва: ця галузь існує вже чотири тисячоліття.

Основою культури китайців є конфуціанство. Учення регламентує взаємини між людьми, виховання й навчання, у ньому сформовано правила поведінки й моралі. Засновник учення — давньокитайський мислитель Конфуцій.

Основні положення конфуціанства такі: взаємини в родині й суспільстві мають ґрунтуватися на повазі до старших, на слухняності й суворому дотриманні певних норм; кожна людина має посісти своє місце в суспільстві відповідно до своїх здібностей; обов'язковим є дотримання культу предків; людині необхідно все життя вчитися й удосконалюватися. Сьогодні вважається загальновизнаним, що слухняність, віра в правоту старших за віком і положенням у суспільстві, звичка підкоряти особисті інтереси суспільним зіграли вирішальну роль в адаптації людей до змін, які спричинила економічна реформа останніх десятиліть.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити