Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Загальний огляд. Америка — частина світу, утворена двома материками — Північною та Південною Америкою, загальною площею в 42 млн км2 із населенням більше ніж 880 млн осіб.

В економічній і соціальній географії розрізняють Північну Америку (Англо-Америка), що включає дві високорозвинені країни — США й Канаду, — і Латинську Америку. Остання включає країни, що розвиваються, й середньо-розвинені країни перехідної економіки: Мексику, держави Центральної Америки, Вест-Індію та всю Південну Америку. Південну Америку часто поділяють на два субрегіони: андські країни, куди входять Чілі, Перу, Еквадор, Болівія, Колумбія, Венесуела, і ла-платські країни — Бразилія, Уругвай, Парагвай, Аргентина.

Площа Північної Америки (разом з островами) — 24,7 млн км2, із заходу вона омивається Тихим океаном, зі сходу — Атлантичним, а з півночі — Північним Льодовитим. Поблизу північно-східного узбережжя Північної Америки розташований найбільший острів Землі — Гренландія.

Площа материка Південна Америка (з островами) — 17,8 млн км2. За формою вона трохи нагадує гроно винограду. На сході материк омивається Атлантичним океаном, на заході — Тихим.

Корінні жителі Америки — індіанці, що належать до американської гілки монголоїдної раси.

Першими європейцями, що побували в Америці, були вікінги, що досягли її берегів на початку XI ст. Твори усної народної творчості — саги (героїчні народні сказання) — розповідають про те, що вікінги висаджувалися на узбережжі півострова Лабрадор і острова Ньюфаундленд. Однак у Європі майже нічого не знали про мандрівки вікінгів та їхні відкриття, тому вони не вплинули на розширення знань людей про різноманіття світу.

Роком відкриття Америки вважається 1492 р., коли Х. Колумб відкрив Кубу, Гаїті, Багамські острови. Із цього часу почався період активного дослідження й колонізації континенту. Значну роль тут відіграли іспанці, португальці, англійці, французи. Епоха Великих географічних відкриттів поклала початок колонізації Америки європейцями. Протягом чотирьох століть у ході запеклої боротьби внаслідок війн, хвороб і непосильної праці деякі індіанські племена було знищено, інших поневолено, а інші — відтиснуто з територій до лісів, пустельних і високогірних районів. Завойовані землі перетворювалися на колонії європейських держав, тут викорінювалися традиційні вірування й культура корінних народів, запроваджувалося християнство і європейські традиції.

На сьогодні значну частину населення Америки складають нащадки переселенців із Європи. У багатьох державах Південної Америки більшість жителів — це нащадки від шлюбів європейців з індіанцями (метиси). Значну частину населення, особливо в приатлантичних областях, складають негри — нащадки рабів, а на заході Латинської Америки — індіанці (найбільша частка індіанського населення в Болівії та Гватемалі).

Густота населення регіону — одна з найнижчих у світі. У Північній Америці цей показник складає 15 осіб/ км2. Тут на середню цифру істотно впливає Гренландія (менше ніж 1 особа/км2) і Канада (3,3 осіб/км2). Густота населення в Латинській Америці — 29 осіб/км2. Найбільша заселеність у Карибських країнах і Центральній Америці, найменша — у районі басейнів Амазонки, Оріноко, на півдні Південної Америки.

Америка — світовий лідер процесів урбанізації. У Північній Америці городяни складають 80,2% населення, у Латинській — 76,8%. До найбільших міст світу належать Мехіко (Мексика), Нью-Йорк (США), Сан-Паулу (Бразилія), у кожному з яких проживають більше ніж 20 млн осіб. До двадцяти п'яти найбільших міст світу також входять Буенос-Айрес (Аргентина), Лос-Анджелес (США), Ріо-де-Жанейро (Бразилія) і Чикаго (США).

Природний приріст населення більш високий у Латинській Америці, де складає 16 осіб на 1000 жителів (цим пояснюється молодість населення більшості держав), у Північній Америці — 6 осіб на 1000 жителів. США, Бразилія й Мексика входять до 15 найбільших держав світу як за населенням, так і за площею.

Великими є контрасти в рівні економічного розвитку Америки. Явний лідер — США, високий рівень розвитку багатьох галузей господарства має Канада. Ці дві країни посідають значне місце у світовому господарстві й входять до Великої сімки. Більшість країн Латинської Америки належать до тих, що розвиваються, однак за економічним й соціальним розвитком вони випереджають країни Африки та частину держав Азії. Це пов'язано з тим, що вони раніше за інші країни, які розвиваються, здобули незалежність і почали розвивати своє господарство. У той же час промисловий розвиток Латинської Америки відбувався нерівномірно. Зараз його індустріальний вигляд визначає «велика трійка» — Бразилія, Мексика, Аргентина, а також Чілі, Перу, Венесуела, Уругвай і Колумбія.

Характерною рисою Америки є наявність низки інтеграційних об'єднань. Найбільшою міжнародною організацією є Організація американських держав, що об'єднує 30 країн регіону. У 1973 р. створено Карибське співтовариство (КАРІКОМ), його мета — спростити господарські пов'язки між Карибськими країнами. Із 1983 р. на основі Латиноамериканської асоціації вільної торгівлі утворено Латиноамериканську асоціацію інтеграції (ЛАІ). Найбільше економічно потужне об'єднання було створено в 1992 р., коли США, Канада й Мексика утворили Північноамериканську асоціацію вільної торгівлі (НАФТА). Ця асоціація відкриває шлях до формування загального ринку в масштабах цілого континенту.

Інтеграційні процеси допомагають більш раціонально використати сировинні, фінансові, трудові та виробничі ресурси Америки.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити