Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

США

9809,4 тис. км2 (у 16 разів більше за територію України)301,2 млн осіб (2007)

США — федеративна держава, що складається з 50 штатів і федерального (столичного) округу Колумбія. 48 так званих нижніх штатів розташовані в центральній і південній частинах Північної Америки. Штат Аляска розташований на однойменному півострові, на північному заході континенту, штат Гавайї займає архіпелаг Гавайські острови в Тихому океані. До складу країни також входять прилеглі острови в Тихому й Атлантичному океанах.

Країна має одну з найпротяжніших берегових ліній у світі й омивається Тихим, Атлантичним та Північним Льодовитим океанами. Країна межує з Канадою і Мексикою.

Сполучені Штати — країна мігрантів, в окремі періоди на частку прибулих з інших країн припадало до 40% загального приросту населення. Проте державі вдалося досягти високого ступеня консолідації нації.

Первісне ядро американських націй склалося з вихідців із Великої Британії та їхніх нащадків. Трохи пізніше до країни в'їхало багато німців і представників інших європейських народів. Сьогодні нащадки європейців складають 77,1% населення, великою кількістю виділяються діаспори німців, ірландців, англійців, шотландців, валлійців, італійців, євреїв, поляків, українців. Афроамериканці складають 12,9%, це в основному нащадки рабів, вивезених з Африки, вихідці з Азії — 4,2%, корінні жителі — 1,8% (індіанці, ескімоси, алеути, гавайці), інших — 4% (в основному вихідці з Латинської Америки).

Середньорічний приріст населення в США вищий, ніж у більшості країн Європи, і складає 5,5 особи на 1000 жителів.

За віросповіданням більшість американців — християни (протестанти — 55%, католики — 37%, є й православні), представлено в країні й багато інших релігій, у тому числі індуїзм та іслам.

Середня густота населення понад 30 особ/км2, але при цьому на сході цей показник близький до 100 осіб/км2, тоді як у гірських штатах він складає лише 6 осіб/км2. Ще нижче густота населення на Алясці — менше ніж 1 особа/км2.

У містах проживає 80% населення країни. Найбільші з них: Нью-Йорк (19,7 млн осіб), Лос-Анджелес (15 млн осіб), Чікаґо (8,2 млн осіб).

Столиця США — Вашингтон, де проживають 4,1 млн осіб (із передмістями). Місто засновано в 1791 р. і названо на честь першого президента країни. Тут розташований будинок конгресу — Капітолій, резиденція президента США — Білий дім, Національна академія наук, Національний музей повітроплавання й космонавтики. Поблизу Вашингтона розташована величезна, п'ятикутної форми будівля військового міністерства — Пентагон. Більшість населення Вашингтона зайняті на державній службі й у сфері послуг.

США — економічно найбільш розвинена країна, за обсягом ВВП посідає перше місце у світі. Найбільший сектор економіки — сфера послуг. У цій галузі зайнято 80% населення, і стільки ж складає її частка в створенні національного багатства країни. Найбільше значення мають: зв'язок, торгівля, фінансові послуги, реклама, туризм, соціальне й побутове обслуговування, житлове й комунального господарства. Країна має найвищий показник телефонізації — 669 телефонних номерів на 1000 жителів, найбільшу армію абонентів у мережі Інтернет — 166 мільйонів (563,6 абонентів на 1000 осіб).

1/5 ВВП дає промисловість. Країна посідає провідні позиції за виробництвом кольорових металів, авіакосмічної техніки та ін. Наприклад, видобуток нафти, природного газу й вугілля — друге місце у світі, виробництво електроенергії — перше місце (ТЕС — 71%, АЕС — 20%, ГЕС — 8%), виробництво сталі — третє місце, виробництво алюмінію й рафінованої міді — перше місце (із великим відривом), виробництво пиломатеріалів, паперу й картону — також перше місце (з великим відривом). Також країна посідає перше місце у світі за загальною вартістю продукції машинобудування й хімічної промисловості.

Унікальним є сільське господарство країни. Незважаючи на те що воно дає тільки 2% національного багатства США, галузь повністю забезпечує багатомільйонне населення сільськогосподарською продукцією. До того ж Сполучені Штати є лідером за продажем кукурудзи на світовому ринку, у великих обсягах реалізують пшеницю, бавовну й ряд іншої сільськогосподарської продукції.

Величезна територія й величезні обсяги виробленої продукції визначають найважливішу роль транспорту в США. У Сполучених Штатах набули розвитку всі його види. У вантажообігу найбільше значення мають залізничний та автомобільний транспорт, істотною є роль трубопровідного й внутрішнього водного (річками й озерами транспортуються вугілля, зерно, залізна руда, нафтопродукти, пісок, гравій). У пасажирообігу домінує автомобільний транспорт, велике значення авіаційного (близько 20% перевезень).

Транспортний комплекс країни включає розгалужену мережу автострад, водних шляхів, трубопроводів і залізниць. Так, основу залізничної системи складають трансконтинентальні магістралі, що простяглися від Атлантичного до Тихого океану.

Із кожним роком у країні зростають доходи від туризму. Туристів приваблюють узбережжя «сонячних» штатів, унікальні пам'ятки природи та визначні історичні пам'ятки.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити