Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Канада

9970,6 тис. км2 (в 16,5 разу більше за територію України)32,9 млн осіб (2007)

Канада — федеративна держава в складі Співдружності, що складається з десяти провінцій і трьох територій. Країна розташована в північній частині Північної Америки. Омивається Тихим, Атлантичним та Північним Льодовитим океанами. На північному заході Канада межує зі штатом Аляска (США), а на півдні сусідить із «нижніми» штатами США.

Значну частину території складають численні острови. Із півночі материкова частина країни оперізується Канадським Арктичним архіпелагом, у тому числі островами Баффінова Земля, Елсмір, Вікторія. Більшість із них розташовані за полярним колом. Біля східного узбережжя розташовані острови Ньюфаундленд, Кейп-Бретон, Антікості. Поруч із Тихоокеанським узбережжям країни розташовані острови Королеви Шарлотти, острів Ванкувер. За площею країна посідає друге місце у світі (після Росії).

Найважливіші чинники, що визначають особливості населення країни, — це імміграція й кліматичні умови. Так, 90% усього населення Канади проживають у межах 200 км від кордону із США, при цьому більшість із них сконцентровані в районі Великих озер і поблизу річки Св. Лаврентія.

Природний приріст у 2006 р. складав 4 особи на 1000 жителів, сальдо міграції — 6 осіб на 1000 жителів.

Національний склад населення є результатом міграційних процесів. Якщо в XVII-XIX ст. до Канади в основному прибували вихідці з Великої Британії та Франції, то у ХХ ст. серед іммігрантів переважали німці, італійці, українці, поляки, євреї, китайці, скандинави. Останнім часом зросла кількість переселенців з Азії та Латинської Америки. Зараз англоканадці складають 44% населення, франко-канадці — 23%, інші європейці — 12% (серед них за кількістю виділяються німці, італійці, українці, голландці), понад 19% припадає на вихідців з Азії та Африки (у країні проживає близько мільйона китайців), індіанці й ескімоси складають близько 2%. Серед найбільших національних меншин країни — українці. їх нараховується близько 1,1 млн осіб, причому приблизно в третини обидва з батьків — українці.

До католицької церкви належать 46% населення Канади, в основному це франко-канадці та італійці, 36% — протестанти, більше ніж 10% населення — атеїсти.

Канада — високоурбанізована країна, де міське населення складає 79%. Третина населення країни проживають лише в трьох містах: Торонто (5,9 млн осіб), Монреалі (3,57 млн осіб) і Ванкувері (1,9 млн осіб).

Столиця Канади — Оттава — розташована на річці Оттава. Це чисте, доглянуте й спокійне місто, у якому проживають 1,1 млн осіб (із передмістями). В Оттаві розташований парламент країни, численні музеї, виставочні зали та парки. У місті є підприємства харчової, целюлозно-паперової, поліграфічної, машинобудівної галузей.

Канада є одним із головних світових виробників низки сільськогосподарської та промислової продукції. Для країни характерні величезні територіальні розбіжності в розміщенні галузей господарства, висока концентрація виробництва, а також велике значення гірничодобувної, лісової та деревопереробної промисловості. Крім перерахованих галузей тут розвинені електроенергетика, кольорова металургія, машинобудування, харчова промисловість.

У гірничодобувній промисловості найбільше значення має видобуток природного газу (168 млрд м3 — третє місце у світі), нафти (127 млн тонн — дев'яте місце), мідних руд (четверте місце), золота (п'яте місце), цинкових руд (перше місце), нікелевих руд (друге місце), вугілля, платини (третє місце), калійних солей (третє місце).

Канада — другий у світі після США виробник пиломатеріалів, паперу та картону. Більшість целюлозно-паперових підприємств сконцентровані на сході країни.

За виробництвом електроенергії — 566,3 млрд кВт - год — країна посідає п'яте місце у світі. Близько 60% електроенергії дають ГЕС, майже 15% виробляють на АЕС, розташованих у провінціях Квебек, Онтаріо і Нью-Брансвік.

У країні розвинене машинобудування, у тому числі автомобілебудування (восьме місце у світі), сільськогосподарське машинобудування, виробництво обладнання для гірничодобувної та лісової промисловості. Головні центри галузі: Торонто, Монреаль, Гамільтон, Оттава, Ванкувер. Найбільші підприємства нафтопереробної промисловості розташовані в Монреалі, Сарнії, Ванкувері й Едмонтоні.

Відмітними рисами сільського господарства країни є високий рівень механізації та концентрації виробництва, відносно невисокий рівень використання добрив, велика роль екстенсивних галузей (зернове господарство, пасовищне скотарство) і порівняно невисока врожайність сільськогосподарських культур.

У структурі галузі переважає тваринництво. Розводять велику рогату худобу молочного й м'ясного напрямів, свиней, дрібну рогату худобу, розвинене птахівництво. У рослинництві найважливіше значення має зернове господарство. На країну припадає до 15% світового виробництва пшениці. Великі площі зайнято під кормові культури, у тому числі рапс і кукурудзу; вирощують льон, картоплю, фрукти та овочі.

Для такої величезної країни, як Канада, надзвичайно великим є значення транспортного комплексу. На початковому етапі освоєння й колонізації країни основну роль відігравали внутрішні водні шляхи. Наприкінці XIX ст. основне навантаження на себе взяли залізничні магістралі, у тому числі трансконтинентальні. У ХХ ст. їх поступово відтискають автомобільні траси та трубопроводи.

Зберігає своє значення морський транспорт. Найбільші порти країни: Ванкувер, Сет-Іль (головним чином вивезення залізної руди), Квебек, Монреаль.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити