Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Мексика

1972,5 тис. км2 (більше ніж утричі перевищує територію України) 103,3 млн осіб (2007)

Мексика розташована в південно-західній частині Північної Америки. Офіційна назва — Мексиканські Сполучені Штати. За площею Мексика посідає третє місце (після Бразилії та Аргентини) серед країн Латинської Америки. На півночі й сході країна межує зі США, на півдні — із Белізом і Гватемалою. На заході омивається Тихим океаном, на сході — водами Карибського моря й Мексиканської затоки. Довжина берегової лінії складає 9330 км. На узбережжі Тихого океану розташовані великі природні бухти Акапулько, Масатлан, безліч лагун. На крайньому північному заході Каліфорнійська затока, що глибоко вдасться в суходіл, відокремлює півострів Каліфорнія від континентальної Мексики. Між Карибським морем і Мексиканською затокою розташований півострів Юкатан, що на південному заході омивається затокою Кампече. Мексиці також належать ряд островів у Тихому океані.

Надра країни багаті на корисні копалини. Зокрема, Мексика має великі запаси графіту, флюориту, руд чорних і кольорових металів, кам'яного вугілля. Значними є родовища нафти та газу. За запасами нафти Мексика посідає друге місце серед країн Латинської Америки (після Венесуели).

Мексиканська нація, як і всі латиноамериканські нації, формувалася в результаті змішання переселенців з інших країн і корінного населення. Однак на відміну від інших країн Латинської Америки тут домінують індіанці. Найбільша етнічна група — метиси — складає близько 60% населення. Переплетення іспанських і давньоіндійських культур відбилося на багатьох сферах життя країни.

У XVI-XVII ст. до Мексики для роботи на плантаціях увозили негрів, чия культура також уплинула на розвиток країни. Численні індіанські народи (29%) частково зберігають свої мови та культурні особливості. У Мексиці також проживають вихідці з Європи (іспанці, баски, німці, французи, італійці), уродженці Гватемали та інших країн Америки. 96% населення сповідують католицизм.

Мексика є найбільшою іспаномовною країною. За останні 70 років у Мексиці спостерігається стійка тенденція до збільшення тривалості життя, що на сьогодні в середньому складає 73,8 року.

Незважаючи на помітний ріст рівня життя населення у Мексиці залишається актуальною боротьба з бідністю: 26 млн жителів (близько 25%) мають доходи нижче за прожитковий мінімум. Із цією метою розроблено спеціальну програму в галузі освіти, охорони здоров'я й харчування, орієнтовану на підвищення життєвого рівня, насамперед у відсталих районах країни.

Невисокий показник середньої густоти населення Мексики (54 особи/км2) не відбиває дійсної картини його розміщення, оскільки для цієї країни характерна висока концентрація людських ресурсів у невеликій кількості населених пунктів (70% мексиканців проживають у 24 містах). У той же час є близько 150 тис. поселень із кількістю жителів менш ніж 100 осіб. Продовжує зростати кількість населення в містах-мільйонерах. Найбільші з них: Мехіко (22 млн осіб), Монтеррей (3,6 млн осіб), Ґвадалахара (3,4 млн осіб), Пуебла (1,9 млн осіб).

Мехіко — найбільше місто світу у 1535-1821 рр. — столиця Нової Іспанії (віце-королівство), від 1821 р. — столиця незалежної Мексики. Місто є однією із найбільш високогірних столиць світу (2240 м над рівнем моря).

Мексика є однією з найбільш розвинених латиноамериканських країн. За загальним рівнем економічного розвитку вона помітно випереджає інші країни Латинської Америки та разом із Бразилією й Аргентиною утворює «велику трійку» латиноамериканських індустріальних лідерів. У результаті економічних реформ 1988—1994 р. країна досягла серйозних успіхів у макроекономічному розвитку.

Мексика набула репутації країни зі «здоровими» фінансами та стала розглядатися як надійний зовнішньоторговельний партнер, що забезпечило приплив іноземного капіталу. Характерною рисою мексиканської економіки є висока частка державного сектора, особливо в нафтовій галузі,— більше ніж 200 нафтопереробних заводів працюють у межах державних нафтових компаній.

Мексика посідає друге місце в Латинській Америці (після Бразилії) за розміром промислового потенціалу. Виробництво країни складає 1/4 всієї промисловості Латинської Америки.

Мексика — одна з головних нафтодобувних і нафтоекспортуючих країн світу. Провідними галузями промисловості є гірничодобувна, нафтова, нафтохімічна, металургійна, будівельна, текстильна, харчова й машинобудування.

Мексика входить до першої десятки країн світу за видобутком деяких кольорових металів (міді, цинку, свинцю). Підприємства кольорової металургії повністю забезпечуються власною сировиною.

Машинобудівна галузь виробляє електродвигуни, трансформатори, побутову техніку, обладнання для нафтових, нафтохімічних, гірничодобувної галузей та автомобілі. Велика частина підприємств автомобілебудування засновані на іноземному капіталі. Використовуючи дешеву робочу силу, у Мексиці розмістили автоскладальні підприємства такі найбільші світові концерни, як «Фольксваген», «Дженерал Моторз», «Крайслер», «Тойота Мотор».

Особливе місце в мексиканській промисловості посідають підприємства, розташовані біля кордону зі США, що спеціалізуються на експортному виробництві товарів (вузли автомобілів, меблі, товари легкої промисловості). 90% виробленої там продукції відправляється в США. Головною галуззю сільського господарства є рослинництво. На цю галузь припадає 60% вартості всієї сільськогосподарської продукції. Ще 7 тис. років тому індіанці почали вирощувати кукурудзу. Вона разом із пшеницею й рисом і сьогодні є основною зерновою культурою, що вирощується в центральних районах країни. Уздовж південно-західного, західного й північно-східного узбереж простягаються плантації технічних (цукрові тростини, бавовнику, тютюну) і плодових (бананів, цитрусових) культур. Ще з колоніальних часів у Мексиці вирощують каву.

У Мексиці розвинене плантаційне лісове господарство. Зони лісових плантацій розташовані на півострові Юкатан.

На менш родючих землях, переважно в північно-західних районах Мексики, розвивається екстенсивно-пасовищне тваринництво м'ясо-вовняного напрямку. У приватних фермерських господарствах розводять свиней, овець, коней, домашню птицю. У прибережних районах розвинені рибальство й лов креветок.

Мексика має добре розвинену транспортну інфраструктуру. Найбільший відсоток пасажирообігу припадає на автотранспорт. Залізничний транспорт відіграє другорядну роль — його розвитку перешкоджає гірський, розчленований рельєф. Велике значення для транспортування експортної продукції має морський транспорт. Мексика має власний торговельний флот, у тому числі танкерний — для перевезення нафти та нафтопродуктів. У країні 1321 аеропорт (54 мають статус міжнародних), їх обслуговують 83 авіакомпанії.

Найбільш прибутковою галуззю сфери послуг Мексики є туризм. Країну щорічно відвідують близько 17 млн туристів.

Чудова природа, прекрасні пляжі, гори, найбагатша архітектурна спадщина культур ацтеків і майя, колоніальні палаци приваблюють безліч туристів із США, Канади, Японії та Європи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити