Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Бразилія

547,4 тис. км2 (у 14 разів більше за територію України)183,9 млн осіб (2007)

Бразилія — найбільша держава Латинської Америки, одна з найбільших за площею у світі (п'яте місце — після Росії, Канади, Китаю й США). Офіційна назва — Федеративна Республіка Бразилія. Країна займає майже половину південноамериканського континенту (47,9%). На півночі вона межує з Французькою Гвіаною, Суринамом, Гайаною і Венесуелою, на північному заході — з Колумбією, на заході — з Перу, Болівією, на південному заході — з Парагваєм і Аргентиною, на півдні — з Уругваєм. На сході й північному сході Бразилія омивається водами Атлантичного океану. Довжина берегової лінії складає 7491 км, а загальна довжина кордонів — 14 691 км. 93% території Бразилії розташовано в Південній півкулі, на півночі країну перетинає лінія екватора, а на півдні — Південний тропік.

Бразилію часто називають «країною великих можливостей» за ті природні багатства, якими вона володіє. Крім неосяжних лісів, найбільших рік, родючих ґрунтів та унікального тваринного світу природа «нагородила» надра Бразилії різноманітними корисними копалинами, серед яких кам'яне вугілля, залізні, марганцеві, уранові, вольфрамові, хромові руди, золото.

Населення Бразилії вражає своєю етнічною різноманітністю. Найбільша етнічна група представлена європейцями (португальці, іспанці, німці, італійці) — 54,7%; представники африканської раси складають 5,9% населення країни. У результаті змішання рас значну частину населення складають етнічні типи — мулати, метиси, самбо. Крім громадян Бразилії в країні близько 3 млн іммігрантів — індійців, арабів, угорців, поляків та ін. Загальна кількість корінного населення Бразилії — індіанців-аборигенів — складає близько 60 тис. осіб, більше ніж 2/3 з них проживають в Амазонії. У країні також є найбільша у світі японська громада — більше ніж 2 млн осіб, в основному це нащадки селян, що приїхали сюди у 20-ті рр. ХХ ст. Усе це різноманітне населення розмовляє португальською мовою, до якої ввійшло чимало слів африканського й індіанського походження. Більшість віруючих сповідують католицизм.

Більше ніж половина населення Бразилії — молодь до 20 років, жителі старші за 50 років, складають лише 10%. Це пов'язано з високими показниками народжуваності й природного приросту. Щорічно кількість населення Бразилії збільшується приблизно на 3 млн осіб. Такі високі темпи приросту загострюють проблему зайнятості й призводять до псевдоурбанізації.

Бразилія — високоурбанізована країна, 3/4 населення проживають у великих прибережних містах і їхніх передмістях, кількість яких швидко зростає. Практично всі міста й агломерації розміщені на сході країни. У найбільших агломераціях Сан-Паулу й Ріо-де-Жанейро кількість жителів уже давно перевищила 10 млн осіб.

Бразиліа — нова столиця Бразилії з населенням 2,2 млн осіб (з приміською зоною). розташована на Бразильському плоскогір'ї на висоті більше ніж 1000 м.

Бразилія — індустріально-аграрна країна. Входить до десятки найбільших країн світу за обсягами промислового виробництва. У класифікації ООН Бразилія віднесена до групи «нових індустріальних країн».

Побудувати власну промисловість Бразилія змогла завдяки найбагатшим природним ресурсам. Насамперед до них належать родовища високоякісної залізної руди, які не мають рівних у світі, що розробляються переважно у відкритий спосіб. Переробка залізних руд і руд кольорових металів здійснюється на великих металургійних комбінатах. Найбільшу питому вагу (30%) у промисловому виробництві країни має продукція галузей машинобудування. У Бразилії виробляють автомобілі, літаки, судна, електронно-обчислювальну техніку. Більша частина акцій машинобудівних підприємств належить іноземним компаніям — США, Японії, Франції, Німеччині. Добре розвинені легка хімічна й харчова, промисловість. За випуском багатьох видів промислової продукції Бразилія лідирує серед країн, що розвиваються. Роботу промисловості забезпечує потужна електроенергетика. На повноводних річках побудовано найбільші гідроелектростанції. У Бразилії, на відміну від інших латиноамериканських країн, є й атомні електростанції. А от запаси нафти та природного газу невеликі. Частина цієї сировини закупається у Венесуелі, а частина компенсується шляхом використання як палива технічного спирту, одержуваного із цукрової тростини й деревини. Цим паливом заправляють бразильські автомобілі й навіть літаки.

Важливим джерелом добробуту країни є виробництво кави. Ще один дарунок природи Бразилії — каучукове дерево гевея. Ціну соку гевеї бразильці дізналися наприкінці XIX ст., коли Джон Бойд Данлоп винайшов пневматичні шини, а у Європі й Америці почалася масова автомобілізація. Автомобілебудуванню потрібні були сотні тисяч покришок, а робили їх із соку гевеї, що зростає на околицях міста Манауса. Це перетворило Манаус на одне із найбільших і найбагатших міст Бразилії.

Окрім кави, цукрової тростини й гевеї у Бразилії вирощуються пшениця, рис, кукурудза, соя, бавовна, какао. Країна також є провідним у світі експортером тропічних фруктів. За обсягом сільськогосподарського експорту країна поступається тільки США й Франції. У структурі сільського господарства основне місце приділяється рослинництву. У Бразилії також розводять велику рогату худобу, свиней, коней, овець, домашню птицю. Розвинене рибальство.

Інтенсифікація сільського господарства й промисловості Бразилії призводить до вивільнення працівників і обумовлює їх «перехід» до сфери послуг. Провідними галузями невиробничої сфери є торгівля, банківсько-фінансова діяльність і туризм.

Туризм складає одну з найприбутовіших частин державного бюджету сучасної Бразилії. Потік туристів із кожним роком зростає. Сьогодні їхня кількість перевищує 5 млн. Розвиток туризму розв'язує також дуже актуальну для Бразилії проблему браку робочих місць, щорічно в цій галузі створюється й займається близько 250 тис. вакансій.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити