Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Аргентина

276,6 тис. км2 (у чотири з половиною рази більше за територію України) 39,9 млн осіб (2007)

Аргентина — велика держава на південному сході Південної Америки. Офіційна назва — Аргентинська республіка. Серед країн Латинської Америки Аргентина за площею поступається тільки Бразилії. На заході й півдні країна межує з Чілі, на півночі — із Болівією і Парагваєм, на сході — із Бразилією і Уругваєм. На сході й півдні Аргентина омивається водами Атлантичного океану. Довжина берегової лінії складає 4989 км. Аргентині належить також східна частина острова Вогняна Земля й кілька прилеглих островів. Фолклендські (Мальвінські) острови, острів Південна Джоржія й Південні Сандвічеві острови є спірними територіями з Великою Британією.

Аргентина має досить різноманітну мінерально-сировинну базу. Вона помітно виділяється серед латиноамериканських країн за кількістю запасів стратегічної сировини — уранових, берилієвих, вольфрамових руд. Із паливних ресурсів найбільше значення мають нафта й природний газ. Аргентина також багата на запаси самородної сірки та будівельної сировини.

Більшість аргентинців є нащадками європейських іммігрантів — іспанців, німців, французів, італійців, поляків та ін. Нащадки іспанських колоністів, креоли,— основне ядро аргентинських націй. Інші етнічні групи — метиси, індіанці, мулати — складають близько 15‰. За свідченнях сучасників, колоністи проводили спеціальні військові експедиції, спрямовані на знищення індіанців, у результаті чого зараз напівкочові індіанські племена загальною кількістю не більше ніж 50 тис. осіб проживають лише на північному сході країни.

Офіційною мовою є іспанська; у розмовній іспанській багато слів, запозичених із мови індіанців кечуа. Більшість жителів (90%) сповідують католицизм.

В Аргентині досить невисокий для латиноамериканських країн природний приріст населення — 12 осіб на 1000 жителів і низька середня густота населення — 14 осіб/ км2. Для країни характерний високий рівень урбанізації. У містах, розташованих переважно на сході в прибережній зоні, проживає 88% усього населення країни. Найбільшими містами є Буенос-Айрес (11,7 млн осіб) і Кордова (1,58 млн осіб).

Буенос-Айрес — столиця, головний порт, промисловий центр і транспортний вузол Аргентини. Тут проживає близько третини населення країни та виробляється більше ніж половина всієї промислової продукції.

Аргентина — одна з найбільш економічно розвинених країн Латинської Америки, у якій вартість промислової продукції істотно перевищує вартість сільськогосподарської. Три кити, на яких тримається економіка сучасної Аргентини, — це гірничодобувна промисловість (свинець, цинк, уран, залізні руди), металургія та сільське господарство.

Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. специфікою економічного розвитку країни була орієнтація сільського господарства на світовий ринок. До початку Першої світової війни Аргентина посідала перше місце у світі за експортом яловичини, лляного насіння, екстракту кебрачо (дубильної речовини); друге — за вивезенням пшениці, вовни. У промисловості розвивалися головним чином галузі, пов'язані з переробкою сільськогосподарської сировини: м'ясохолодобойна, борошномельна, шкіряна, текстильна. Головним районом виробництва експортної сільськогосподарської продукції стала Пампа.

Після Другої світової війни в Аргентині почала розвиватися важка промисловість. Значним стимулом до цього стало відкриття в Патагонії великих запасів нафти, природного газу й вугілля, а також руд металів — заліза, вольфраму, свинцю й золота.

За виробленням і споживанням промислової продукції, за виробництвом автомобілів, чавуну й сталі Аргентина посідає одне із провідних місць у Латинській Америці, а за видобутком нафти — третє місце (після Венесуели та Мексики). Розвинені також транспортне й сільськогосподарське машинобудування, виробництво металорізальних верстатів, електротоварів, кольорова металургія, хімічна, деревообробна, поліграфічна промисловість. Сільськогосподарська продукція складає основу аргентинського експорту. Головні сільськогосподарські райони — Пампа з безкрайніми рівнинами, родючими землями та Патагонія з неосяжними пасовищами. Провідною галуззю сільського господарства є тваринництво — м'ясне скотарство й вівчарство. Кількість голів великої рогатої худоби в гігантських чередах складає більше ніж 49 мільйонів. Аргентину часто образно називають «м'ясним цехом Латинської Америки».

Рослинництво базується на виробництві зернових, головним чином пшениці, кукурудзи та технічних культур — льону, соняшника, цукрової тростини, бавовнику. На північному заході країни розташовані великі плантації популярного в країні парагвайського чаю мате. Теплі передгір'я Анд укриті маслиновими гаями, цитрусовими садами та виноградниками.

Сільськогосподарська продукція переробляється на численних підприємствах харчової та легкої промисловості. Орієнтація аргентинської економіки на зовнішній ринок уплинула й на транспортну інфраструктуру. розгалужена мережа залізних (понад 30 тисяч км) та автомобільних (понад 200 тисяч км) доріг з'єднує основні сільськогосподарські й гірничодобувні райони з морськими портами (Буенос-Айрес, Ла-Плата та ін.).

Характерною рисою економіки країни є значна частка іноземного капіталу й наявність змішаних компаній, де поряд із державним бере участь іноземний капітал.

Для Аргентини все більш важливим стає туризм. Щорічно країну відвідують близько 10 млн туристів. їх приваблюють упорядковані пляжі Атлантичного узбережжя, гірськолижні курорти в Андах, архітектура колоніальних часів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити