Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АМЕРИКИ

Для допитливих

- Більша частина українців Канади проживають у провінціях Онтаріо, Манітоба, Саскачеван, Алберта, Британська Колумбія. Із міст виділяються Едмонтон, Вінніпеґ, Торонто, Ванкувер, Калґарі. У минулому столітті в Торонто було створено Світовий конгрес вільних українців, що поєднує десятки організацій української діаспори всього світу. У Канаді українці досягли помітних успіхів. Одним із генерал-губернаторів країни був роман Гнатишин, його батько обирався до канадського парламенту. Найбагатшим закордонним бізнесменом українського походження вважається канадський мільярдер Євген Мельник. Він володіє фармацевтичною компанією.

Представники діаспори надають фінансову допомогу Україні в проведенні музичних фестивалів, оплачують внески деяких українських спортивних федерацій і Національного олімпійського комітету до міжнародних федерацій.

- Мексиканська столиця вражає поєднанням ацтекських храмів, барочних церков і новітніх фінансових центрів. У центрі міста збереглися будівлі давньої столиці ацтеків Теночтитлана й колоніального періоду. У Мехіко 72 музеї, серед яких найвідоміші Національний історичний музей, Національний музей антропології з колекцією, що присвячена цивілізаціям майя й ацтеків, Музей пластичних мистецтв. Мехіко є найбільшим індустріальним центром країни. Тут розташовані підприємства машинобудування, харчової, текстильної, швейної, взуттєвої, фармацевтичної, цементної та інших галузей. Місто розташоване у високогірному міжгір'ї, де накопичуються викиди заводів і трьох мільйонів автомобілів, утворюючи щільний смог. рівень забруднення атмосфери в Мехіко один із найвищих у світі.

Ернан Кортес і його військо завдали колосальної шкоди культурному багатству мексиканців — спалили рукописи, переплавили в злитки золоті статуї богів. Однак їм не під силу було впоратися з пам'ятками архітектури. Піраміди, комплекси храмових споруджень, палаців, залишки скульптур і розписів є об'єктами постійних досліджень істориків, археологів, антропологів. Руїни стародавніх міст Теотіукана, Тікаля, Чічен-Іци, Паленке перетворилися на музей під відкритим небом.

- На узбережжі Мексики розташовані курорти та зони відпочинку. Найпопулярнішим із них, улюбленим притулком світових зірок, є Акапулько — всесвітньо відомий курорт на мексиканському узбережжі Тихого океану. Акапулько — це суміш гір, тропічних джунглів і лагун; це десять миль заток, оперезаних двадцятьма пляжами з білосніжним піском, а також пагорбами та стрімчаками. На всім узбережжі величезної бухти розташовуються готелі. В Акапулько туристи можуть стати свідками унікального видовища — знаменитих стрибків зі скелі. Стрибуни-професіонали пірнають один за одним із 20-метрової висоти у вузьку бухту, де глибина не перевищує 3,5 м.

- Ріо-де-Жанейро (у перекладі — «січнева річка») — колишня столиця Бразилії, центр сучасного туризму Південної Америки. Місто було засноване в 1502 р. португальцями та з 1763 до 1960 р. мало офіційний статус столиці. Візитна картка міста — гігантська статуя Христа, установлена на висоті 704 м на вершині Корковадо. Ріо-де-Жанейро — культурна столиця країни. У національній бібліотеці міста нараховується близько 2 млн найрідкісніших книг і манускриптів. У національному музеї мистецтв представлена колекція, що складається більше ніж із 800 полотен. І, безперечно, Ріо — це футбольна столиця країни з одним із найбільших у світі стадіонів «Маракана», який було побудовано спеціально до чемпіонату світу з футболу 1950 р. Ріо — це ще й столиця карнавалу. Перші карнавальні ходи в Ріо відбулися в 1840 р. Карнавал триває протягом п'яти останніх днів лютого й символізує початок Великого Поста перед Великоднем. Починається карнавал далеко від Ріо — у містечку Олінде, де проходить парад найстаршої танцювальної «школи незайманих»: 250 осіб, переодягнених у жіночі костюми, безупинно танцюють самбу протягом десяти годин! А головна подія карнавалу — парад шкіл самби в Ріо.

- Ідея створення нової столиці — Бразиліа — в центрі країни виникла ще наприкінці XVIII ст., але тільки президентові Джуселіно Кубічеку ді Олівейрі вдалося втілити її в життя. Місто було побудовано лише за три роки за проектом бразильського архітектора-модерніста Люсіо Кости. Незвичайне планування міста у вигляді натягнутого лука зі стрілою або літака символичне — за задумом президента, Бразиліа мала стати символом спрямованості країни в майбутнє. У 1986 р. ЮНЕСКО внесла місто до списку «Всесвітньої спадщини».

- Назва Аргентини обумовлена зовсім не тим, що країна багата на срібло, як помилково вважає дехто. Родовищ срібла, що мають промислове значення, в Аргентині якраз і немає. А назву країна дістала за ім'ям затоки Ла-Плата, що в перекладі з іспанської означає «срібло». Входячи до естуарію, іспанські конкістадори сподівалися знайти там запаси коштовних металів. За країною збереглася назва «Срібна», тільки не іспанського походження, а латинського (argentum — «срібло»).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити