Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

БІОСФЕРА. ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Будова біосфери

Біосфера — оболонка Землі, в якій мешкають живі організми. Межі біосфери визначаються поширенням живих організмів.

Верхня межа біосфери знаходиться на висоті до 30 км, нижня — в літосфері, на глибині до 4-5 км від поверхні Землі. Таким чином, біосфера включає нижню частину атмосфери, всю гідросферу та верхню частину літосфери.

Уперше термін біосфера (сфера життя) запропонував Жан Батист Ламарк на початку ХІХ ст. Вчення про біосферу обґрунтував та розвинув перший президент Української академії наук Володимир Іванович Вернадський. Живі організми, включаючись до безперервного кругообігу речовин і енергії, перебувають у постійному зв'язку з неживою природою. Завдяки кругообігу відбувається постійний зв'язок біосфери з атмосферою, гідросферою і літосферою.

Закономірності поширення живих організмів на Землі. Живі організми поширені в біосфері нерівномірно. Найбільшою є їх концентрація на поверхні суші, поверхневих шарах Світового океану, на його дні у мілководних частинах. На суші від екватора до полюсів склад біосфери змінюється залежно від кліматичних умов. Рослинам необхідні тепло, світло, волога та поживні речовини. Найбагатшим рослинний та тваринний світ є в приекваторіальних та помірних широтах. Найбільш різноманітні на Землі породи дерев ростуть в області верхньої течії Амазонки в Перу, де вчені нарахували 300 видів на одному гектарі площі. Вважають, що перуанський ліс є також найбагатшим у світі на види птахів, метеликів та земноводних. На другому місті за розмаїттям — ліси Південно-Східної Азії. Тут росте близько 200 видів дерев на одному гектарі, а в лісах Центральної Африки — близько 120.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити