Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Африка — це другий за розміром материк Землі площею (з островами) — 30,3 млн км2, на якому розміщені більше ніж 50 держав із населенням близько 900 млн осіб. На заході материк омивається Атлантичним океаном, на сході — Індійським, на півночі — Середземним морем, на північному сході — Червоним. Береги слабко порізані, на заході розташована найбільша затока — Гвінейська.

Ще в середині минулого століття на політичній карті Африки переважали колонії європейських держав: Франції, Великої Британії, Бельгії, Португалії, Іспанії, Італії. Після Другої світової війни на чорному континенті почався підйом національно-визвольної боротьби. Першими досягли незалежності ряд країн Північної Африки, серед яких Туніс, Марокко й Судан (Єгипет формально здобув самостійність у 1922 р.). Через кілька років, у 1960 р., суверенними державами стають 14 колишніх колоній і підопічних територій Франції, а також Нігерія, Бельгійське Конго й Сомалі. Цей рік увійшов в історію як «рік Африки». Надалі процес деколонізації охоплює весь континент, остання колонія — Намібія — здобула незалежність у 1990 р.

Існують різні підходи до розподілу Африки на регіони, із найбільш загальним ви познайомилися, вивчаючи курс «Економічна і соціальна географія світу». Він передбачає виділення Північної Африки, де серед населення переважають араби, рівень економічного розвитку вищий, і Тропічної та Південної Африки, де проживають представники негроїдної раси, а також характерний нижчий рівень економічного розвитку (крім Південної Африки). Значна частина фахівців, у тому числі експерти ООН, виділяють п'ять регіонів: Північну, Західну, Центральну, Східну й Південну Африку. При цьому існують розбіжності в тім, де мають проходити кордони між цими регіонами, хоча з центром кожного з них погоджуються більшість учених.

З економічної точки зору Африка залишається найбільш відсталим континентом. Із 25 країн із найнижчим ВВП на душу населення 20 розташовані в Африці. У всіх цих країн дуже низький рівень розвитку економіки поєднується зі швидким ростом населення. Своєрідний пояс бідності простягнувся через весь континент між 20° пн. ш. і 10° пд. ш., у тому числі природна зона Сахель, що характеризується прогресуючим спустелюванням і періодичними посухами. До нього належать Ґвінея-Бісау, Сьєрра-Леоне, Малі, Буркіна-Фасо, Бенін, Конго, Нігерія, Нігер, Демократична Республіка Конго, Танзанія, Бурунді, Кенія, Ефіопія, Ерітрія, Сомалі. Відсталість характерна й для південно-східної Африки (Замбія, Малаві), включаючи острови біля узбережжя материка.

Африка відрізняється великою різноманітністю етнічного складу населення: тут нараховується більше ніж 200 народностей, тому в регіоні переважають багатонаціональні держави. Найчисленніші народи (групи народів) — араби, банту, Конго, йоруба, фульбе, сомалі, ібо, нілоти, шона, бушмени. Середня густота населення Африки — близько 30 осіб/км2. Найбільше заселена західна частина материка, а найменше — Північна Африка. На континенті спостерігаються найвищі показники природного приросту населення — 2,2% на рік. Попереду всіх іде Нігер, де цей показник сягає 3,6%. Очікується, що в найближчі 50 років населення цієї африканської країни збільшиться в 4,45 разу. Серед інших лідерів із прогнозованого приросту населення — Уганда, ДРК, Ефіопія, Танзанія.

Африка — єдиний регіон, де середня тривалість життя нижча за середній показник в усьому світі, причому розрив досить великий: 49 років у середньому для африканця проти 65 років для людства загалом. На останньому місці за очікуваною тривалістю життя розташовуються Замбія й Зімбабве — 32 і 33 роки відповідно. Ці країни розташовані в епіцентрі поширення СНІДу. Сюди також належать й інші країни Африки, насамперед це стосується південної частини континенту (Південна Африка, Свазіленд, Лесото, Ботсвана). Африка поступається іншим континентам за часткою міського населення, у містах проживають тільки 38,7% африканців.

Для галузевої структури господарства африканських країн характерне переважання сільського господарства, харчової, легкої та гірничодобувної промисловості. У місцевостях із лісовими ресурсами розвиваються лісова й деревообробна галузі (початкові стадії переробки). В останні роки трохи підвищується значення металургії, нафтопереробної та хімічної галузей, машинобудування й електроенергетики. Однак у цілому, за винятком Південної Африки й окремих країн Північної Африки, обробна промисловість розвинена слабко.

У територіальній структурі господарства окремих країн більш високим рівнем розвитку звичайно виділяються столиці та їхні передмістя, а також райони видобутку й переробки мінеральних ресурсів, рідше — порти. Інші райони — це області з переважанням натурального й напівнатурального сільського господарства.

Провідна галузь сільського господарства — рослинництво, багато країн спеціалізуються на одній-двох культурах. Наприклад, Кот-Д’Івуар і Гана — на какао-бобах і каві, Сенегал — на арахісі, Туніс — на маслинах, Єгипет — на апельсинах і бавовні, Танзанія — на сизалі, Кенія — на сизалі й чаї. Найширшого поширення на континенті набули плантації кавового й шоколадного дерев, фінікової та кокосової пальм, бананів, цитрусових, деяких каучуконосів, сорго. Із продовольчих культур найбільше значення мають касава (різновид маніоки), кукурудза, ямс.

Тваринництво відіграє важливу роль тільки в тих районах, де через посушливий клімат обмежені можливості рослинництва. В основному розводять зебу, овець і верблюдів. Більшість країн не можуть забезпечити своє населення необхідними продуктами харчування та змушені імпортувати їх, деякі отримують іноземну допомогу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити