Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

 

  КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

  Африка — це другий за розміром материк Землі площею (з островами) — 30,3 млн км2, на якому розміщені більше ніж 50 держав із населенням близько 900 млн осіб. На заході материк омивається Атлантичним океаном, на сході — Індійським, на півночі — Середземним морем, на північному сході — Червоним. Береги слабко порізані, на заході розташована найбільша затока — Гвінейська.

  Ще в середині минулого століття на політичній карті Африки переважали колонії європейських держав: Франції, Великої Британії, Бельгії, Португалії, Іспанії, Італії.   Після Другої світової війни на чорному континенті почався підйом національно-визвольної боротьби. Першими досягли незалежності ряд країн Північної Африки, серед яких Туніс, Марокко й Судан (Єгипет формально здобув самостійність у 1922 р.). Через кілька років, у 1960 р., суверенними державами стають 14 колишніх колоній і підопічних територій Франції, а також Нігерія, Бельгійське Конго й Сомалі. Цей рік увійшов в історію як «рік Африки». Надалі процес деколонізації охоплює весь континент, остання колонія — Намібія — здобула незалежність у 1990 р.

  Існують різні підходи до розподілу Африки на регіони, із найбільш загальним ви познайомилися, вивчаючи курс «Економічна і соціальна географія світу». Він передбачає виділення Північної Африки, де серед населення переважають араби, рівень економічного розвитку вищий, і Тропічної та Південної Африки, де проживають представники негроїдної раси, а також характерний нижчий рівень економічного розвитку (крім Південної Африки). Значна частина фахівців, у тому числі експерти ООН, виділяють п'ять регіонів: Північну, Західну, Центральну, Східну й Південну Африку. При цьому існують розбіжності в тім, де мають проходити кордони між цими регіонами, хоча з центром кожного з них погоджуються більшість учених.

  З економічної точки зору Африка залишається найбільш відсталим континентом. Із 25 країн із найнижчим ВВП на душу населення 20 розташовані в Африці. У всіх цих країн дуже низький рівень розвитку економіки поєднується зі швидким ростом населення. Своєрідний пояс бідності простягнувся через весь континент між 20° пн. ш. і 10° пд. ш., у тому числі природна зона Сахель, що характеризується прогресуючим спустелюванням і періодичними посухами. До нього належать Ґвінея-Бісау, Сьєрра-Леоне, Малі, Буркіна-Фасо, Бенін, Конго, Нігерія, Нігер, Демократична Республіка Конго, Танзанія, Бурунді, Кенія, Ефіопія, Ерітрія, Сомалі. Відсталість характерна й для південно-східної Африки (Замбія, Малаві), включаючи острови біля узбережжя материка.

  Африка відрізняється великою різноманітністю етнічного складу населення: тут нараховується більше ніж 200 народностей, тому в регіоні переважають багатонаціональні держави.  Найчисленніші народи (групи народів) — араби, банту, Конго, йоруба, фульбе, сомалі, ібо, нілоти, шона, бушмени. Середня густота населення Африки — близько 30 осіб/км2. Найбільше заселена західна частина материка, а найменше — Північна Африка. На континенті спостерігаються найвищі показники природного приросту населення — 2,2% на рік. Попереду всіх іде Нігер, де цей показник сягає 3,6%. Очікується, що в найближчі 50 років населення цієї африканської країни збільшиться в 4,45 разу. Серед інших лідерів із прогнозованого приросту населення — Уганда, ДРК, Ефіопія, Танзанія.

  Африка — єдиний регіон, де середня тривалість життя нижча за середній показник в усьому світі, причому розрив досить великий: 49 років у середньому для африканця проти 65 років для людства загалом. На останньому місці за очікуваною тривалістю життя розташовуються Замбія й Зімбабве — 32 і 33 роки відповідно. Ці країни розташовані в епіцентрі поширення СНІДу. Сюди також належать й інші країни Африки, насамперед це стосується південної частини континенту (Південна Африка, Свазіленд, Лесото, Ботсвана). Африка поступається іншим континентам за часткою міського населення, у містах проживають тільки 38,7% африканців.

  Для галузевої структури господарства африканських країн характерне переважання сільського господарства, харчової, легкої та гірничодобувної промисловості. У місцевостях із лісовими ресурсами розвиваються лісова й деревообробна галузі (початкові стадії переробки). В останні роки трохи підвищується значення металургії, нафтопереробної та хімічної галузей, машинобудування й електроенергетики. Однак у цілому, за винятком Південної Африки й окремих країн Північної Африки, обробна промисловість розвинена слабко.

  У територіальній структурі господарства окремих країн більш високим рівнем розвитку звичайно виділяються столиці та їхні передмістя, а також райони видобутку й переробки мінеральних ресурсів, рідше — порти. Інші райони — це області з переважанням натурального й напівнатурального сільського господарства.

  Провідна галузь сільського господарства — рослинництво, багато країн спеціалізуються на одній-двох культурах. Наприклад, Кот-Д’Івуар і Гана — на какао-бобах і каві, Сенегал — на арахісі, Туніс — на маслинах, Єгипет — на апельсинах і бавовні, Танзанія — на сизалі, Кенія — на сизалі й чаї. Найширшого поширення на континенті набули плантації кавового й шоколадного дерев, фінікової та кокосової пальм, бананів, цитрусових, деяких каучуконосів, сорго. Із продовольчих культур найбільше значення мають касава (різновид маніоки), кукурудза, ямс.

  Тваринництво відіграє важливу роль тільки в тих районах, де через посушливий клімат обмежені можливості рослинництва. В основному розводять зебу, овець і верблюдів. Більшість країн не можуть забезпечити своє населення необхідними продуктами харчування та змушені імпортувати їх, деякі отримують іноземну допомогу.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.