Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Єгипет

1000,2 тис. км2 (більше ніж у півтора разу більше за територію України) 79,0 млн осіб (2007)

Єгипет — унітарна держава, що складається з 26 мухафаз (губернаторств). Країна омивається Середземним і Червоним морями, межує з Лівією, Ізраїлем і Суданом. її територією пролягає Суецький канал.

Єгипет належать до невеликої кількості країн, які розташувалися на двох материках: одна частина території розташована в Африці, а інша — в Азії (Синайський півострів).

Єгипет оточений півколом пустель, озер у країні мало, а рослинність на більшій частині території бідна, чого не можна сказати про надра Єгипту, де зберігаються запаси нафти, фосфоритів, природного газу, залізної руди, урану, титану, олова, золота, молібдену, цементної сировини, кухонної солі.

За кількістю населення Єгипет належить до найбільших держав Африки. Середньорічний приріст населення країни — 20 осіб на 1000 жителів. Національний склад Єгипту однорідний: араби-єгиптяни складають 98% населення, решта — бедуїни, бербери, нубійці, греки. Середній вік єгиптян — 23,1 року. Тривалість життя тут, за африканськими мірками, є високою — 69 років.

Середня густота населення 78 осіб/км2, причому більше ніж 90% населення країни зосереджені в долині й дельті Нілу. Густота населення в цих районах перевищує 1000 осіб/км2.

Більшість єгиптян сповідують іслам сунітського напряму. Близько 10% населення складають християни (копти) — це нащадки стародавніх єгиптян.

Міське населення складає 43%. Найбільше з міст, розташованих на берегах єдиної річки країни, — Каїр, столиця Єгипту та найбільше місто Африки. тут проживають близько 12 млн осіб — кожен сьомий мешканець країни.

Велике значення має добувна промисловість. Єгипет має запаси нафти, які можна виявити в рифтових западинах Червоного моря й Суецької затоки, а також на північній окраїні Лівійської пустелі. Часто з ними сусідять родовища природного газу. Руди кольорових металів добуваються в районі гір Етбай.

Нафта — основа енергетики країни. Зростає значення й природного газу, а на частку ГЕС припадає близько 5% виробленої електроенергії. Видобуток нафти дозволяє формувати власну нафтохімічну промисловість (гумовотехнічні вироби, хімічні волокна).

У країні розвивається металургія. У Гелуані працює металургійний комбінат повного циклу. Він використовує залізні руди, що добувають у районі Асуана та в оазисі Багария. Підприємства машинобудування зосереджені в Каїрі, Александрії, Гелуані. Тут виробляють автомобілі, залізничні вагони, сільськогосподарську техніку, судна, продукцію електротехнічної та електронної галузей.

Найбільш розвинена галузь єгипетської промисловості — текстильна. Сировиною для неї служить високоякісна довговолокниста бавовна, яка вирощується в країні. У харчовій промисловості виділяються цукрова й борошномельна галузі, великими є обсяги виробництва рослинних олій.

Головна галузь сільського господарства країни — рослинництво. Тут вирощують пшеницю, кукурудзу, рис, виноград, цукрову тростину, у садах зріють фініки, інжир, гранати. Близько десятої частини посівних площ зайнято під овочами та плодовими культурами. Найважливіша експортна культура — довговолокнистий бавовник.

У тваринництві розводять велику рогату худобу (значна частина використовується як тяглова сила), овець і кіз, розвивається птахівництво. Завдяки збільшенню зборів фуражних культур формується інтенсивне молочне тваринництво.

В останні десятиліття Єгипет стає визнаним центром іноземного туризму. Тут можна чудово відпочити на узбережжях Середземного й Червоного морів, а також побачити історичні пам'ятки.

У зовнішньоекономічних зв'язках найбільше значення має морський транспорт, найбільші порти — Александрія, Порт-Саїд і Суец. Великим є значення Суецького каналу, яким здійснюється сьома частина морських міжнародних перевезень країни.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити