Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Південна Африка

1219,1 тис. км2 (удвічі більше за територію України) 41,2 млн осіб (2007)

Південна Африка — держава, що посідає велику територію на півдні Африканського континенту. Офіційна назва — Республіка Південна Африка. Столиця — місто Преторія. Резиденція парламенту — місто Кейптаун (законодавча столиця). На півночі країна межує з Намібією, Ботсваною і Зімбабве, на сході — із Мозамбіком і Свазілендом. Крім того, у східній частині країни розташований анклав — Королівство Лесото. На заході Південна Африка омивається водами Атлантичного океану, а на півдні й сході — Індійського. Довжина берегової лінії складає 2798 км. На півдні країни розташована найпівденніша точка материка — мис Голковий, а на південному заході — мис Доброї Надії.

Надра Південної Африки багаті на різноманітні корисні копалини, серед яких уранові, марганцеві, залізні, мідні руди, золото, алмази, платина, кам'яне вугілля.

Етнічний склад населення Південної Африки відрізняється винятковою різноманітністю. Майже 3/4 населення складають представники групи африканських народів банту. Найбільш численними серед них є народи зулу й коса. На заході країни збереглися невеликі поселення бушменів і готтентотів. Південна Африка — єдина в Африці країна, значну частину населення якої (13%) складають етнічні європейці — бури та нащадки англійців. Бури — нащадки голландських, французьких і німецьких колоністів — розмовляють мовою африкаанс і називають себе «білими африканцями». Більше ніж 8% населення складають «кольорові» — нащадки від змішаних шлюбів європейців з африканцями, а також нащадки рабів, завезених у XVII ст. з Малайзії. Близько 3% жителів є нащадками індійців і китайців.

У країні офіційні мови — англійська й африкаанс (суміш голландської, німецької та англійської мов із місцевими діалектами), а також дев'ять місцевих. Серед місцевих мов найпоширенішими є банту, зулу, свазі, коса, венда. Більшість жителів Південної Африки — християни (77%), переважно протестанти; є також індуси, мусульмани, іудеї. У сільських громадах збереглися традиційні вірування.

Показники народжуваності серед європейського й неєвропейського населення різні. Середній показник природного приросту складає близько 12%.

Майже 60% південних африканців проживають у містах. Близько 90% населення зосереджені у східній частині країни, а захід, за винятком околиць Кейптауна, заселений слабко. Найбільші міста — Кейптаун (2,98 млн осіб), Дурбан (2,1 млн осіб), Йоганнесбург (1,9 млн осіб), Преторія (1,5 млн осіб).

Столицю держави — місто Преторія — було засновано в 1855 р. Своєю назвою воно завдячує Андрієсу Преторіусу, який очолював колонізацію земель бурами на північ від річки Вааль. Преторія є одним із найбільших промислових центрів країни. Неподалік від міста перебуває одна з найбільших алмазних шахт, де було знайдено найбільший у світі алмаз Прем'єр масою 3,1 тис. карат (1 карат = 0,2 г).

Південна Африка — індустріально-аграрна країна, що має найвищий рівень економічного розвитку серед країн Африки. Економіці Південної Африки властиві особливості, характерні для розвинених промислових країн (потужна обробна промисловість), а також риси, типові для країн третього світу (висока питома вага добувних галузей, диспропорції в рівнях життя білого населення й чорної громади, високі показники безробіття й злочинності).

Економічні досягнення країни багато в чому пов'язані з її величезними ресурсами корисних копалин. Південна Африка посідає одне з провідних місць у світі за видобутком золота, платини, алмазів, хромітів, ванадію, марганцевої руди, п'яте — за видобутком вугілля, сьоме — за видобутком урану. Близько 80% продукції гірничодобувної галузі промисловості експортується.

У Південній Африці виготовляється майже половина електроенергії, виробленої на континенті. Перша АЕС, яка з'явилася в Африці, розташована недалеко від Кейптауна. На електроенергетиці базується найпотужніший комплекс добувних і обробних галузей. Розвинене машинобудування (суднобудування, автомобілебудування), металургія, хімічна, легка (текстильна, бавовняна, шкіряна), харчова промисловість. У портах Кейптауні й Дурбані розташовані нафтопереробні комбінати, що працюють на привізній сировині.

Основою сільського господарства є тваринництво, де провідна галузь — вівчарство й розведення кіз. Південна Африка посідає четверте місце у світі за експортом вовни. Із вовни тварин жінки виготовляють килими, гобелени, шалі з вигадливими орнаментами. Розвинене також свинарство, птахівництво (у тому числі розведення страусів), скотарство, є крокодилячі ферми. Поширене рибальство.

Головними сільськогосподарськими культурами є кукурудза, пшениця, сорго, цукрова тростина і картопля. Південна Африка посідає друге місце у світі за експортом фруктів.

Одна з найважливіших галузей — виноробство. країна повністю забезпечує свої потреби в продовольстві. Найбільш ефективними є великі, оснащені сучасною технікою фермерські господарства, власники яких — бури або нащадки англійців.

Провідними галузями економіки Південної Африки також є фінансова діяльність, торгівля, туризм, транспортна індустрія. Доходи від туризму складають близько 9% ВВП.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити