Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Австралія

7682,4 тис км2 (майже в 13 разів більше за територію України) 20,1 млн осіб (2007)

Єдина держава у світі, що посідає цілий континент, хоча й найменший, — це Австралія. У зв'язку із цим Австралія має тільки морські кордони. До складу Австралії крім материкової частини, що омивається водами Тихого й Індійського океанів, уходить великий острів Тасманія, а також безліч дрібних островів, розсипаних уздовж береговий лінії завдовжки близько 20 тис. км. Морськими сусідами Австралії є Нова Зеландія, Індонезія, Папуа-Нова Гвінея та інші острівні держави Океанії.

Ізольованість Австралії від інших частин світу й економічних центрів, віддаленість від головних морських шляхів тривалий час гальмували економічний розвиток країни. Науково-технічна революція, що вплинула на розвиток засобів зв'язку й транспорту у ХХ ст., наблизила Австралію до інших частин світу й сприяла її участі у всесвітніх економічних відносинах.

Понад 80% населення країни складають англо-австралійці. Цю націю утворили нащадки іммігрантів із Великої Британії та Ірландії. Крім того, тут проживають італійці, греки, слов'яни, вихідці з Азії (усього близько 150 національностей).

Корінні жителі материка — австралійські аборигени — разом із метисами (нащадками від змішаних шлюбів) складають близько 3% населення країни. Тривалий час корінне населення Австралії жило в резерваціях — спеціальних поселеннях у пустельних частинах континенту. Тільки в 1967 р. корінних жителів було визнано громадянами країни, вони одержали демократичні права вільних громадян.

Австралія вважається однією з найурбанізованіших країн світу. 92% австралійців проживають у містах або їхніх передмістях.

Кількість населення збільшується за рахунок природного приросту (1%) та імміграції (4 особи на 1000 жителів).

В Австралії високий показник середньої тривалості життя — 79 років. Однак старіння націй поки не загрожує цій країні через наплив іммігрантів працездатного віку й природний приріст населення.

У країні розмовляють англійською мовою, але з особливими місцевими зворотами та вимовою.

Особливості формування населення Австралії привели до створення численних діаспор, у тому числі й української. Українська діаспора сформувалася в післявоєнний час і складає близько 36 тис. осіб.

Більшість австралійців проживають уздовж східного й південного узбереж. Там розташовані найбільші міста країни: Сідней (4,1 млн осіб), Мельбурн (3,5 млн осіб), Брісбен (1,6 млн осіб) та Аделаїда (1 млн осіб).

Непримиренна суперечка між Сіднеєм і Мельбурном за право бути національною столицею закінчилася тим, що в 1927 р. столицею стала Канберра. Ще в середині 50-х рр. ХХ ст. вона залишалася невеликим містом. Швидке зростання почалося після створення в 1956 р. Комісії з розвитку національної столиці. Сучасна Канберра (331 тис. осіб) більше схожа на курорт, ніж на адміністративний центр.

Майже два століття Австралія була для англійців заморською фермою. Вона постачала на Британські острови вовну й пшеницю, а коли з'явилися судна-рефрижератори — м'ясо й масло. Після того як Австралія вступила до загального ринку, до налагоджених імперських зв'язків додалися нові, Австралія знайшла нову роль: країна-ферма стала й країною-рудником.

Австралія й зараз посідає провідні позиції у світі за експортом вовни, баранини, пшениці, яловичини, молочних продуктів, цукру-сирцю, меду.

У ХХ ст. в країні було відкрито великі родовища залізної руди, кам'яного вугілля, свинцево-цинкових руд, бокситів, урану, нікелю, вісмуту, золота, алмазів та інших корисних копалин. Завдяки цьому Австралія зайняла провідні позиції у світі за запасами мінеральних багатств і перетворилася на найбільшого виробника й експортера мінеральної сировини.

Інтерес транснаціональних корпорацій до надр Австралії пояснювався їх легкодоступністю, можливістю видобутку руди дешевим відкритим способом і зручним вивозом через прилеглі морські порти.

Після Другої світової війни швидкими темпами стали розвиватися обробні галузі: металургійна, нафтопереробна, хімічна, текстильна, харчова, поліграфічна, машинобудування (автомобілі й електромотори, верстати та промислове обладнання, телевізори, радіоприймачі, холодильники, пральні машини).

До Другої світової війни основу економіки Австралії становило сільське господарство, насамперед вівчарство. Використовуючи завезених у 1797 р. з мису Доброї Надії декількох іспанських мериносів і привезених з Англії овець, було виведено нову породу — австралійський меринос,— що відрізнялася винятковою тонковолокнистою вовною. Інтеграція з країнами Азії дозволила Австралії налагодити стійкі постачання баранини та вовни до цих країн.

Зернові культури вирощуються переважно у східних та південно-східних периферійних районах Австралії, місцями на південному заході й у Тасманії. Більше половини посівних площ посідає пшениця, інші території використовуються для вирощування ячменя, вівса, кукурудзи, сорго, рису. У долинах річок на зрошуваних землях вирощують апельсини, груші, яблука, на східному узбережжі — тропічні фрукти: ананаси, банани, папайю, манго. За останні роки розширилися площі виноградників; 25% продукції виноробства експортується, виробництвом вина займаються більше ніж 700 виноробних заводів.

Незважаючи на своєрідність міжнародної експортної спеціалізації Австралія є економічно розвиненою країною, має високі показники рівня життя населення. Австралія посідає десяте місце серед найбагатших країн світу за показниками ВВП, що перераховується на основі паритету купівельної спроможності.

У сфері обслуговування зайнято більшу частину активного населення країни. Вона представлена банківською системою, освітніми та медичними послугами, кіно - й телеіндустрією, туризмом.

У 80-90-х рр. ХХ ст. туризм став найважливішим компонентом економіки Австралії, галуззю, що динамічно розвивається. У середньому Австралію щорічно відвідують близько 4 млн туристів, забезпечуючи майже 16% ВВП країни. Це туристи з Японії (20%), Нової Зеландії (16%), США, Тайваню, Індонезії, Малайзії, Німеччини та ін.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити