Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Країни Океанії

Під назвою Океанія об'єднують Нову Гвінею, Нову Зеландію й близько 10 тис. дрібних островів у південно-західній частині Тихого океану.

Океанія поділяється на Меланезію, Мікронезію й Полінезію. На карті ці частини Океанії утворюють три дуги. Першу дугу — Меланезію — складають Нова Гвінея, Нова Каледонія, Соломонові острови, архіпелаг Бісмарка, Нові Гібриди (Вануату), Фіджі. Головні острови та архіпелаги другої дуги — Мікронезії: Маріанські, Каролінські, Маршаллові, Гілберта. Основні групи островів третьої дуги — Полінезії — Гавайські, Маркізькі, Туамоту, Тонга, Самоа, Товариства, Лайн. Сюди часто включають новозеландські острови, насамперед острови Північний і Південний. Загальна площа островів є невеликою — 1,26 млн км2, але при цьому Океанія посідає акваторію океану, яку за площею можна порівняти з материком Євразія.

Клімат Океанії переважно субекваторіальний та екваторіальний, на півдні — субтропічний і помірний морський. Більша частина островів лежать між тропіками. Це визначає високу температуру, її невеликі добові й сезонні коливання, а також постійно високу вологість повітря й велику кількість опадів. Океанією проходить лінія зміни дат — умовна лінія, що розмежовує області Землі, які мають у той самий момент часу різні календарні дати (вони різняться на добу).

Населення Океанії (без Нової Зеландії) складає близько 10 млн осіб. Меланезію населяють дві великі етнічні групи: меланезійці та папуаси, що відрізняються від інших

острів'ян темною шкірою й кучерявим волоссям. У Мікронезії проживають мікронезійці, у зовнішньому вигляді яких представлені риси австралоїдної і монголоїдної рас, у них відносно темні кольори шкіри, а волосся може бути хвилястим, прямим або курчавим. Полінезію населяють полінезійці, що мають світло-коричневий колір шкіри та хвилясте волосся.

У вивчення корінних жителів Нової Гвінеї — папуасів — зробив великий внесок мандрівник і вчений Микола Миколайович Міклухо-Маклай.

Серед країн Океанії дванадцять є державами, інші і досі залишаються залежними. Єдиним володінням Великої Британії в регіоні є Піткерн площею в 45 км2 і з населенням менше 100 осіб. Австралії належить острів Норфолк із населенням у 2 тис. осіб та Острови Коралового моря, Острови Ашмор і Картьє. Більш переконливо виглядають володіння й території, що належать Новій Зеландії, Франції та США. Так, США в різному ступені зберігають контроль над Східним Самоа, Гуамом, атолом Джонстон, островами Мідвей, островом Вейк, Каролінськими, Маршалловими, Маріанськими та іншими островами. Частина цих територій є володіннями Сполучених Штатів, частина стали незалежними державами, однак уклали угоду про вільну асоціацію із США.

Роль країн Океанії у світі, якщо не враховувати Нової Зеландії, незначна. Всі країни відносять до тих, що розвиваються. Для них характерні низький рівень розвитку господарства і життя населення. Головною галуззю залишається споживче сільське господарство. Вирощують кокосові пальми, корнеполоди (ямс, таро, маніок), хлібне дерево, цукрову тростину, банани, тропічні фрукти. Розводять велику рогату худобу, кіз та свиней, займаються рибальством. В окремих країнах головною експортною продукцією є мінеральна сировина. Так, Папуа — Нова Гвінея спеціалізується на видобутку міді та золота, Нова Каледонія — нікелю. Останніми десятиріччями в країнах Океанії на основі іноземних інвестицій розвивається індустрія туризму.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити