Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Нова Зеландія

270,5 тис. км2 (більше ніж удвічі менше за територію України) 4,1 млн осіб (2007)

Нова Зеландія — унітарна держава в складі Співдружності, що складається з 93 районів (графств), 9 міських округів. Країна розташована в південно-західній частині Тихого океану, на південний схід від Австралії, і включає два великі острови — Північний і Південний, а також низку дрібніших островів. Острови Північний і Південний поділені протокою, ширина якого складає від 22 до 91 км. Вона має ім'я видатного англійського мореплавця Дж. Кука.

Нова Зеландія витягнута більше ніж на 1500 км із північного сходу на південний захід, а її береги омиваються тихим океаном, у тому числі тасмановим морем. Протяжність берегової лінії — 15 134 км, найбільш порізані північна і південно-західна частини. Узбережжя острова Північний виділяється великою кількістю півостровів, заток та бухт.

Країна має значні запаси окремих видів корисних копалин, серед яких вугілля, природний газ, титан, магній, свинець, будівельна сировина (пісок, гравій, глина, вапняк, доломити).

На сьогодні новозеландці європейського походження складають 75% населення, аборигени маорі — близько 10%, полінезійці з інших районів Океанії — 3,8%, решта — вихідці з Азії та низки інших регіонів.

Наприкінці XVIII ст. у країні проживало приблизно 120 тис. маорі, однак через сто років їхня кількість зменшилася вдвічі, а потім почала збільшуватись, зараз їх нараховується понад 500 тисяч. Більшість корінних жителів зараз населяють міста, багато їх в Окленді й прилеглих районах, а також у столиці країни — Веллінгтоні. Основна частина сільського населення маорі традиційно зосереджена в північній частині острова Північний.

Густота населення країни невисока — 15 осіб/км2, причому більш густо заселений острів Північний.

Демографічна ситуація досить сприятлива, на що вказує вікова структура населення 22-62-16 і середній вік, що складає 33,6 року.

Більшість населення країни є протестантами, найбільше представників англіканської церкви, просвітеріан і методистів; значна частина населення — католики.

Нова Зеландія — високоурбанізована країна, у містах проживає 86% жителів. Населення столиці держави (із 1865 р.) — міста Веллінгтон — перевищує 340 тис. осіб. Місто розташоване на острові Північний, на березі протоки Кука.

Тривалий час економіка Нової Зеландії ґрунтувалася на високорозвиненому сільському господарстві. Однак протягом останніх десятиліть країна досягла значних успіхів і в розвитку промисловості. Сьогодні ця галузь дає близько чверті національного багатства.

Найбільш розвинені індустріальні галузі пов'язані з наявними тут природними ресурсами та сільським господарством. У країні добувають вугілля (в основному на Південному острові), природний газ (велике родовище відкрито на шельфі, біля міста Нью-Плімут, острів Північний), розробляються родовища нафти, добувають рудну сировину, з якої виготовляють чорні й кольорові метали.

Найважливішими галузями промисловості залишаються: харчова (насамперед м'ясна й молочна), целюлозно-паперова і деревообробна (в основному використовуються штучні ліси), легка (килими, переробка вовни, шкіри, виробництво текстилю). Швидко розвиваються хімічна промисловість (пластмаси, побутова хімія) та машинобудування (електротехніка, електроніка, транспортне обладнання).

Районами концентрації промислового виробництва є північна частина острова Північний і східний район Південного острова. Найбільші промислові центри: Окленд, Веллінгтон, Крайстчерч, Гамільтон.

Нова Зеландія — один з лідерів у виробництві електроенергії за допомогою альтернативних джерел енергії. Так, підземне тепло використовує одна з найбільших геотермальних електростанцій світу, розташована на острові Північний.

Сільське господарство дає 8% національного продукту, і його роль в економіці країни постійно зменшується. Провідне місце посідає тваринництво, що забезпечує до 4/5 сільськогосподарської продукції. У країні нараховується більше ніж 60 млн овець (приблизно по 15 на кожного жителя) і близько 10 млн голів великої рогатої худоби (в основному корів). Сприятливий клімат, достатня кількість пасовищ, використання новітніх досягнень агротехніки та сучасних засобів механізації дозволили досягти високого рівня сільськогосподарського виробництва.

Головні райони молочного тваринництва зосереджені на Північному острові, тут же вирощують цитрусові, ківі, яблука, груші, різні овочі. Головний сільськогосподарський район острова Південний — Кентерберійська рівнина, де займаються відгодівлею ягнят, вирощують пшеницю, овес, ячмінь, кукурудзу, горох, фрукти та овочі. В окремих районах обох островів розвинені виноградарство й виноробство.

Значне місце в економіці країни також посідають лісництво й рибальство. Прибережні води Нової Зеландії багаті на цінні види промислової риби та інші морепродукти.

Щороку країну відвідують десятки тисяч іноземних туристів, найчастіше з Австралії.

У транспортній системі країни переважають автомобільний і морський види транспорту. Загальна довжина автодоріг — 92,4 тис. км. Вони з'єднують усі райони країни та великі міста. Острови Північний і Південний сполучаються за допомогою декількох поромних переправ, що перевозять поїзди та автомобілі.

У зовнішній торгівлі майже весь обсяг перевезень припадає на морський транспорт. Найбільші порти: Окленд, Тауранґа, Веллінгтон, Нью-Плімут, Фанґареї (усі вони розташовані на Північному острові).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити