Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 5

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

КРАЇНИ АФРИКИ. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

Для допитливих

Жителі Давнього Єгипту відомі не тільки будівництвом, але й тим, що вони одними з перших змогли окультурити багато рослин і покласти початок використанню пшениці й інших зернових культур. Єгиптяни приручили багатьох тварин і перейшли до культурного скотарства. Вони навчили світ муміфікувати трупи та відкрили такі науки, як фізіологія й анатомія. Але їх найвидатнішим винаходом був перший папір — папірус, виготовлений зі стебел водяної рослини родини осокових із такою ж назвою.

- Національний парк Крюґера, площа якого перевищує розміри декількох європейських країн разом узятих, є гордістю південноафриканців. Він розташований на північному сході країни, на кордоні з Мозамбіком. Тут мешкають слони, жирафи, гепарди, леви, леопарди, зебри, антилопи. На заболочених ділянках річок можна зустріти крокодилів, у лісах — барвистих папуг; по берегах річок проживають фламінго. Справжнім «королівством» відпочинку й розваг уважається Сан-Сіті — курорт, розташований в 187 км від Йоганнес-бурґа, у парку Пілансберґ — третьому за розмірами національному парку Південної Африки. тут організовуються сафарі на джипах, слонах і повітряних кулях. У Сан-Сіті розташовані чотири розкішні готелі, більше ніж двадцять ресторанів, казино, аквапарк, центр водних розваг, крокодиляча ферма й ботанічні сади.

У прибережних водах поблизу Кейптауна водяться кити та морські котики, а на скелях — колонії пінгвінів.

- Оскільки Сідней був першим європейським поселенням на континенті, історія його заснування є початком історії країни. Місто було засновано в 1788 р. Артуром Філіппом як колонію засланих каторжан. У 1842 р. Сідней було оголошено містом, а на початку

нового століття став він столицею штату Нова Південна Валлія. Сучасний Сідней — найбільший міжнародний торговельний і культурний центр Австралії. Основні визначні пам'ятки розташовані в центрі міста, у тому числі Ботанічний сад, де зібрано рослини з усього світу, що прижилися в Австралії. Місто пишається своїм акваріумом, що здобув славу одного з найбільших у світі. Будинок Оперного театру — гордість жителів міста. Його дах нагадує надуті вітрила, а деякі порівнюють його з колонією черепашок, що зрослися. Від морського вокзалу вирушають катери, запрошуючи всіх бажаючих здійснити екскурсії Сіднейською затокою. Одна з екскурсій має назву «Круїз капітана Кука».

- Нова Зеландія — країна з дуже своєрідним рослинним світом. Більшість рослин — ендеміки, серед них — новозеландський клен, агатіс і сосна каурі, що сягає висоти 60 м і може досягати віку в 1000 років. У країні також поширені вічнозелені деревоподібні папороті й пальми. На жаль, у період освоєння островів європейцями лісова рослинність сильно постраждала, тому Нова Зеландія поступово перетворювалася з лісистої країни на країну пасовищ. Зараз лісами зайнято менше третини території. так, знамениті й колись досить поширені хвойні ліси з агатісу новозеландського збереглися тільки на територіях, що перебувають під охороною.

Ще більш своєрідним є тваринний світ новозеландських островів. Він складався протягом багатьох мільйонів років і потім ще тривалий час зберігав свою первозданність. Цікаво, що в Новій Зеландії відсутні цілі групи тварин, наприклад копитні, змії, черепахи, хижаки. Ще 500 років тому тут узагалі не було ссавців, за винятком двох видів кажанів. Це був світ птахів, причому країна стала єдиним місцем на планеті, де стала можливою поява декількох різновидів безкрилих

птахів. Користуючись відсутністю небезпечних наземних ворогів, ці пернаті «розучилися» літати. Серед них зустрічаються такі екзотичні види, як ківі, совиний папуга (какапо), новозеландський пастушок уека. Ківі є символом країни.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити