Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

БІОСФЕРА. ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Для допитливих

- Жива природа нашої планети — це унікальна лабораторія, кожен об'єкт якої має своє призначення. Є в цій лабораторії і свій годинник. Наприклад, соняшник, повертаючись «обличчям» до сонця, відстежує рух світила небосхилом. А багато квіткових рослин відкриваються і закриваються у чітко визначений час. Листок кожної рослини — це міні-біоенергостанція, яка в процесі фотосинтезу перетворює енергію Сонця на поживні речовини, виділяючи при цьому кисень. Наприклад, одне листяне дерево бук виробляє за годину 1,7 кг кисню.

Денна «продукція» такого «кисневого заводу» може задовольнити потреби 64-х осіб! Ви вже знаєте про те, що живі організми беруть активну участь у вивітрюванні.

- Уся рослинність земної кулі протягом року забирає з атмосфери близько 550 млрд вуглекислого газу та повертає 440 млрд т кисню.

- Один гектар хвойного лісу протягом дня виділяє до 30 кг ефірної олії, яка знищує всі шкідливі мікроорганізми в атмосфері, очищуючи в такий спосіб повітря. За рік гектар лісу очищує 18 млн м3 повітря. До того ж він, ніби гігантський пилосос, щороку усотує з повітря 36 тонн пилу.

- Найбільш різноманітні на Землі породи дерев ростуть в області верхньої течії Амазонки в Перу, де вчені нарахували 300 видів на одному гектарі. Вважають, що перуанський ліс є також найбагатшим у світі на види птахів, метеликів і земноводних.

- На другому місці за розмаїттям — ліси Південно-Східної Азії. Тут росте близько 200 видів дерев на одному гектарі, а в лісах Центральної Африки — близько 120 видів.

- Зелене царство рослин Землі налічує до 500 тис. видів, з яких близько 50 тис. ростуть у нашій країні.

- Найдовша рослина у світі — ліаноподібна пальма, що росте в гірській області Індії. Довжина її стовбура може досягати 354 м.

- Найбільше листя має пальма, яка росте в басейні Амазонки. Довжина її листка сягає 22 м, а ширина — близько 12 м. Один такий «листок» може послужити ковдрою для десятьох осіб одночасно.

- У південноамериканських лісах Парагваю та Аргентини росте залізне дерево з надзвичайно міцною і важкою деревиною. Це — кебрачо, що в перекладі з іспанської означає «зламай сокиру». А найважчу деревину має південноафриканське дерево олеа лоурифоліс. Один кубічний метр його важить близько 1,5 т.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити