Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

 

ОКЕАНИ

 

Тихий океан

  Географічне положення, розміри, характер берегової лінії. Тихий океан — найбільший та найглибший серед океанів нашої планети. Розташований в усіх півкулях Землі, він займає 1/3 поверхні Землі, а його об'єм більший за об'єм усіх інших океанів, разом узятих. Це унікальний географічний об'єкт: Тихий океан простягається із заходу на схід на 19 тис. км (майже половина земного екватора!), а з півночі на південь — на 16 тис. км. Коли на одному березі океану день, на протилежному — ніч. Він має овальні обриси, дещо витягнутий із північного заходу на південний схід і найбільш широкий між тропіками. Тихий океан омиває береги Північної та Південної

  Америки, Антарктиди, Австралії та Євразії. Межі його з іншими океанами проходять Берінґовою протокою та умовними лініями, що простягаються від південно-східного краю Австралії до Антарктиди, та протокою Дрейка.  Берегова лінія Північної та Південної Америки відносно вирівняна. А поблизу берегів Євразії сильно порізана.   Тут лежить багато окраїнних морів. В океані значна кількість архіпелагів та окремих островів. На півночі й заході вони утворюють острівні дуги. Найбільше у світі скупчення островів — Океанія — зосереджене в центральній і західній частинах океану.

  Особливості будови дна океану. Дно океану має складну геологічну будову. Значна частина Тихого океану лежить на одній літосферній плиті, яка взаємодіє з іншими плитами. До зон їх взаємодії прилягають глибоководні жолоби та острівні дуги. Із системою глибоководних жолобів і гірських споруд на материках і островах, які оточують океан, пов'язаний майже безперервний ланцюг діючих вулканів, які утворюють   Тихоокеанське «Вогняне кільце». Воно тягнеться від берегів Нової Зеландії до архіпелагу Вогняна Земля біля південного краю Південної Америки. Тут часто відбуваються наземні та підводні землетруси, що спричиняють цунамі. За даними геофізичних досліджень, товщина океанічної земної кори коливається в межах 3-10 км.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.