Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

Для допитливих

- 10 травня 1501 р. під керівництвом Амеріґо Веспуччі розпочалася портуґальська експедиція до берегів Бразилії. Майже півроку шлях мореплавців проходив уздовж східного узбережжя материка Південна Америка до бухти, яку назвали Ріо-де-Жанейро («січнева ріка»). Після цієї експедиції стало зрозуміло, що відкриті землі не Індія, а новий материк. Амеріґо Веспуччі став відомим завдяки двом своїм листам, у яких ішлося про подорожі до берегів нових земель, та твору Мартіна Вальдземюллера «Введення у космографію», опублікованому в 1507 р. Він писав: «Стародавні люди ділили населену землю на три частини — Європу, Азію й Африку... Тепер Амеріґо Веспуччі відкрив четверту частину... І я не бачу, чому, хто і з якого права зміг би заборонити називати цю частину світу країною Амеріґо, або Америкою». Першим, хто поширив назву «Америка» на північний материк, був фламандський картограф Ґерард Меркатор. На карті, складеній у 1538 р., він підписав на південному материку «Південна частина Америки», на північному — «Північна частина Америки».

- козак із Великого устюґа Семен Іванович Дежньов — видатний російський землепроходець середини XVII ст. Саме йому належать найважливіші географічні відкриття:

✵ у 1648 р. пройшов зі своїми супутниками Північним Льодовитим океаном уздовж північної окраїни Азії;

✵ відкрив протоку між Азією та Америкою, довівши їх відокремленість;

✵ відкрив і описав Чукотський півострів (згодом його ім'ям назвали мис півострова, який спочатку називали Східним, або Великим кам'яним Носом).

На згадку про відважного землепрохідця його ім'я носять також Дежньовський хребет на Чукотці, населений пункт Дежньово на Амурі та бухта Дежньова.

- У результаті відкриттів, зроблених землепрохідцями до початку XVIII ст., значна частина Західного Сибіру до Єнісею була в загальних рисах досліджена та приєднана до Російської імперії. В 1587 р. було засновано місто Тобольськ. У 1610 р. Єнісей та прилеглі до нього райони вперше описав Кіндратій Курочкін. У 1618 р. було засновано Єнісейськ, у 1628 р.— Красноярськ, у 1632 р.— Якутськ. У 1633-1634 рр. землепрохідці на чолі з Іваном Ребровим вийшли річкою Леною до Північного Льодовитого океану. В 1648 р. Федот Попов і Семен Дежньов здійснили плавання навколо Чукотського півострова. В 1643-1652 рр. Василь Поярков та Єрофей Хабаров відкрили Амур і почали освоювати Приамур'я. Багато відважних землепрохідців і моряків, які йшли на схід від річок Обі, Єнісею та Лени, загинули та залишились невідомими. Лише імена небагатьох із них увічнені на карті.

- Родоначальником національної української географії вважають академіка С. Рудницького (1877-1937). Він народився в м. Перемишль, яке на той час входило до складу Австро-Угорської імперії. Навчався у Львівському університеті, працював в університетах Львова, Відня. З 1914 до 1925 р. працював над створенням географічних основ державної незалежності української нації. В 1927 р. С. Рудницький створив у Харкові Український науково-дослідний інститут географії і картографії, здійснював дослідження в різних частинах України, видав друком понад 70 праць, брав участь у розробці шкільної літератури з географії.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити