Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Тихий океан

Органічний світ. Тихий океан надзвичайно багатий на живі організми, загальна кількість яких становить понад 50% усього живого, що є у Світовому океані. Це пояснюється його значними розмірами, різноманіттям природних умов і тривалою геологічною історією. У зміні флори і фауни океану добре виражена зональність. Серед усіх представників органічного світу океану найбільша частка припадає на дрібні організми — планктон. Він представлений переважно одноклітинними водоростями (понад 1,3 тис. видів) та дрібними рачками. Особливо великою є кількість планктонних водоростей і зоопланктону в субарктичній та помірній зонах до широти 35° пн. ш. Тут відбувається активне перемішування океанічних вод, що

сприяє їх збагаченню поживними речовинами. Іншими районами концентрації планктону є східно-екваторіальні та антарктичні широти. Оскільки планктон є кормовою базою для багатьох живих організмів, в їх розподілі існує та сама закономірність.

Дно Тихого океану вкривають близько 4 тис. видів водоростей і 29 видів морської трави. У холодних і помірних водах інтенсивно розвиваються бурі водорості, особливо з групи Ламінарієві. Ці великі морські водорості людина вживає як їжу і використовує на корм худобі. У Південній півкулі росте макроцистис — гігант світу водоростей, який сягає 200 м у довжину. У тропіках поширені фукусові великі зелені й особливо вапнякові червоні водорості з родини Коралінові. Разом із кораловими поліпами вони утворюють коралові рифи, яких дуже багато на мілководді в екваторіальних і тропічних широтах океану. Уздовж східного берега Австралії на 2 тис. км простягається найбільше у світі утворення коралових поліпів — Великий Бар'єрний риф. У рифах знаходять притулок безліч видів риб, морські черепахи, молюски, голотурії, морські коники. Серед рифів плавають скати Манта, а поблизу курсують акули-няньки.

Із глибиною через великий тиск, зниження температури та зменшення кількості світла видовий склад тварин в океані зменшується. Так, на глибині 8,5 км живуть лише близько 45 видів тварин.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити