Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Тихий океан

Океанія. Океанія — найбільше у світі скупчення островів, які розташовані переважно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Океанію важко зарахувати до будь-якої частини світу. Незважаючи на те що острови відрізняються один від одного за віком, розмірами, походженням, їх природа, життя і заняття населення тісно пов'язані з океаном.

Океанія включає понад 10 тис. островів загальною площею близько 1,26 млн км2. Це становить менше 1% водного простору Тихого океану. Острови, як правило, групуються в архіпелаги, усередині яких відстань від одного острова до іншого досить невелика. Відстані ж між архіпелагами значні: наприклад, від Соломонових островів до Маршаллових — 1,9 тис. км, від Маршаллових до Гавайських ще більше.

За географічним положенням і природою острови Океанії умовно поділяють на три великі групи: Полінезію на сході, Меланезію на заході та Мікронезію на північному заході.

Європейцям Океанія стала відома в XVI ст. — від часів навколосвітньої подорожі Ф. Магеллана.

Великий внесок у вивчення природи та населення Океанії було зроблено нашим співвітчизником М. Миклухо-Маклаєм. Він не тільки вивчав життя та звичаї народів острова Нова Гвінея, але й склав описи природи.

Більшість островів Океанії за походженням є вулканічними або кораловими. Великі острови, такі, як Нова Зеландія, Нова Гвінея, — материкового походження. На думку геологів, вони є залишками гірських пасом давнього материка. Острови материкового походження зазвичай мають гори з асиметричними схилами — крутими та пологими, які чергуються з широкими рівнинами. Завдяки різноманіттю природних умов на материкових островах багатий рослинний і тваринний світ. Так, на Новій Гвінеї налічується близько 7 тис. видів квіткових і папоротеподібних рослин, 50 видів райських птахів, змії, крокодили. На навітряних схилах ростуть вологі вічнозелені ліси, на підвітряних — листопадні рослини поряд із вічнозеленими видами. Підніжжя гір та рівнини зайняті своєрідними океанічними саванами із твердолистяними злаками та гаями з кокосових пальм.

Надзвичайною і й неповторною є природа островів Нової Зеландії. Вона відома своїми гейзерами, льодовиками, частина яких спускається до океану, а також представниками рідкісних видів рослинного і тваринного світу. Тут ростуть деревоподібні папороті, сосни каурі, волокнистий новозеландський льон, живе триока ящірка, птах ківі, у якого ніздрі розташовані на кінчику дзьоба. У минулому зустрічався птах моа, зріст якого сягав 3 м.

Друга група островів має вулканічне походження або є надводною частиною гігантських гірських масивів, які піднялися внаслідок процесів складчастості на дні Тихого океану. До них належать Гавайські острови, Нова Каледонія, Фіджі, Самоа тощо. На островах дотепер є діючі вулкани, які інколи вивергають лаву та попіл.

Порівняно з островами материкового походження органічний світ вулканічних островів бідніший за видовим складом. Немає ссавців, за винятком тих, які сюди були завезені людиною. Тут мешкають птахи, плазуни, комахи.

На навітряних схилах островів випадає багато опадів, тому вони вкриті вічнозеленими тропічними лісами. Підвітряні схили отримують за рік лише до 200 мм опадів — тут ростуть сухі чагарники. Для найбільш високих островів характерна висотна поясність.

Ще одна група островів Океанії — це острови, утворені кораловими поліпами, — атоли. Зазвичай вони мають вигляд неширокого кільця, усередині якого лежить мілководна затока — лагуна. Основою для побудови коралових колоній часто є вершина підводного вулкана. Атоли здіймаються над водою лише на кілька метрів, їх поперечні перерізи сягають від 2 до 90 км. Органічний світ атолів зовсім бідний: кокосова пальма, кілька інших видів дерев, трав'янистих рослин, чагарників. Представники тваринного світу пов'язані з морем: багато крабів, морських черепах, морських птахів. Ґрунтовий покрив розвинений слабко.

Клімат більшості островів Океанії теплий, м'який, без перепадів температур. Середньорічні температури коливаються від +23 °С до +28 °С. Вітри з океану значно пом'якшують спеку. Такі кліматичні умови в поєднанні з незайманою природою та кришталево чистою водою приваблюють заможних туристів з усіх куточків Землі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити