Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Атлантичний океан

Будова та рельєф дна. Атлантичний океан за віком є відносно молодим. Дані про контури його берегів та відкриття Серединноатлантичного хребта дають підстави говорити, що виник він унаслідок розколу давнього материка Гондвани і поступового розходження літосферних плит. На думку учених, дно Атлантичного океану продовжує розростатися. Центральна частина серединно-океанічного хребта Атлантичного океану розсічена глибокою розколиною завширшки в кілька десятків кілометрів, уздовж якої відбувається розходження літосферних плит.

Рельєф дна Атлантичного океану порівняно з Тихим не такий складний. За середніми глибинами океан посідає друге місце після Тихого.

Однією з характерних особливостей дна Атлантичного океану є добре розвинений шельф, площа якого більше, ніж у Тихому океані. Наявність великих площ прибережного мілководдя з глибинами до 200 м створює сприятливі умови для видобування корисних копалин. Глибини, які перевищують 6 тис. м на відміну від Тихого океану займають в Атлантиці незначні площі. Найбільш глибокі райони океану лежать біля його західних берегів. Глибоководних жолобів теж небагато, найглибші із них — Пуерто-Ріко (8742 м) та Південно-Сандвічевий жолоб (8325 м).

Важливим елементом дна Атлантики є великий підводний Серединно-Атлантичний хребет, який простягнувся по середині океану з півночі на південь майже на 17 тис. км. За формою він нагадує латинську літеру S і має ширину понад 1 тис. км. Це порівняно молода гірська споруда. Він майже весь розташований в області з різко вираженою сейсмічною діяльністю. Серединно-Атлантичний хребет поділяється на дві частини — Північноатлантичний і Південно-атлантичний.

Хребет проходить майже паралельно до берегів, тому поділяє дно на дві рівні частини — західну та східну, а перпендикулярні підвищення, що відгалужуються від нього, створюють глибоководні улоговини. У західній частині вирізняють Північноамериканську, Бразильську, Аргентинську улоговини, у Східній — Канарську, Ангольську, Капську. Улоговини східної Атлантики менш глибокі, ніж західні.

На дні улоговини розсіяні тисячі горбів, підняттів, вулканічних гір.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити