Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

 

ОКЕАНИ

 

Атлантичний океан

  Будова та рельєф дна.  Атлантичний океан за віком є відносно молодим. Дані про контури його берегів та відкриття Серединноатлантичного хребта дають підстави говорити, що виник він унаслідок розколу давнього материка Гондвани і поступового розходження літосферних плит. На думку учених, дно Атлантичного океану продовжує розростатися. Центральна частина серединно-океанічного хребта Атлантичного океану розсічена глибокою розколиною завширшки в кілька десятків кілометрів, уздовж якої відбувається розходження літосферних плит.

  Рельєф дна Атлантичного океану порівняно з Тихим не такий складний. За середніми глибинами океан посідає друге місце після Тихого.

  Однією з характерних особливостей дна Атлантичного океану є добре розвинений шельф, площа якого більше, ніж у Тихому океані. Наявність великих площ прибережного мілководдя з глибинами до 200 м створює сприятливі умови для видобування корисних копалин. Глибини, які перевищують 6 тис. м на відміну від Тихого океану займають в Атлантиці незначні площі. Найбільш глибокі райони океану лежать біля його західних берегів. Глибоководних жолобів теж небагато, найглибші із них — Пуерто-Ріко (8742 м) та Південно-Сандвічевий жолоб (8325 м).

  Важливим елементом дна Атлантики є великий підводний Серединно-Атлантичний хребет, який простягнувся по середині океану з півночі на південь майже на 17 тис. км. За формою він нагадує латинську літеру S і має ширину понад 1 тис. км. Це порівняно молода гірська споруда. Він майже весь розташований в області з різко вираженою сейсмічною діяльністю. Серединно-Атлантичний хребет поділяється на дві частини —  Північноатлантичний і Південно-атлантичний.

  Хребет проходить майже паралельно до берегів, тому поділяє дно на дві рівні частини — західну та східну, а перпендикулярні підвищення, що відгалужуються від нього, створюють глибоководні улоговини. У західній частині вирізняють Північноамериканську, Бразильську, Аргентинську улоговини, у Східній — Канарську, Ангольську, Капську. Улоговини східної Атлантики менш глибокі, ніж західні.

  На дні улоговини розсіяні тисячі горбів, підняттів, вулканічних гір.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.