Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Атлантичний океан

Клімат та водні маси. Атлантичний океан, простягнувшись від Північного до Південного полярного кола, лежить в усіх кліматичних поясах Землі, тому його кліматичні умови досить різноманітні. Середні температури повітря над океаном — від +25°... +27 °С на екваторі, до

0 °С на 60° паралелях. Середня річна кількість опадів — 780 мм.

Над екваторіальними районами Атлантики впродовж усього року дуже спекотно й задушливо, небо затягнуте щільними хмарами, випадають рясні дощі. Прибережні води тут зелені й каламутні, оскільки до океану впадають великі річки — Амазонка, Конґо, Нігер. Вони значною мірою опріснюють екваторіальні водні маси океану.

Більша ж частина океану розташована в помірних та тропічних широтах. З обох тропічних областей високого тиску в напрямку екваторіальних широт дмуть постійні вітри — пасати.

Південна тропічна частина океану перебуває під впливом південно-східного пасату. У ній практично немає циклонів. У північній тропічній частині влітку й восени зароджуються тропічні циклони, які нерідко переходять в урагани. Найбільше їх над карибським морем та Мексиканською затокою.

У помірних широтах Атлантики панують Західні вітри. Найбільшої сили вони досягають у помірних широтах Південної півкулі. А в Північній Атлантиці поблизу острова Ісландія розташований центр зародження циклонів, які прямують до Європи й мають значний вплив на формування її погодних особливостей.

У полярних широтах кліматичні умови Атлантичного океану формуються під впливом Північного Льодовитого океану на півночі та Антарктиди на півдні. Потужні льодові язики виходять із глибин Гренландії та Антарктиди і великими крижинами — айсбергами — виносяться у відкритий океан до 40-х паралелей. Ці райони Атлантики є небезпечними для судноплавства.

Властивості водних мас океану пов'язані з особливостями його клімату. В усьому океані середня температура поверхневих вод становить +16,5 °С, але Південна Атлантика на 6 °С холодніша за Північну: дає про себе знати вплив крижаної Антарктиди. Найбільша солоність води (37,5%) спостерігається в субтропічних і тропічних широтах, найменша (33 ‰) — у прибережних водах Антарктиди.

В Атлантичному, як і в Тихому океані, утворюються два кола поверхневих течій, але через значну подовженість Атлантичного океану з півночі на південь у ньому більш розвинені меридіональні потоки вод, ніж широтні.

Через Північну Атлантику проходить тепла течія Гольфстрім — одна з найпотужніших у світі. На виході з Мексиканської затоки вона переносить 25 млн м3 води за секунду.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити