Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Індійський океан

Рельєф дна. Індійський океан почав утворюватися на початку мезозойської ери, після того як розколовся на окремі частини палеозойський материк Гондвана. Спочатку материки розходилися дуже повільно. Минули десятки мільйонів років, а ширина Індійського океану була не більшою, ніж сучасне Червоне море. І тільки наприкінці мезозойської ери вже існував справжній океан. Дно Індійського океану — це типова кора океанічного типу, що складається з осадового та базальтового шарів загальною потужністю 6-9 км. Рельєф дна Індійського океану вирізняється складністю і різноманітністю. Цікавою особливістю земної кори Індійського океану є те, що вона містить ділянки материкової земної кори, тобто кори з гранітним шаром. Вони виходять на поверхню океану у вигляді островів — Сейшельських, Маскаренських і, можливо, Мальдівських. У межах цих, як кажуть морські геологи, мікроконтинентів потужність земної кори збільшується до 30-35 км.

Береги материків облямовує вузька смуга шельфу. Лише біля південних берегів Євразії та північних берегів Австралії шельф сягає кількох сотень кілометрів. На глибині 100-200 м утворюється крутий материковий схил, розчленований вузькими глибокими каньйонами, які починаються здебільшого в гирлах річок.

На північному сході вздовж островів Ява та Суматра тягнеться глибоководний Зондський жолоб. Загальна довжина жолобу — понад 4 тис. км. У його межах визначено максимальну глибину Індійського океану — 7729 м. Для цієї частини океану характерні виверження й вулканізм. У Зондській протоці між Явою та Суматрою лежить острів і вулкан Кракатау, який став всесвітньо відомим унаслідок його катастрофічного вибуху в серпні 1883 року.

Однією з найбільш складних форм рельєфу дна Індійського океану є серединно-океанічний хребет, точніше, ціла розгалужена система хребтів загальною довжиною близько 20 тис. км, шириною від 150 до 1 тис. км, висотою 2,5-4,0 км. Систему утворюють три гігантські гілки хребтів, що розходяться в різні боки. Уздовж усієї довжини хребти мають добре виражену рифтову зону з глибокими рифтовими долинами, усієї довжини зони розломів мають підводні вулкани, розвиток яких супроводжується частими землетрусами, виходами гарячих джерел.

Підводні хребти та дуги островів поділяють ложе Індійського океану на 24 глибоководні улоговини, рельєф яких теж різноманітний — горбистий, рівнинний, хвилястий, місцями здіймаються поодинокі підводні гори.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити