Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Індійський океан

Клімат та водні маси. Особливості кліматичних умов Індійського океану визначаються положенням його переважної частини в екваторіальних і тропічних широтах, а також впливом величезного масиву суходолу, який оточує океан із півночі. На відміну від кліматичних умов Тихого та Атлантичного океанів, де кліматичні показники змінюються майже паралельно екватору, в Індійському океані клімат північної та південної частин суттєво відрізняється.

Нерівномірне прогрівання води й суходолу сприяє утворенню мусонної циркуляції. Тому північній частині океану властиві два сезони — тепла, тиха суха сонячна зима і спекотливе, хмарно-дощове штормове літо. Середньомісячні температури сягають +27 °С...+32 °С, а на півночі Аравійського моря та в Бенгальській затоці - + 40 °С. Від проникнення холодних повітряних мас із півночі океан захищений найвищими хребтами Гімалаїв.

Восени та іноді навесні, у періоди міжсезоння, на півночі океану зароджуються тропічні циклони, під час яких піднімаються ураганні вітри. Рухаючись до азійських берегів, вони спричиняють значні руйнування і людські жертви.

У південній частині океану циркуляція атмосфери зовсім інша. На південь від 10° пд. ш. панує південно-східний пасат. Далі на південь дмуть сильні та стійкі західні вітри помірних широт у середньому зі швидкістю 8-14 м/с. Досить часто вони переростають у шторми.

На південь температури повітря поступово знижуються. Найхолодніше у високих широтах поблизу Антарктиди. Там, у її прибережній зоні, стовпчик термометру сягає позначки -50 °С.

Іноді Індійський океан називають океаном «теплих вод», адже на його значних просторах температура поверхневих вод вища за +29 °С. Навіть на глибинах 600-800 м води зберігають відносно високу температуру: +11... + 13 °С.

Але середня температура поверхневих вод — +17 °С. Цей трохи знижений показник пояснюється сильним охолоджувальним впливом антарктичних вод. Найтепліша частина океану — північна, вона позбавлена притоку холодних вод і тому добре прогрівається. Улітку температура води в Перській затоці піднімається до +34 °С. У Південній півкулі температура води знижується з широтою. Поблизу Антарктиди багато айсбергів і морського льоду.

Води Індійського океану більш солоні, ніж у середньому у Світовому океані (35-36,8 ‰). Особливо це помітно в його північно-західній частині, де до високих температур води додається гарячий подих велетенських пустель. Рекордсменами за солоністю є Червоне море (42%) та Перська затока (40%). Найменша солоність спостерігається в Бенґальській затоці (31,5%) та поблизу Антарктиди (33,7%).

Особливістю природи Індійського океану є Мусонна течія, створена мусонами. Це єдина у світі течія, яка змінює свій напрямок залежно від сезону. Літня Мусонна течія прямує із заходу на схід, зимова — зі сходу на захід. Дуже важливу роль у водообміні трьох океанів —

Індійського, Тихого й Атлантичного — відіграє течія Західних Вітрів, яка безперервно, як вічний двигун, переміщає мільйони кубічних кілометрів води на рік.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити