Я обираю географію - комплексний довідник
Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ОКЕАНИ
Індійський океан
Використання ресурсів океану. Біологічні ресурси Індійського океану використовувалися жителями узбереж та островів ще з давніх-давен. І сьогодні більшість острів'ян живуть за рахунок рибальства. Але загалом біологічні ресурси океану вивчені слабко і використовуються недостатньо. Тому за біологічною продуктивністю Індійський океан займає останнє місце серед океанів.
Протягом останніх десятиріч активно освоюються мінеральні ресурси шельфу. У товщах осадових порід на дні Перської затоки розвідані величезні запаси нафти та природного газу. Перська затока досить мілка та спокійна, що істотно полегшує нафтовидобування. Щороку з-під дна затоки викачують близько 200 млн тонн нафти. А потенційні запаси нафти тут становлять понад 30 млрд тонн. Це найбільші запаси морської нафти у світі. Із Перської затоки починається найбільший у світі вантажопотік нафти та нафтопродуктів.
На піщаних пляжах Індостану видобувають цирконій — надзвичайно міцний мінерал, який використовується в промисловості та ювелірній справі. Олов'яний камінь, або каситерій, видобувається з дна Бенгальської затоки. Його видобуток здійснюється зі спеціально обладнаних величезних кораблів, які нагадують плавучі заводи.
Із давніх часів у прибережних водах Індійського океану видобували перли. Особливо багаті на них Перська затока та прибережні води навколо острова Шрі-Ланка. На піщаних пляжах цього острову з давніх-давен видобували алмази, смарагди та інше коштовне каміння.
На дні Індійського океану знайдено великі запаси залізо-марганцевих конкрецій.
Опріснювальні установки видобувають сіль із морської води, щоб її можна було використовувати в побуті, промисловості, для зрошення полів.
Водами Індійського океану, особливо його північною частиною, проходять численні судноплавні шляхи. Але загалом за кількістю перевезень Індійський океан поступається Атлантичному і Тихому.
Теплі та мальовничі острови Індійського океану приваблюють туристів. А сприятливий клімат островів дозволяє вирощувати тропічні фрукти та квіти, які експортуються до інших країн світу.